wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Zakończyła się ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich

Zakończyła się ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich

Zakończyła się ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich
Data publikacji: 2016-11-15 01:58
Ostatnia aktualizacja: 2016-11-16 16:10
Wywietleń: 1691 171801

Na Wawelu zakończyła się w nocy z poniedziałek na wtorek ekshumacja ciał pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, któzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Przed godz. 1.00 w nocy samochody służb uczestniczących w ekshumacji opuściły wawelskie wzgórze.

Przygotowania do ekshumacji rozpoczęły się ok. godz. 17, tuż po zamknięciu Wzgórza Wawelskiego dla turystów. Przed godz. 22.00 na Wawel przyjechali brat zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński i córka Marta Kaczyńska. W ekshumacji brali udział eksperci, a wszystko odbywało się pod nadzorem zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka i w obecności Kazimierza Nowaczyka, szefa badającej katastrofę podkomisji w MON. 

Według wcześniejszych zapowiedzi obecni w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów mieli wziąć udział w modlitwie za zmarłych, odprawionej po wyjęciu trumien z sarkofagu. Modlitwę poprowadził proboszcz katedry na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki wraz z ks. Jackiem Urbanem, członkiem Kapituły Katedralnej. 

Wydobyte z sarkofagu trumny zostały przewiezione do pomieszczeń udostępnionych do badań przez Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. 

Zleconą przez Prokuraturę Krajową sekcję zwłok i pobranie próbek do badań laboratoryjnych przeprowadzi powołany przez prokuraturę 14-osobowy międzynarodowy zespół ekspertów. Znajdą się w nim m.in. trzy osoby z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie-Genewie (Szwajcaria), jedna z uniwersytetu w Coimbra w Portugalii, oraz dwóch profesorów z Odense (Dania). Resztę zespołu tworzą eksperci z Krakowa, Warszawy, Lublina. "Jest to zespół, który daje absolutną gwarancję, że badania zostaną przeprowadzone na wysokim poziomie i w sposób obiektywny. Tworzą go osoby o uznanym dorobku naukowym i autorytecie" – poinformował PAP ekspert medycyny sądowej, który zna szczegóły planowanych czynności. 

Specjaliści przeprowadzą m.in. badanie tomografem komputerowym i sekcję zwłok, oraz pobiorą próbki do badań histopatologicznych, toksykologicznych, fizykochemicznych. Jak wskazał ekspert, jednym z celów sekcji zwłok jest także określenie, w jaki sposób były przeprowadzone poprzednie sekcje, co wówczas sprawdzono, a co zostało pominięte. Biegli będą mieli cztery miesiące na wydanie opinii. 

Ponowne złożenie pary prezydenckiej do grobowca na Wawelu jest wstępnie planowane 18 listopada, o ile do tego czasu zostaną wykonane wszystkie zaplanowane przez prokuraturę czynności. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił, że zgodnie z wolą rodziny pochówek Lecha i Marii Kaczyńskich ma być bardzo skromny, nie będzie uroczystego pogrzebu – w krypcie św. Leonarda odprawiona zostanie msza św. 

Była to pierwsza z 83 ekshumacji, zapowiedzianych przez prowadzącą śledztwo w sprawie katastrofy Prokuraturę Krajową. Jak informowała PK, ekshumacje 83 ofiar katastrofy smoleńskiej są niezbędne wobec popełnionych wcześniej błędów. Chodzi m.in. o możliwą zmianę szczątków ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską. 

Do tej pory w Polsce przeprowadzono dziewięć ekshumacji - w sześciu przypadkach okazało się, że doszło do zamiany ciał. Do końca roku prokuratura zaplanowała przeprowadzenie 10 ekshumacji, a zakończenie wszystkich jesienią lub zimą 2017 r. (PAP)

PAP/Stanisław Rozpędzik

Komentarze

@PO ostatnich 6 latach...
Czy ja wiem...? Popatrz na prokuratora Piotrowicza, obecnie gwiazda PiS-u. Członek egzekutywy PZPR, w stanie wojennym oskarżający opozycjonistów, odznaczony za to przez komunę orderami... I co? Cytując film "czasy się zmieniają, a on ciągle w komisjach".
2016-11-16 16:06:21
PO ostatnich 6 latach...
Hmm... to rzekome sztuczne "rozbawienie i PO-litowanie" ma miejsce TYLKO wsrod spanikowanych obecnie Komunistow i PO-stkomunistow !! Gdyz, Pan Bog nie rychliwy... ale SPRAWIEDLIWY !!
2016-11-16 12:29:57
strach ? ... raczej rozbawienie i politowanie
Widać jedynie, że Polacy śmieją się z pisowskich paranoi i teorii spiskowych
2016-11-16 08:01:17
PO-wska panika... i strach...
Ojj, Komuszki i PO-stkomuszki... PO waszych komentarzach widac wyraznie, jak bardzo boicie sie teraz tj. i PO 6 latach ujawnienia PRAWDY... dlatego az tak bardzo was teraz PO-nosi !!
2016-11-15 12:42:07
kerm
no i pojawi się mnóstwo nowych relikwii ...
2016-11-15 12:04:03
Twain
Pozostałych też nocą wykopiemy? Jak u Tomka Sawyera. Ale mniej śmiesznie.
2016-11-15 11:09:36
fido
Skoro już ich zabraliście z Wawelu to nie przywoźcie ich tam z powrotem. Nie zasługują na tak szlachetne miejsce spoczynku.
2016-11-15 10:38:22
Gargamel
I jak tam, dalej piękni i młodzi?
2016-11-15 10:10:28
i co ?
znależli Gosiewskiego w nogach ?
2016-11-15 08:14:26
tia
A bez rozkopywania grobu nie mogli się pomodlić? Hieny
2016-11-15 07:59:36
W oczekiwaniu na wyniki,
No i jak na razie... jeszcze WIELKA NIEWIADOMA ??
2016-11-15 02:25:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy