Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Kości pod gwiazdą. Ekshumacja była fikcją

Data publikacji: 18 listopada 2016 r. 11:41
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:21
Kości pod gwiazdą. Ekshumacja była fikcją
 

Potwierdziły się przypuszczenia, że teren przy ul. Wolińskiej w Goleniowie, z którego w latach 50. ekshumowano szczątki żołnierzy sowieckich, w rzeczywistości nadal jest cmentarzem. Wstępne badania potwierdziły, że są tam ludzkie kości.

Cmentarzyk powstał wiosną 1945 roku, zaraz po walkach o Goleniów. Pochowano tu kilkunastu żołnierzy sowieckich, potem ustawiono pomnik z wielką czerwoną gwiazdą. W latach pięćdziesiątych takie małe cmentarze likwidowano, a szczątki przenoszono na cmentarze wojenne. Zapadła decyzja o likwidacji cmentarza przy ówczesnej ulicy Lenina (dziś: ul. Wolińska) i ekshumacji żołnierskich szczątków. Miały trafić na cmentarz wojenny w Gryfinie. I zgodnie z dokumentami – tak się stało.

Dokumenty sobie, życie sobie. Niedawno, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Goleniowie, rozebrano pomnik ku czci Armii Czerwonej, stojący na byłym już cmentarzu. Aby przekonać się, czy ziemia nie zawiera ludzkich szczątków, burmistrz Goleniowa poprosił o pomoc Stowarzyszenie Miłośników Archeologii Militarnej „Pomorze”. Już pierwsze wykopy wykazały, że w ziemi są resztki ludzkich szkieletów, co ciekawe – pozbawione czaszek. Nie tylko w miejscu, gdzie stał pomnik z gwiazdą, ale również na pozostałym terenie, który powinien być oczyszczony ze szczątków ludzkich.

Najprawdopodobniej ekshumacja z lat pięćdziesiątych była czystą fikcją. Zamiast przenieść na cmentarze wojenne wszystkie szczątki żołnierzy, ograniczono się do wykopania i pochowania w Gryfinie czaszek (bo te podobno wykazywano w statystykach). Resztę zostawiono w ziemi i nikt się nie przejmował ich losem.

Prace ziemne na byłym i – jak się okazuje – wciąż rzeczywistym cmentarzu wstrzymano. Władze Goleniowa chcą zgłosić problem odpowiednim władzom i uzyskać pozwolenie na przeprowadzenie ponownej, tym razem starannej ekshumacji. Wszystkie szczątki zostaną z szacunkiem przeniesione na cmentarz żołnierzy sowieckich.

Kiedy będzie pewne, że teren przy ul. Wolińskiej na pewno nie jest już cmentarzem, zostanie zagospodarowany w inny sposób. Czerwona gwiazda na pewno już tam nie wróci. ©℗

Tekst i fot. (cm)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rusycyzm-sovieci
2016-11-21 09:25:46
Zadziwiajace z jakim pietyzmem niby antykomunisci uzywaja rusycyzmów w naszej pieknej polskij mowie
Komuniści?
2016-11-19 10:28:55
Cytat: Komunisci jak i Nowoczesni, PO-stkomunici, PSL-owcy i SLD-owcy... tak zaciekle dalej jeszcze walcza... o PO-wrot tego starego PZPR-owskiego systemu ? <= Trzeba być niedoukiem,aby mylić komunistów z partiami liberalno-demokratycznymi. Jedynie SLD to jakby postkomuniści,ale to już wymierająca "geriatria", a na dodatek nie tyle komuniści, co raczej post PRLowcy z odchyleniem liberalno-socjalnym. Nie nazwałbym komunistami nawet PiS, chociaż ich metody i styl polityczny najbardziej są zblizone do metod PRL lat 60 (tzw. gomułkowszyzna). Fakt, że znów wprowadzają cenzurę (zaczęli od TV) dowodzi, na kim kierownictwo PiS się wzoruje :(
Ostatnie zdanie,
2016-11-19 06:17:50
Czerwona gwiazda na pewno juz tam nie wroci. Hmm... no to dlaczego tak starzy Komunisci jak i Nowoczesni, PO-stkomunici, PSL-owcy i SLD-owcy... tak zaciekle dalej jeszcze walcza... o PO-wrot tego starego PZPR-owskiego systemu ? Gdzie i obecny Pan Marszalek "PO-chodzi" rowniez z Goleniowa - chyba ze Rodem nie...??
Janie...
2016-11-18 20:52:05
Po polsku. Masz dostęp do komputera i internet, uruchom więc słownik ortograficzny PWN. Tam znajdziesz odpowiedź. To PRL wprowadził "ludzi radzieckich", wcześniej byli "Sowieci". Gdy komuna się u nas skończyła (1989), znów zaczęto używać przedwojennych określeń.
jan
2016-11-18 15:08:46
ŻOŁNIERZY Radzieckich... Sowieckich " to po jakiemu " ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA