Niedziela 28 listopada 2021r. 
REKLAMA

Pierwsza tura ferii rozpoczęta. Wybierz bezpieczny wypoczynek

Data publikacji: 2020-01-13 11:56
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-13 11:59
Pierwsza tura ferii rozpoczęta. Wybierz bezpieczny wypoczynek
 

W pierwszych pięciu województwach Polski w poniedziałek rozpoczęły się ferie zimowe. Uczniowie z Zachodniopomorskiego będą musieli jeszcze na nie jeszcze poczekać do lutego.

Zimowym wypoczynkiem cieszą się już uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. To ponad 1,6 mln uczniów  z 7,5 tys. szkół dla dzieci i młodzieży. W sumie w całym kraju wolne od zajęć szkolnych będzie miało prawie 4,6 mln uczniów z 21,2 tys. szkół.

Obozy i kolonie

Terminy ferii zimowych co roku zmieniają się rotacyjnie w czerech grupach województw. Organizacja taka służy zmniejszeniu problemów komunikacyjnych oraz nadmiernemu obłożeniu ośrodków wypoczynkowych i bazy turystycznej w odwiedzanej zimą. Rodzice zapisują właśnie swoje pociechy na różne formy wypoczynku. Jak wybrać wiarygodnego organizatora?

Jak nas poinformował Łukasz Trawiński z Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej każdy organizator obozu lub kolonii powinien zgłosić organizację wypoczynku do kuratorium oświaty w swoim województwie. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: www.wypoczynek.men.gov.pl znajduje się baza wypoczynku, na którą mogą zaglądać rodzice dzieci, którzy chcą sprawdzić wiarygodność organizatora danego wypoczynku. Zgłoszone miejsca mogą też kontrolować wizytatorzy kuratorium, straż pożarna i sanepid. Każdy organizator wypoczynku ma obowiązek zarejestrować wyjazd w terminie 21-14 dni przed jego rozpoczęciem.

Obecnie w bazie wypoczynku znajduje się obecnie 4 160 zgłoszeń zatwierdzonych przez kuratorów oświaty. Na zatwierdzenie czeka kolejnych 1 481 obozów i kolonii. Na czas tegorocznych ferii organizatorzy zgłosili 2 221 wypoczynków na terenie kraju oraz 167 za granicą. Według stanu na 9 stycznia br. z wypoczynku wyjazdowego organizowanego w kraju skorzysta 155 572 uczniów, 68 304 będzie przebywać na półkoloniach w miejscu zamieszkania, a 5 616 uczniów wyjedzie za granicę. Dane te stale się zmieniają i liczba zgłoszeń rośnie z dnia na dzień.

Bezpieczeństwo dzieci

Jak przed każdymi feriami, MEN przygotowało poradnik dotyczący wypoczynku dostępny na stronie ministerstwa. Warte odwiedzenia są także strony związane z bezpieczeństwem dzieci podczas ferii. W serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl  wpisując numer rejestracyjny pojazdu, rodzice otrzymują bezpłatną informację, czy autokar, który pojedzie ich dziecko ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową. System powiadamiania ratunkowego znajduje się na www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM. To numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Warto pamiętać, że informacje dla podróżujących znajdują się na www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych/. Serwis zawiera informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ. W profilach krajów są informacje i ostrzeżenia dla podróżujących. Kolejny bezpłatny serwis Odyseusz: www.odyseusz.msz.gov.pl/ zawiera informacje na temat rejestracji wypoczynku za granicą. Po rejestracji w nim służby konsularne wiedzą o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności mogą się skontaktować i udzielić pomocy. Kuratoria zachęcają, by organizatorzy wypoczynku, kierownicy wycieczek, wychowawcy i opiekunowie dzieci i młodzieży zaopatrzyli się w adresy polskich placówek dyplomatycznych wraz z numerami telefonami. ©℗

Harmonogram ferii zimowych

• 13-26 stycznia 2020 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie,
• 20 stycznia – 2 lutego 2020 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie,
• 27 stycznia – 9 lutego 2020 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
• 10-23 lutego 2020 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

(el)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Ubiegłoroczne ferie zimowe na szczecińskiej Gubałówce

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ