poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Ekshumacja pary prezydenckiej

Ekshumacja pary prezydenckiej

Ekshumacja pary prezydenckiej
Data publikacji: 2016-11-14 09:37
Ostatnia aktualizacja: 2016-11-15 14:03
Wywietleń: 1377 171686

W Krakowie w poniedziałek odbędzie się ekshumacja pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich - pierwsza z kilkudziesięciu zaplanowanych w całym kraju w ramach prowadzonego przez Prokuraturę Krajową śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej.

Zleconą przez prokuraturę sekcję zwłok i pobranie próbek do badań laboratoryjnych przeprowadzi międzynarodowy, 14-osobowy zespół ekspertów w pomieszczeniach udostępnionych przez Zakładu Medycy Sądowej UJ Collegium Medicum.

Otwarcie sarkofagu znajdującego się w krypcie Katedry na Wawelu ma nastąpić po południu, już po zamknięciu Wzgórza Wawelskiego dla turystów. Poza przedstawicielami prokuratury będą przy tym obecni duchowni oraz członkowie najbliższej rodziny pary prezydenckiej: Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska.

- Ekipa techniczna wyznaczona przez prokuraturę zdemontuje jedną z bocznych ścian sarkofagu. Po wyjęciu z niego trumien odmówiona zostanie modlitwa za zmarłych – powiedział proboszcz katedry na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki, który poprowadzi tę modlitwę wraz z ks. Jackiem Urbanem, członkiem Kapituły Katedralnej.

Następnie szczątki pary prezydenckiej zostaną przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej UJ Collegium Medicum przy ul. Grzegórzeckiej, ok. 2,5 km od Wawelu.

Według ustaleń PAP zespół biegłych będzie składał się z 14 osób, z których trzy są z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie-Genewie (Szwajcaria), jeden z uniwersytetu w Coimbra w Portugalii, a dwóch profesorów z Odense (Dania). Resztę zespołu tworzą eksperci z Krakowa, Warszawy, Lublina. "Jest to zespół, który daje absolutną gwarancję, że badania zostaną przeprowadzone na wysokim poziomie i w sposób obiektywny" – poinformował PAP ekspert medycyny sądowej, który zna szczegóły planowanych czynności.

Specjaliści mają przeprowadzić m.in. sekcję zwłok i tomografię komputerową oraz pobrać próbki do badań histopatologicznych, toksykologicznych, fizykochemicznych. Jednym z celów sekcji zwłok jest określenie, w jaki sposób były przeprowadzone poprzednie sekcje, co wówczas sprawdzono, a co zostało pominięte.

Ekshumacja pary prezydenckiej będzie czwartą po II wojnie światowej ekshumacją w Katedrze na Wawelu. Wcześniej otwierano grobowce: królowej Jadwigi (w 1949 r.), Kazimierza Jagiellończyka (1973) oraz gen. Władysława Sikorskiego (2008 r.).

Ponowne złożenie pary prezydenckiej do grobowca na Wawelu jest wstępnie planowane 18 listopada, o ile do tego czasu zostaną wykonane wszystkie zaplanowane przez prokuraturę czynności. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił, że zgodnie z wolą rodziny pochówek Lecha i Marii Kaczyńskich ma być bardzo skromny, nie będzie uroczystego pogrzebu – w krypcie św. Leonarda odprawiona zostanie msza św.

Jak informowała Prokuratura Krajowa, ekshumacje 83 ofiar katastrofy smoleńskiej są niezbędne wobec popełnionych wcześniej błędów. Chodzi m.in. o możliwą zmianę szczątków ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską. Do tej pory w Polsce przeprowadzono dziewięć ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej - w sześciu przypadkach okazało się, że doszło do zamiany ciał.

Do końca roku prokuratura zaplanowała przeprowadzenie 10 ekshumacji, a zakończenie wszystkich jesienią lub zimą 2017 r. (pap)

Fot. PAP/Jacek BEDNARCZYK

Komentarze

Pytanie...?
Do PO-nizszego komentarza Hieny Cmentarne... a jak "wygladaly te wasze PO-stepowania cmentarne" w latach 1945-2015...?? Moze opiszesz wyrazniej i to...!! A by choc troche naprowadzic cie na slady i trop, to proponuje przyjrzec sie blizej obecnym czynnosciom Grupy Profesora Szwagrzyka...!!
2016-11-15 12:53:12
Hieny cmentarne
PIS to zwykli padlinożercy
2016-11-15 08:13:17
Nauczka
To jest nauczka dla wszystkich, którzy nie chcą, żeby wywlekano zwłoki ich bliskich z grobów, np. dla politycznych celów. Trzeba po prostu spopielać zwłoki. Uniknie się wtedy bólu, który teraz - podczas tego bezczeszczenia zwłok - towarzyszy ludziom, którzy po prostu kochali tych, którzy zginęli w tej katastrofie.
2016-11-15 08:02:11
Czarne foliowe worki,
Dodatkowa odp. do komentarza Empatia !!! A duzo, bardzo duzo PO-nizej zera szacunku w tamtych latach... PO-chowano wiele Osob i nocami w tajemniczy sposob jak i calkowicie bez najblizszych - tylko w czarnych foliowych workach lub nawet i nie...!!
2016-11-15 02:53:51
Z tamtych lat wziete...
I odp. do PO-nizszego kom. Empatia...! "Dobrze" ze Ty czy Wy mieliscie "rzekomo szacunek" dla zmarlych i PO-mordowanych w latach 1945-2015 !!
2016-11-15 01:24:47
Pytanie...?
Do Gargamela...? Jak jestes rzekomo taki "bystry" to dlaczego nie domagales sie juz 6 lat temu... transmisji na zywo z Moscow ? Chyba ze wtedy byles jeszcze "maly" i prowadzano cie jeszcze za raczke, do i z...PO-litycznego Przedszkola ??
2016-11-15 01:19:42
Gargamel
A gdzie transmisja live z wydarzenia? Naród miałby co oglądać, zamiast kolejnego durnego talent-show. A na reklamach możnaby zarobić tyle że wystarczy na 500+ i nie trzebaby podatków podnosić.
2016-11-14 19:08:13
zak
Wreszcie. Nie dziwie się rodzinom którzy chcą ekshumacji. Bo nie wiadomo kto lezy w grobie. Ruski wkładali szczatki jak lecia a rząd Kopacz nie był zainteresowany wyjaśnieniem sprawy.
2016-11-14 18:44:44
Empatia
Totalna nekrofilia. Zero szacunku dla zmarłych.
2016-11-14 10:04:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy