środa, 29 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > Polska solidarna z Francją

Polska solidarna z Francją

Polska solidarna z Francją
Data publikacji: 2015-11-14 19:03
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-14 19:03
Wywietleń: 2134 37603

W sobotę z Polski płynęły wyrazy solidarności z narodem francuskim. Hołd ofiarom piątkowych zamachów w Paryżu oddali m.in. prezydent Andrzej Duda, ustępująca premier Ewa Kopacz i przyszła szefowa rządu Beata Szydło. Według służb, obecnie nie ma zagrożenia terrorystycznego dla Polski.

Nie ma też - jak podawali przedstawiciele MSZ - informacji, by wśród ofiar serii ataków terrorystycznych w Paryżu byli obywatele Polski.

W sześciu atakach, do których doszło w piątek wieczorem, zginęło - według ostatnich danych - 127 osób, ok. 200 jest rannych, w tym około 80 ciężko. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie (IS).

W sobotę rano Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymała od francuskich służb specjalnych tajny raport, z którego wynikało, że obecnie nie ma zagrożenia terrorystycznego dla Polski. Resort spraw wewnętrznych zapewnił, że sytuacja jest weryfikowana na bieżąco, policja jest w kontakcie z policją francuską, a Straż Graniczna w kontakcie z ABW i RCB. Rzecznik warszawskiego Lotniska Chopina Przemysław Przybylski poinformował PAP, że nie ma utrudnień w ruchu lotniczym z Warszawy do Paryża.

Pełniąca obowiązki premiera Ewa Kopacz po odebraniu przed południem meldunku od przedstawicieli służb specjalnych powiedziała, że na chwilę obecną nie ma potrzeby podniesienia stopnia zagrożenia antyterrorystycznego w Polsce. Również ona zapewniła, że polskie służby pozostają w stałym kontakcie ze służbami europejskimi. "Walka z terroryzmem powinna być priorytetem i powinniśmy w tym czynnie uczestniczyć" - oświadczyła premier Kopacz.

Przedstawiciele władz, politycy i mieszkańcy Warszawy w geście solidarności z narodem francuskim gromadzili się przed ambasadą Francji, gdzie składano kwiaty i zapalano znicze. Wpisywano się również do księgi kondolencyjnej wyłożonej w ambasadzie.

Hołd ofiarom zamachów terrorystycznych w Paryżu złożył tam m.in. prezydent Andrzej Duda. Jak mówił, łączymy się w żalu i smutku z narodem francuskim. Prezydent prosił o "łączność duchową i modlitwę za tych, którzy zginęli, za rodziny tych, którzy zostali zamordowani, o to żeby, mieli siłę i przetrwali ten trudny czas".

Wystosował też kondolencje na ręce prezydenta Francji Francoisa Hollande'a. W depeszy kondolencyjnej napisał m.in., że "terroryści zaatakowali w samym sercu europejskiej cywilizacji – uderzyli w Paryż, miasto, które jest skarbnicą tej cywilizacji i jest tak drogie wielu Polakom". "Jestem przekonany, że terrorystom nie uda się złamać ducha Narodu Francuskiego. Vive la France!" - napisał Duda.

Wieczorem prezydent spotkał się z kierownictwem ABW oraz Centrum Antyterrorystycznego ABW. Po spotkaniu poinformowano, że według przekazanych głowie państwa informacji "nie ma przesłanek do podniesienia poziomu zagrożenia terrorystycznego".

Ewa Kopacz po zapaleniu znicza ambasadą Francji w Warszawie mówiła, że z tego miejsca płynie wielki smutek i solidarność z narodem francuskim. Ustępująca premier oświadczyła, że przyspieszenie tempa strategii walki z terroryzmem jest priorytetem na najbliższe tygodnie i miesiące.

Z kolei desygnowana na premiera Beata Szydło, która w sobotę złożyła kwiaty i zapaliła znicz przed konsulatem generalnym Francji w Krakowie, mówiła o łączności Polaków z rodzinami ofiar zamachów terrorystycznych w Paryżu, z narodem francuskim i modlitwie za ofiary. Przyszła szefowa rządu, który ma zostać powołany w poniedziałek, zapewniła, że jako premier zrobi wszystko, by Polacy byli bezpieczni. "Bezpieczeństwo Polek i Polaków jest dla nas najważniejsze" - podkreśliła Szydło.

(pap)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie