piątek, 19 lipca 2019.
Strona główna > Kraj > Od niedzieli ponad 4 tys. interwencji po wichurach. Niemal 400 tys. odbiorców bez prądu

Od niedzieli ponad 4 tys. interwencji po wichurach. Niemal 400 tys. odbiorców bez prądu

Od niedzieli ponad 4 tys. interwencji po wichurach. Niemal 400 tys. odbiorców bez prądu
Data publikacji: 2019-03-11 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-11 11:15
Wywietleń: 669 379780

Ponad 4 tysiące razy strażacy państwowej i ochotniczej Straży Pożarnej wyjeżdżali od niedzieli do poniedziałkowego poranka do skutków silnego wiatru. Prawie 400 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu – przekazał rzecznik KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak. Od piątku pięć osób zostało rannych.

W niedzielę strażacy odnotowali 2 881 zdarzeń, najwięcej na południu kraju. Najtrudniej sytuacja rysowała się w Małopolsce, gdzie strażacy interweniowali 691 razy, na Podkarpaciu – 547 razy, na Śląsku – 455 razy oraz na Mazowszu – 364 razy.

Tylko w niedzielę w działaniach ratowniczych brało udział 18 042 strażaków państwowej i ochotniczej Straży Pożarnej. W akcjach wykorzystywali 3 802 pojazdy. Tego dnia wiatr uszkodził łącznie 676 budynków – 424 mieszkalne i 252 gospodarczych, a ze 101 całkowicie zerwał dachy.

W poniedziałek od północy do godz. 5 rano miało miejsce 1 136 interwencji. Zgodnie z wieczornymi ostrzeżeniami wiatr najwięcej szkód wyrządził na południu kraju. Na Śląsku strażacy przeprowadzili 400 akcji, w Małopolsce – 236, na Opolszczyźnie – 208 i 156 na Dolnym Śląsku. Podczas jednej z akcji około godz. 2 w miejscowości Olszowa w woj. opolskim na pojazd ochotniczej straży pożarnej z Zalesia Śląskiego spadło drzewo. Dwóch funkcjonariuszy spośród sześcioosobowej załogi zostało rannych i zabranych do szpitala. Samochód całkowicie uległ zniszczeniu.

Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na godz. 6 w poniedziałek w całej Polsce niemal 400 tysięcy odbiorców pozbawionych było prądu. W Małopolsce – 154 tysiące gospodarstw, na Śląsku – 123 tysiące, na Lubelszczyźnie – 38 tysięcy, na Podkarpaciu – 34 tysiące, na Dolnym Śląsku – 27 tysięcy, na Opolszczyźnie – 13 tysięcy, w Łódzkiem – 3,5 tysiąca, a na Mazowszu – 1,5 tysiąca. Trwają prace naprawcze.

* * *

Od piątku do poniedziałku rano strażacy odnotowali 5 582 interwencji. W ciągu tych dni rannych zostało łącznie pięć osób. W piątek ratownicy wyjeżdżali do 941 zdarzeń. W Połczynie w woj. zachodniopomorskim ranne zostały dwie osoby po tym, jak na samochód, którym podróżowały, przewróciło się drzewo. W sobotę strażacy interweniowali 626 razy. W czasie wichur ranna została starsza kobieta, która w Otwocku na Mazowszu została uderzona spadającym konarem drzewa.

W poniedziałek rano w południowych powiatach województw: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego nadal obowiązują alerty ostrzegawcze Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Małopolsce i na Podkarpaciu IMGW ogłosił drugi stopień zagrożenia w skali trzystopniowej, a w Lubelskiej – pierwszy, najniższy.

(pap)

Na zdjęciu: Wyrwane z korzeniami drzewo w Sanoku
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie