niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Kolejne zażalenia dotyczące ekshumacji

Kolejne zażalenia dotyczące ekshumacji

Kolejne zażalenia dotyczące ekshumacji
Data publikacji: 2016-11-27 13:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-09 18:26
Wywietleń: 283 177340

Do Prokuratury Krajowej złożono kolejne zażalenia, sprzeciwy dotyczące ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej; w sumie wpłynęło 20 tego typu pism.

Jak sprecyzowała rzeczniczka PK Ewa Bialik, składane pisma przyjmują różne formy – są to zarówno zażalenia na ekshumację, jak i sprzeciwy dotyczące decyzji o niej oraz wnioski o jej uchylenie.

 Na wszystkie te pisma strony otrzymują sukcesywnie odpowiedzi w trybie przewidzianym w przepisach postępowania karnego. Otrzymują także na piśmie pouczenia o przysługujących im uprawnieniach procesowych – dodała. Bialik poinformowała, że do prokuratury wpłynęły też wnioski o przeprowadzenie ekshumacji, w tym niezwłocznie, a także pisma i prośby o udzielenie bliższych informacji co do terminu i przebiegu czynności.

Prokuratura od początku stoi na stanowisku, że przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na decyzję o ekshumacjach. Wskazywał na to m.in. podczas specjalnej konferencji w Prokuraturze Krajowej nt. śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek. Także Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek o zakazanie w trybie cywilnym ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Złożyły go cztery osoby, w tym wdowa po pośle PO Arkadiuszu Rybickim  Małgorzata Rybicka. Jak mówiła w TVN24, sąd ocenił równocześnie, iż w związku z decyzją dot. ekshumacji "naruszone zostały dobra osobiste" bliskich ofiar, występujących z wnioskiem.

Do tej pory przeprowadzono ekshumacje czterech osób: pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, Stefana Melaka oraz Tomasza Merty. 

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

PO roku 2010 - ym...
A dlaczego w dzisiejszej R.P. bez przeprowadzenia Polskiej 100%-ej ekshumacji... mamy PO-siadac jeszcze 17-20 Grobow Nieznanego... nie Zolnierza ??
2016-11-29 01:48:58
Dziwne "PO-dejscia" do sprawy...
A czego te 17 czy 20 Rodzin sie OBAWIA..? Dlaczego nie chca, by 100% Prawda wyszla na jaw... i chocby PO 6 latach ujrzala swiatlo dzienne ? Ciekawe wiec, dlaczego dalej "sle-PO wierza" w owczesne Decyzje MAK-u i Komisji Millera... gdzie przy wczesniejszych 9 ekshumacjach, az w 6 przypadkach - tak jedno jak i drugie juz sie nie zgadzalo ?? Delikatnie mowiac, cos tu "lewa" nie rowna sie prawej...???
2016-11-27 23:55:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy