czwartek, 18 października 2018.
Strona główna > Kraj > Macierewicz przedstawił raport techniczny o katastrofie smoleńskiej

Macierewicz przedstawił raport techniczny o katastrofie smoleńskiej

Macierewicz przedstawił raport techniczny o katastrofie smoleńskiej
Data publikacji: 2018-04-11 17:30
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-14 06:57
Wywietleń: 1318 322413

Podkomisja badająca ponownie katastrofę smoleńską przedstawiła raport techniczny, który ma charakter cząstkowy; raport końcowy - zgodnie z przepisami - przedstawia szefowi MON KBWLLP; minister obrony nie może ingerować w przebieg i wyniki prac podkomisji - podało w środę MON.

W środę został zaprezentowany raport techniczny podkomisji badającej katastrofę smoleńską. Szef podkomisji Antoni Macierewicz, powiedział, że szef MON Mariusz Błaszczak nie zatwierdzał raportu technicznego, bo nie wymaga tego prawo lotnicze. Jak dodał, jeżeli chodzi o materiał składający się na raport techniczny, to jest to wyłączna kompetencja podkomisji smoleńskiej.

MON podkreśliło w komunikacie przekazanym PAP, że przedstawiony w środę raport "ma charakter cząstkowy". "Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej raport końcowy" - zaznaczono.

Resort obrony podkreślił ponadto, że "minister obrony narodowej nie może ingerować w przebieg prac podkomisji i wyniki jej prac". MON zapewniło też, że podkomisja "będzie kontynuowała wysiłki zmierzające do wyjaśnienia przyczyn katastrofy".

Podkomisja powołana przez ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza zajmuje się badaniem przyczyn katastrofy smoleńskiej od lutego 2016 r. Po odwołaniu Macierewicza z funkcji szefa MON został on przewodniczącym podkomisji.

W latach 2010-11 katastrofę smoleńską badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych, której przewodniczył ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. W opublikowanym w lipcu 2011 r. raporcie komisja Millera stwierdziła, że przyczyną katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, a w konsekwencji zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji maszyny. Polska komisja wskazała też na nieprawidłową pracę rosyjskich kontrolerów. Podkreślała, że rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu.

Macierewicz, podczas środowej prezentacji raportu technicznego poinformował, że raport KBWLLP pod przewodnictwem Jerzego Millera został anulowany. Zapytany przez dziennikarzy o podstawę prawną anulowania raportu odparł, że dokonało się to "na podstawie decyzji, którą podjęła podkomisja".

Według Macierewicza, podkomisja wykazała, że "raport pana Millera nie tylko zawiera fałszywe tezy, ale został skonstruowany w oparciu o presję polityczną, która była wywierana na członków komisji i o sfałszowane materiały". Macierewicz mówił, że raport Millera definiuje tragedię smoleńską jako "kontrolowany lot ku ziemi". "To oznacza, że winę za tę tragedię ponoszą polscy piloci. Takie było stanowisko państwa polskiego do czasu decyzji naszej komisji" - dodał.

Na pytanie, czy w tej sytuacji oficjalnym stanowiskiem państwa polskiego ws. katastrofy smoleńskiej jest opublikowany w środę raport techniczny podkomisji Macierewicz zaprzeczył. "Oznacza to, że nie ma oficjalnego stanowiska państwa polskiego w sprawie tragedii smoleńskiej do czasu powstania raportu końcowego Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego poprzez jej podkomisję" - powiedział szef podkomisji.

Według przedstawionego w środę dokumentu, samolot Tu-154M uległ destrukcji w powietrzu w wyniku eksplozji; podkreślono w nim też, że na katastrofę Tu-154M złożył się szereg świadomych działań: w obszarze remontu samolotu, przygotowania wizyty w Katyniu, świadome, fałszywe sprowadzenie samolotu do lądowania przez rosyjskich kontrolerów, awarie i eksplozje.

Macierewicz oświadczył, że nie potrafi podać "precyzyjnej" daty powstania raportu końcowego podkomisji. Dodał, że termin ten jest uzależniony od działań m.in. prokuratury, która prowadzi ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak dodał, kiedy zostaną zakończone ekshumacje ofiar katastrofy, podkomisja będzie potrzebowała miesiąca, aby uwzględnić wyniki badań w raporcie końcowym.

B. szef MON oświadczył również, że nie wypowiadał się na temat zamachu. "Nie sądzę, żeby ktokolwiek z członków komisji wypowiadał się na temat zamachu, ani też w materiale filmowym (...) nie było ani słowa na temat zamachu" - dodał Macierewicz.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 w Smoleńsku zginęło 96 osób udających się na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i najwyżsi dowódcy wojska. (PAP)

 Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

katastrofa
Niech Maciarewicz odda swoje Świadectwo Maturalne do IPN - to komunistyczny dokument, jest nieważne ze względu na wątek sowiecki,
2018-04-14 06:53:42
Ojj... Jarun-ku... Jarun-ku
A ty dalej "Uparcie Walczysz"... na swym PO-litycznym PO-sterunku - pomimo ze rok mamy juz 13.04.2018-ty !!
2018-04-13 23:41:31
Jarun
Debilu bez nicku, od dwóch lat - czyli od twojej Nowej Ery AD 2015 rządzi PiS! I Rosjanie też nie oddali wraku. Udowodnij, że w 2010r polski rząd był głupi? Nie masz argumentów - to zamknij duracką mordę !
2018-04-13 16:14:03
do @ Macierewicza
- opowiada te głupoty ponieważ w kwietniu 2010 sp..no robotę, konkretnie polski PO/PSL rząd...Masz przykład z MH17 iż można inaczej postępować...To "g...no" będzie jeszc długo pachnieć....Dlaczergo zrobiono fuchę próbuje także wyjaśnić "maciarek"..P.S. Holendrzy już "wiosłują do tyłu", po ogłoszeniu swej "księgi" w październiku ubiegłego roku z około 100 (sto) stronami jako "tajne". W połowie grudnia holenderski "maciarek" napomknął "jest to prwadopodobnie omyłkowe zestrzelenie", holenderska (6 uczestniczących krajów)komisja miała ostateczny raport podać w styczniu tego roku. W końcu stycznia holenderski "maciarek" z ukraińskim odpowiednikiem ogłosili ostateczny (ha ha) na sierpień tego roku.
2018-04-13 13:16:30
do @ Jaruna (niecymbyła)
"... powiedz dlaczego Rosjanie nie chcą oddać wraku samolotu ?"...Już "niecymbałowi" tłumaczę; "...ponieważ Polacy byli i są głupi, polski rząd w kwietniu 2010 roku....",, np. niemiecki trotyl wielkości główki od zapałki t..."...Taką "główką" to możesz sobie skoczyć "aby wypróbować podłoże". Nie taki "główki" wykrywają w GB (u przyjaciela) w sprawie podwójnego agenta....Weź na swą "główkę" jakąś obręcz - bezpieczniej z myśleniem.
2018-04-13 13:00:31
Macierewicz
Macierewicz od ośmiu lat opowiada te same głupoty o wybuchu nie mając najmniejszej wiedzy na temat katastrof lotniczych i patrzy czy złapał głupków do słuchania czy nie.
2018-04-13 08:07:51
Jarun
Ty niedorozwinięty cymbale, silący się na mędrca - powiedz dlaczego Rosjanie nie chcą oddać wraku samolotu ?! Gdyby były jakiekolwiek ślady wybuchu (trotylu) to przez te lata dokładnie "oczyszczono" by samolot, blachy odklepano. Teraz Rosjanie oddając wrak mogą podrzucić w jakiś zakamarek np. niemiecki trotyl wielkości główki od zapałki tj. rozumu anonima piszącego wiecznie do@... :-) Dlaczego więc nie oddają ? Zwykła złośliwość. A poza tym widocznie nie bardzo zależy ani PO ani PiS-owi sprowadzenie wraku do Polski.
2018-04-12 17:39:33
do @ Jakóba
- brak logiki, poziom Jaruna..."Może pan Maciarewicz anuluje wyniki wyborów prezydenckich z 2015?".....Wyniki wyborów prezydenckich anuluwać może (i będzie się starał?) nowy rząd "cieniasów" jak wygra wybory...Znasz hasło - "raz zdobytej władzy nie oddamy"?..Dotyczy każdej władzy....Po prostu starym polskim zwyczajem w Smoleńsku odwalono fuszerkę (moje zdanie) i nie jest prawdą jak sugeruje Jarun; "Rosjanie są złośliwi. Holendrom od razu oddali..." to Polacy byli i są głupi.
2018-04-12 10:15:57
Jarun
Panie Macierewicz - prezes Kaczyński już panu podziękował. Do widzenia... proszę więcej nie dzwonić...panu już dziękujemy. Paszoł won! PS. A tak było ładnie: Jarosław, Jarosław! Antoni, Antoni! Niestety jest tylko jeden wódz, jedna prawdziwie polska partia, jedna prawdziwa ideologia - objawiona nam przez Jarka, za pomocą wstawiennictwa śp. Lecha. Koniec balu panno Halu.
2018-04-12 09:45:14
Szybowiec
Fakt raport Millera był niestaranny a raport Macierewicza jest to są życzenia Pana Antoniego w poważnej sprawie - każdy ma swoje paliwo polityczne do podróżowania do określonego celu politycznego pojazdem jakim jest partią polityczna ++ prawda jest prosta ekipa Kaczyńskiego i Tuska złamały procedury o czym wiedział Maciarewicz nie lecąc tym potem ;
2018-04-12 00:16:48
07
Czy ten Macierewicz jest nieusuwalny? Już nie mogę na niego patrzeć. W nocy mam koszmary, on powinien grać w horrorach, wówczas byłbym przygotowany na to zjawisko
2018-04-11 22:57:07
Jarun
Macierewicz wie, że jego "raport" to nawet PiS-owcy "olewają". To są podrygi zdychającej ostrygi.
2018-04-11 21:29:22
Do... czyt
No i do tego musisz jeszcze doliczyc + za wszystkie Medale i Odznaczenia... tak ze w koncu "SP-PO-RO" sie tego kazdego miesiaca uzbiera...! Zapewne duzo, duzo wiecej jak 2 000 zl na miesiac ! Reasumujac: obecny Rzad wszystko Wie !!
2018-04-11 20:05:29
Jakób
Ot, całe pisowskie państwo - podkomisja anuluje ustalenia komisji. Może pan Maciarewicz anuluje wyniki wyborów prezydenckich z 2015? Jak w XXI wieku, w dużym państwie europejskim może funkcjonować taki człowiek jak Macierewicz?
2018-04-11 19:42:26
czyt
Pomijając tekst - ile emerytury pobierają spece w rodzaju Millera za swoją pracę w komisji .
2018-04-11 17:56:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pokaz pierwszej pomocy na wodzie
Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy