sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > Pierwsza tura ferii rozpoczęta. Wybierz bezpieczny wypoczynek

Pierwsza tura ferii rozpoczęta. Wybierz bezpieczny wypoczynek

Pierwsza tura ferii rozpoczęta. Wybierz bezpieczny wypoczynek
Data publikacji: 2020-01-13 11:56
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-13 11:59
Wywietleń: 352 437674

W pierwszych pięciu województwach Polski w poniedziałek rozpoczęły się ferie zimowe. Uczniowie z Zachodniopomorskiego będą musieli jeszcze na nie jeszcze poczekać do lutego.

Zimowym wypoczynkiem cieszą się już uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. To ponad 1,6 mln uczniów  z 7,5 tys. szkół dla dzieci i młodzieży. W sumie w całym kraju wolne od zajęć szkolnych będzie miało prawie 4,6 mln uczniów z 21,2 tys. szkół.

Obozy i kolonie

Terminy ferii zimowych co roku zmieniają się rotacyjnie w czerech grupach województw. Organizacja taka służy zmniejszeniu problemów komunikacyjnych oraz nadmiernemu obłożeniu ośrodków wypoczynkowych i bazy turystycznej w odwiedzanej zimą. Rodzice zapisują właśnie swoje pociechy na różne formy wypoczynku. Jak wybrać wiarygodnego organizatora?

Jak nas poinformował Łukasz Trawiński z Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej każdy organizator obozu lub kolonii powinien zgłosić organizację wypoczynku do kuratorium oświaty w swoim województwie. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: www.wypoczynek.men.gov.pl znajduje się baza wypoczynku, na którą mogą zaglądać rodzice dzieci, którzy chcą sprawdzić wiarygodność organizatora danego wypoczynku. Zgłoszone miejsca mogą też kontrolować wizytatorzy kuratorium, straż pożarna i sanepid. Każdy organizator wypoczynku ma obowiązek zarejestrować wyjazd w terminie 21-14 dni przed jego rozpoczęciem.

Obecnie w bazie wypoczynku znajduje się obecnie 4 160 zgłoszeń zatwierdzonych przez kuratorów oświaty. Na zatwierdzenie czeka kolejnych 1 481 obozów i kolonii. Na czas tegorocznych ferii organizatorzy zgłosili 2 221 wypoczynków na terenie kraju oraz 167 za granicą. Według stanu na 9 stycznia br. z wypoczynku wyjazdowego organizowanego w kraju skorzysta 155 572 uczniów, 68 304 będzie przebywać na półkoloniach w miejscu zamieszkania, a 5 616 uczniów wyjedzie za granicę. Dane te stale się zmieniają i liczba zgłoszeń rośnie z dnia na dzień.

Bezpieczeństwo dzieci

Jak przed każdymi feriami, MEN przygotowało poradnik dotyczący wypoczynku dostępny na stronie ministerstwa. Warte odwiedzenia są także strony związane z bezpieczeństwem dzieci podczas ferii. W serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl  wpisując numer rejestracyjny pojazdu, rodzice otrzymują bezpłatną informację, czy autokar, który pojedzie ich dziecko ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową. System powiadamiania ratunkowego znajduje się na www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM. To numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Warto pamiętać, że informacje dla podróżujących znajdują się na www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych/. Serwis zawiera informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ. W profilach krajów są informacje i ostrzeżenia dla podróżujących. Kolejny bezpłatny serwis Odyseusz: www.odyseusz.msz.gov.pl/ zawiera informacje na temat rejestracji wypoczynku za granicą. Po rejestracji w nim służby konsularne wiedzą o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności mogą się skontaktować i udzielić pomocy. Kuratoria zachęcają, by organizatorzy wypoczynku, kierownicy wycieczek, wychowawcy i opiekunowie dzieci i młodzieży zaopatrzyli się w adresy polskich placówek dyplomatycznych wraz z numerami telefonami. ©℗

Harmonogram ferii zimowych

• 13-26 stycznia 2020 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie,
• 20 stycznia – 2 lutego 2020 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie,
• 27 stycznia – 9 lutego 2020 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
• 10-23 lutego 2020 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

(el)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Ubiegłoroczne ferie zimowe na szczecińskiej Gubałówce

Pierwsza tura ferii rozpoczęta. Wybierz bezpieczny wypoczynek

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie