czwartek, 20 września 2018.
Strona główna > Kraj > W kraju obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej

W kraju obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej

W kraju obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej
Data publikacji: 2018-04-10 20:56
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-11 23:14
Wywietleń: 759 322307

Odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, liczne nabożeństwa w miejscach pamięci, świątyniach, na cmentarzach, marsze pamięci - w kraju do późnego wieczora trwają we wtorek (10 kwietnia) obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Centralne uroczystości rocznicowe odbyły się we wtorek po południu na pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie z udziałem części rodzin ofiar katastrofy odsłonięto pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Pomnik autorstwa Jerzego Kaliny, stanął na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego, a ul. Królewską. Na monumencie alfabetycznie wypisane są nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Wcześniej ulicami stolicy przeszedł organizowany przez Stowarzyszenie Solidarni 2010 "Marsz z Portretami".

Fot. PAP/Paweł Supernak

Odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej autorstwa Jerzego Kaliny 

W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela - z udziałem m.in. prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera, licznych przedstawicieli rządu i rodzin ofiar odbyłą się msza w intencji tych, którzy 8 lat temu zginęli pod Smoleńskiem. Następnie uczestnicy wyruszyli w kierunku Pałacu Prezydenckiego w comiesięcznym marszu pamięci.

Wieczorem w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim zapowiedział, że "miesięcznice smoleńskie trwają. Będą msze i składanie kwiatów, ale marsze będą odbywać się już tylko raz do roku". 

- Oczywiście chcę bardzo mocno podkreślić - miesięcznice trwają: poranna msza, wieczorna msza. Będziemy oczywiście składali wieńce pod pomnikami, a sądzę, chociaż decyzji jeszcze nie ma, to jest mój sąd indywidualny, że co rok będziemy maszerować, że w kolejne rocznice te marsze będą, ale już tylko raz do roku - powiedział prezes PiS. W trakcie swojego wystąpienia zaznaczył, że comiesięczne marsze kończą się, ponieważ osiągnięto cel i odsłonięty został Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. Jak dodał, postawiono także postument, w miejscu, w którym "jak wszystko na to wskazuje 10 listopada" stanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Mszę odprawiono też w Katedrze Wawelskiej w Krakowie, a po jej zakończeniu zaplanowano przejście przed Krzyż Narodowej Pamięci (Krzyż Katyński) na pl. o. Adama Studzińskiego. Wieczorne obchody przed Krzyżem Katyńskim zorganizował także Klub Gazety Polskiej. Wcześniej w Krakowie odbył się m.in. VIII Biało-Czerwony Marszu Pamięci. Hołd parze prezydenckiej oddał także prezydent Andrzej Duda, który przybył na Wawel i wziął udział w mszy św. w krypcie św. Leonarda razem z Martą Kaczyńską i jej córkami. Prezydent odwiedził też Cmentarz Rakowicki oraz cmentarze parafialne na Salwatorze i na Bielanach, by złożyć kwiaty na grobach pochowanych tam ofiar. W Alei Zasłużonych cmentarza Rakowickiego w Krakowie, gdzie pochowana jest jedna z ofiar katastrofy - ówczesny prezes IPN Janusz Kurtyka - wiązanki kwiatów złożyli prezes IPN Jarosław Szarek i dyrektor IPN w Krakowie Filip Musiał.

W kilku miejscach woj. śląskiego ofiary katastrofy smoleńskiej uczcili ich bliscy i znajomi, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, parlamentarzyści i mieszkańcy woj. śląskiego. Odwiedzali ich groby i uczestniczyli w rocznicowych obchodach. "Byli niezwykłymi ludźmi, będzie nam ich brakowało, ich dorobek będziemy zawsze doceniać i szanować" - mówili uczestnicy uroczystości. Kwiaty złożono m.in. na grobie senator Krystyny Bochenek w Katowicach, rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego w Częstochowie oraz posła Grzegorza Dolniaka w Będzinie, a także przy tablicy upamiętniającej prezesa NBP Sławomira Skrzypka w Katowicach.

W województwie opolskim pierwsza część uroczystości odbyła się już w sobotę, przed obeliskiem ku czci 96 ofiar katastrofy w Kostowie. Drugą cześć obchodów wojewódzkich rozpoczęła akademia w sali im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w opolskim urzędzie wojewódzkim. Po akademii i mszy świętej w intencji ofiar katastrofy, zaplanowano Marsz Pamięci pod Pomnik Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego przy Placu Wolności.

W gdańskich kościołach św. Brygidy i św. Mikołaja oraz sopockim kościele garnizonowym pw. św. Jerzego odprawiono nabożeństwa w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. W Sopocie część osób uczestniczących w mszy przeszło na ul. Kościuszki, pod tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, by zapalić tam znicze i złożyć kwiaty. W centrum kurortu - na Placu Przyjaciół Sopotu, późnym wieczorem odbędzie się ostatnie z zaplanowanych na ten dzień w Trójmieście spotkań upamiętniających ofiary tragedii. Sopockie spotkanie organizuje Komitet Obrony Demokracji.

W Gorzowie Wielkopolskim uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, wśród których było dwoje gorzowian – działaczka Rodziny Katyńskiej Anna Borowska i jej wnuk Bartosz Borowski. Biało-czerwone wieńce w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego złożył wicewojewoda lubuski Robert Paluch. Były kwiaty od minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, wojewody lubuskiego, władz miasta i przedstawicieli służb mundurowych. Przy mogiłach wartę pełnili żołnierze. Tradycyjnie byli tam także harcerze.

(PAP)

Fot. PAP/Paweł Supernak 

Komentarze

Pikuś
Kult Stalina był bardzo podobny. Do jakiego poniżenia dochodzą ci wszyscy bałwochwalcy z Kaczyńskim w każdej postaci. Żenujący i prymitywny kult jednostki, aż rzygać się chce.
2018-04-11 22:48:35
co za psychol
Orzeł Bielik z Lechem Kaczyńskim w klapie
2018-04-11 14:46:18
do prokuratora
na zdjęciu widać obrazę Godła Polski
2018-04-11 14:39:51
Jarun
Oczywiście komisja Macierewicza jest (była) taka dobra, że prezes go zdymisjonował, a Ziobro powołał nową komisję śledczą nie wierząc w brednie Macierewicza.
2018-04-11 14:15:42
Jarun-ku, juz bez ratunku
A nie zauwazyles jeszcze... ze ta Macierewiczowa pod-Komisja jest juz i tak 98-99 % Lepsza... od tamtej PO-lityczno Millerowej !!
2018-04-11 12:12:40
Jarun
Dzisiaj Macierewicz ogłosi, do czego doszła jego komisja po 2 latach śledztwa. Z góry wiadomo co powie: Śledztwo w toku, nie mamy wystarczająco dużo danych i nie możemy wykluczyć zamachu. Takie tam pierd-pierdu dla sekciarzy. < Antoni, Antoni PS. Dla prezesa Antoni stał się niewygodny, więc go schował do szafy, jak w Uchu prezesa.
2018-04-11 08:57:53
Zamiast Nie leciec !
To ile to Nas teraz jeszcze dalej kosztuje... i kosztowac bedzie...??
2018-04-10 23:37:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy