Wtorek, 27 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Nikt nie da 100 procentowej gwarancji bezpieczeństwa

Data publikacji: 14 listopada 2015 r. 17:58
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:34
Nikt nie da 100 procentowej gwarancji bezpieczeństwa
 

Piątkowe wydarzenia w Paryżu komentuje dr Marek Cupryjak, ekspert ds. terroryzmu z Katedry Badań nad Konfliktami i Pokojem Uniwersytetu Szczecińskiego.

Intensyfikacja działań Państwa Islamskiego na terenie Unii Europejskiej przeraża; o determinacji zamachowców świadczy m.in. liczba ofiar, fakt, że terroryści zdecydowali się na samobójstwo, użyli przecież tzw. pasów szachida, czyli kamizelek wyposażonych w ładunki wybuchowe. Jak bardzo trzeba być zmotywowanym, by się wysadzić…  Wybrano miejsca ogólnodostępne, takie, w których nikt nie przeprowadza szczegółowych kontroli. I podobny scenariusz może powtórzyć się wszędzie, w każdym zakątku, także w Polsce. Przypomnijmy sobie, że jakiś czas temu, przy czym to z kolei Bin Laden wskazał nasz kraj jako cel działań odwetowych…  Tymczasem nie jest u nas najlepiej – stwierdzam to z przykrością – jeśli chodzi o nasze przygotowanie na wypadek ataku terrorystycznego. Tak w przypadku służb, jak i społeczeństwa, które nie będzie wiedziało jak zachować się w takiej sytuacji, nie ma bowiem odpowiedniej polityki informacyjnej. Dotyczy to również instytucji, zarządców wielkich obiektów.

To, co się stało w Paryżu jest przesłaniem nie tylko dla Europy, ale całego świata.  Chce nas się zastraszyć, dać odczuć, że nigdzie, w żadnym miejscu nie jesteśmy bezpieczni. Za kilka miesięcy we Francji odbędą się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Będą ogromnym wyzwaniem dla francuskich sił bezpieczeństwa, które będą musiały współpracować ze swoimi odpowiednikami z innych państw. Wiadomo, że dla terrorystów impreza masowa, na którą przyjadą setki tysięcy osób z różnych państw, leży w „kręgu zainteresowań”. Przykładem jest tutaj rok 1972 i igrzyska w Monachium, gdzie doszło do krwawego zamachu organizacji Czarny Wrzesień, miał on pokazać światu problem Palestyny.

Miałem przyjemność uczestniczyć w pracach Komitetu ds. Bezpieczeństwa Euro 2012. Przypomnę, że wówczas, w czerwcu 2012 r. na Bugu odnaleziono ładunki wybuchowe, plany Stadionu Narodowego… Euro we Francji – jak już powiedziałem - będzie ogromnym wyzwaniem, trzeba wdrożyć szereg działań, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko ataku. Ale 100 procentowej gwarancji bezpieczeństwa nikt nie da. ©℗ 

(kol)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Krotka ocena wydarzen...,
2015-11-15 11:11:11
W kazdym domu Rodzinnym za bezpieczenstwo Rodziny odpowiedzialni sa Rodzice ! A w skali Europy Przywodcy UE w Brukseli, jak i Przywodcy poszczegolnych Krajow Swiata ! Problem w tym, ze w stosunku do "Szalencow" chocby w ostatnich 8 latach stosuje sie "miekka linie" dlugoletnich Dyskusji bez pociagniecia Ich do odpowiedzialnosci tak Prawnych jak i Karnych ! Gdzie tak ONZ jak i inne podobne Swiatowe Organizacje... staja sie bezsilne, sparalizowane i bezradne ! U gory Rzadza Nieodpowiedni i Nieodpowiedzialni i... a na dole Ofiarami padaja - niewinni ludzie ! Gdzie Polityczna Cenzura w roznego rodzaju Mediach... ma tez tu taki czy inny swoj udzial ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA