czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nikt nie da 100 procentowej gwarancji bezpieczeństwa

Nikt nie da 100 procentowej gwarancji bezpieczeństwa

Nikt nie da 100 procentowej gwarancji bezpieczeństwa
Data publikacji: 2015-11-14 17:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 924 37552

Piątkowe wydarzenia w Paryżu komentuje dr Marek Cupryjak, ekspert ds. terroryzmu z Katedry Badań nad Konfliktami i Pokojem Uniwersytetu Szczecińskiego.

Intensyfikacja działań Państwa Islamskiego na terenie Unii Europejskiej przeraża; o determinacji zamachowców świadczy m.in. liczba ofiar, fakt, że terroryści zdecydowali się na samobójstwo, użyli przecież tzw. pasów szachida, czyli kamizelek wyposażonych w ładunki wybuchowe. Jak bardzo trzeba być zmotywowanym, by się wysadzić…  Wybrano miejsca ogólnodostępne, takie, w których nikt nie przeprowadza szczegółowych kontroli. I podobny scenariusz może powtórzyć się wszędzie, w każdym zakątku, także w Polsce. Przypomnijmy sobie, że jakiś czas temu, przy czym to z kolei Bin Laden wskazał nasz kraj jako cel działań odwetowych…  Tymczasem nie jest u nas najlepiej – stwierdzam to z przykrością – jeśli chodzi o nasze przygotowanie na wypadek ataku terrorystycznego. Tak w przypadku służb, jak i społeczeństwa, które nie będzie wiedziało jak zachować się w takiej sytuacji, nie ma bowiem odpowiedniej polityki informacyjnej. Dotyczy to również instytucji, zarządców wielkich obiektów.

To, co się stało w Paryżu jest przesłaniem nie tylko dla Europy, ale całego świata.  Chce nas się zastraszyć, dać odczuć, że nigdzie, w żadnym miejscu nie jesteśmy bezpieczni. Za kilka miesięcy we Francji odbędą się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Będą ogromnym wyzwaniem dla francuskich sił bezpieczeństwa, które będą musiały współpracować ze swoimi odpowiednikami z innych państw. Wiadomo, że dla terrorystów impreza masowa, na którą przyjadą setki tysięcy osób z różnych państw, leży w „kręgu zainteresowań”. Przykładem jest tutaj rok 1972 i igrzyska w Monachium, gdzie doszło do krwawego zamachu organizacji Czarny Wrzesień, miał on pokazać światu problem Palestyny.

Miałem przyjemność uczestniczyć w pracach Komitetu ds. Bezpieczeństwa Euro 2012. Przypomnę, że wówczas, w czerwcu 2012 r. na Bugu odnaleziono ładunki wybuchowe, plany Stadionu Narodowego… Euro we Francji – jak już powiedziałem - będzie ogromnym wyzwaniem, trzeba wdrożyć szereg działań, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko ataku. Ale 100 procentowej gwarancji bezpieczeństwa nikt nie da. ©℗ 

(kol)

Komentarze

Krotka ocena wydarzen...,
W kazdym domu Rodzinnym za bezpieczenstwo Rodziny odpowiedzialni sa Rodzice ! A w skali Europy Przywodcy UE w Brukseli, jak i Przywodcy poszczegolnych Krajow Swiata ! Problem w tym, ze w stosunku do "Szalencow" chocby w ostatnich 8 latach stosuje sie "miekka linie" dlugoletnich Dyskusji bez pociagniecia Ich do odpowiedzialnosci tak Prawnych jak i Karnych ! Gdzie tak ONZ jak i inne podobne Swiatowe Organizacje... staja sie bezsilne, sparalizowane i bezradne ! U gory Rzadza Nieodpowiedni i Nieodpowiedzialni i... a na dole Ofiarami padaja - niewinni ludzie ! Gdzie Polityczna Cenzura w roznego rodzaju Mediach... ma tez tu taki czy inny swoj udzial ! !
2015-11-15 11:11:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie