sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Ratownicy będą eskalować

Ratownicy będą eskalować

Ratownicy będą eskalować
Data publikacji: 2017-06-30 16:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:44
Wywietleń: 939 273079

Podwyżek płac i przyspieszenia nowelizacji ustawy domagali się w piątek (30 czerwca) ratownicy medyczni podczas protestu na Wałach Chrobrego.

Protestujący najpierw zebrali się przed Pomnikiem Adama Mickiewicza przy ul. Henryka Pobożnego. Po kilku minutach ruszyli w kierunku siedziby wojewody. Na czele symbolicznego konduktu żałobnego nieśli trumnę z informacją ''Śp. Ratownik Medyczny''. Miał on zwrócić uwagę, że jest coraz mniej chętnych tego zawodu. Przed wejściem do urzędu trumnę postawili i zapalili kilkanaście zniczy.

- Zgodnie z zapowiedziami eskalujemy nasz protest. Niewykluczone, że jest to dopiero początek eskalacji, że będziemy musieli posunąć się do jeszcze drastyczniejszych środków - mówił Marcin Borowski, koordynator protestu. - Rząd pozostaje głuchy na nasze argumenty. Stosuje retorykę, która ma niewiele wspólnego z prawdą. Nie są spełniane nasze postulaty.

Ratownicy domagają się wyrównania pensji z wynagrodzeniem pielęgniarek i pielęgniarzy, przyspieszenia prac nad gruntowną zmianą ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz upaństwowienia ratownictwa. Podstawowe zarobki ratownika medycznego wahają się od ok. 1600 do 2200 zł (netto).

- Pracujemy po 200-400 i więcej godzin miesięcznie, by zapewnić godne życie naszym rodzinom; na umowach śmieciowych nie zachowujemy prawa do odpoczynku; często jeździmy z dyżuru na dyżur. To nie wybór - to konieczność! Jesteśmy świadkami powolnej śmierci naszego zawodu - mówili zgodnie ratownicy.

Jak informowali na wiecu, kwoty jakie zaproponowało im ministerstwo zdrowia znacznie się różnią od tych, których się domagają. To 400 zł od 1 lipca 2017 i kolejne 400 w lipcu 2018. Natomiast protestujący chcą 1600 zł.

D. Kochanowski

Na zdjęciu: Z symboliczną trumną ratownicy przemaszerowali przed siedzibę wojewody.

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Nielubiekrystianow
Moja żona pracowała w jednym szpitalnym centrum w powiecie goleniowskim. I mówi ze jakby miała trafic do tego miejsca na chirurgię to wolałaby połamana chodzić twierdzi ze zupełna amatorszczyzna. Wiec doceńmy ratowników a nie przepłacamy jakimś pseudo doktorków.
2017-07-01 01:10:07
Kaziu
Eskalować czyli stopniowo zwiększać, potęgować, tylko co? Z tytułu się tego nie dowiemy, co będą eskalować ratownicy, bo redaktory chyba dziś zaspane albo niedouczone.
2017-06-30 18:37:08
obserwator
nawiedzeni
2017-06-30 16:40:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie