czwartek, 28 maja 2020.
Strona główna > Kraj > Od niedzieli ponad 4 tys. interwencji po wichurach. Niemal 400 tys. odbiorców bez prądu

Od niedzieli ponad 4 tys. interwencji po wichurach. Niemal 400 tys. odbiorców bez prądu

Od niedzieli ponad 4 tys. interwencji po wichurach. Niemal 400 tys. odbiorców bez prądu
Data publikacji: 2019-03-11 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-11 11:15
Wywietleń: 869 379780

Ponad 4 tysiące razy strażacy państwowej i ochotniczej Straży Pożarnej wyjeżdżali od niedzieli do poniedziałkowego poranka do skutków silnego wiatru. Prawie 400 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu – przekazał rzecznik KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak. Od piątku pięć osób zostało rannych.

W niedzielę strażacy odnotowali 2 881 zdarzeń, najwięcej na południu kraju. Najtrudniej sytuacja rysowała się w Małopolsce, gdzie strażacy interweniowali 691 razy, na Podkarpaciu – 547 razy, na Śląsku – 455 razy oraz na Mazowszu – 364 razy.

Tylko w niedzielę w działaniach ratowniczych brało udział 18 042 strażaków państwowej i ochotniczej Straży Pożarnej. W akcjach wykorzystywali 3 802 pojazdy. Tego dnia wiatr uszkodził łącznie 676 budynków – 424 mieszkalne i 252 gospodarczych, a ze 101 całkowicie zerwał dachy.

W poniedziałek od północy do godz. 5 rano miało miejsce 1 136 interwencji. Zgodnie z wieczornymi ostrzeżeniami wiatr najwięcej szkód wyrządził na południu kraju. Na Śląsku strażacy przeprowadzili 400 akcji, w Małopolsce – 236, na Opolszczyźnie – 208 i 156 na Dolnym Śląsku. Podczas jednej z akcji około godz. 2 w miejscowości Olszowa w woj. opolskim na pojazd ochotniczej straży pożarnej z Zalesia Śląskiego spadło drzewo. Dwóch funkcjonariuszy spośród sześcioosobowej załogi zostało rannych i zabranych do szpitala. Samochód całkowicie uległ zniszczeniu.

Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na godz. 6 w poniedziałek w całej Polsce niemal 400 tysięcy odbiorców pozbawionych było prądu. W Małopolsce – 154 tysiące gospodarstw, na Śląsku – 123 tysiące, na Lubelszczyźnie – 38 tysięcy, na Podkarpaciu – 34 tysiące, na Dolnym Śląsku – 27 tysięcy, na Opolszczyźnie – 13 tysięcy, w Łódzkiem – 3,5 tysiąca, a na Mazowszu – 1,5 tysiąca. Trwają prace naprawcze.

* * *

Od piątku do poniedziałku rano strażacy odnotowali 5 582 interwencji. W ciągu tych dni rannych zostało łącznie pięć osób. W piątek ratownicy wyjeżdżali do 941 zdarzeń. W Połczynie w woj. zachodniopomorskim ranne zostały dwie osoby po tym, jak na samochód, którym podróżowały, przewróciło się drzewo. W sobotę strażacy interweniowali 626 razy. W czasie wichur ranna została starsza kobieta, która w Otwocku na Mazowszu została uderzona spadającym konarem drzewa.

W poniedziałek rano w południowych powiatach województw: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego nadal obowiązują alerty ostrzegawcze Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Małopolsce i na Podkarpaciu IMGW ogłosił drugi stopień zagrożenia w skali trzystopniowej, a w Lubelskiej – pierwszy, najniższy.

(pap)

Na zdjęciu: Wyrwane z korzeniami drzewo w Sanoku
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie