środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Od piątku ponad 2 tysiące interwencji w związku z silnym wiatrem

Od piątku ponad 2 tysiące interwencji w związku z silnym wiatrem

Od piątku ponad 2 tysiące interwencji w związku z silnym wiatrem
Data publikacji: 2019-03-10 09:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-10 12:24
Wywietleń: 1222 379690

W związku z silnym wiatrem straż pożarna od piątku zanotowała ponad 2 tys. interwencji – w sobotę było ich 626, a w niedzielę od północy do szóstej rano 524 – poinformował w niedzielę rano rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Łącznie od piątku wskutek silnych wichur poszkodowane zostały trzy osoby. W piątek na samochód, którym podróżowały dwie osoby w Połczynie w woj. zachodniopomorskim, spadło drzewo.

– Wczorajsze nawałnice spowodowały zaś, że jedna osoba została ranna. To ponad 60-letnia kobieta, która w Otwocku została uderzona spadającym konarem drzewa. Trafiła do szpitala – poinformował Frątczak.

Łącznie od piątku straż pożarna zanotowała 2091 interwencji. Rzecznik PSP ocenił, że "wczorajszy dzień i dzisiejsza noc były wyjątkowo pracowite dla strażaków, szczególnie z południa kraju". Jak podsumował, w sobotę zanotowano łącznie 626 interwencji, z czego najwięcej – 123 na Mazowszu, 122 na Śląsku i 50 w Pomorskiem. Z kolei w niedzielę od północy do szóstej rano zanotowano 524 interwencje, z czego najwięcej – 141 na Śląsku, 82 w Małopolsce i 62 na Podkarpaciu.

– Silna wichura zerwała około 20 dachów, uszkodziła kolejnych 100 – dodał Frątczak. Aby zminimalizować straty, strażacy zabezpieczają te dachy folią i plandekami, bo silnym wichurom często towarzyszą opady deszczu. Frątczak powiedział także, że wiatr zerwał wiele linii energetycznych i uszkodził wiele stacji transformatorowych.

– Na dzisiejszy poranek aż 148 tys. odbiorców jest pozbawionych dostaw energii – najwięcej – 46,5 tys. na Mazowszu, 32 tys. na Podkarpaciu i 18 tys. w Łódzkiem – przekazał Frątczak. – W Jaworznie na Śląsku nadzór budowlany wyłączył możliwość odwiedzania przez wiernych kościoła z uwagi na uszkodzenie przez wiatr poszycia wieży.

Frątczak przypomniał też, że na niedzielę są ogłoszone kolejne ostrzeżenia drugiego stopnia, jeśli chodzi o silny wiatr, dla Pomorza, Mazowsza i Lubelszczyzny. Pierwszy stopień ostrzeżenia ogłoszono dla województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, małopolskiego i śląskiego.

(pap)

Na zdjęciu: Drzewo spadło na drogę w Połczynie
Fot. Facebook/OSP Połczyn-Zdrój

Od piątku ponad 2 tysiące interwencji w związku z silnym wiatrem Od piątku ponad 2 tysiące interwencji w związku z silnym wiatrem Od piątku ponad 2 tysiące interwencji w związku z silnym wiatrem Od piątku ponad 2 tysiące interwencji w związku z silnym wiatrem

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie