Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Jest projekt prawa, które ma umożliwić renaturyzację Odry

Data publikacji: 15 lipca 2024 r. 23:12
Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2024 r. 11:39
Jest projekt prawa, które ma umożliwić renaturyzację Odry
Fot. PAP/Maciej Kulczyński  

W projekcie nowelizacji ustawy o rewitalizacji Odry, która ma umożliwić renaturyzację rzeki i poprawić jej zdolność do samooczyszczania, rząd proponuje m.in. wykreślenie części przewidzianych wcześniej inwestycji budowlanych w dorzeczu Odry i ustalenie katalogu działań naprawczych.

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy o rewitalizacji rzeki Odry oraz niektórych innych ustaw. Podkreślono, że kluczowe jest zmniejszenie zanieczyszczenia solą, zmniejszenie ilości substancji biogennych w wodzie oraz poprawa stanu rzek zasilających Odrę.

Zaznaczono, że obecnie obowiązująca ustawa z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry "koncentruje swoje uregulowania na kwestiach inwestycyjnych, w ramach którego pomija cel kluczowy - doprowadzenie do możliwości samooczyszczenia się rzeki". Dlatego w noweli postuluje się uchylenie przepisów określających katalog inwestycji dla Odry. "Zawarcie w treści (...) ustawy kazuistycznego katalogu inwestycji o charakterze budowlanym zlokalizowanych na ciekach wodnych na obszarze dorzecza Odry powiązane z przepisem dającym możliwość otrzymania dotacji z budżetu państwa nie zapewnia skutecznego przeciwdziałania utrzymującemu się zanieczyszczeniu wód rzeki Odry (...) przede wszystkim z uwagi na odległy horyzont czasowy pojawienia się pierwszych pozytywnych skutków tego rodzaju działań, a także ich niedostosowanie do potrzeb rozwoju możliwości samooczyszczania się rzeki Odry" - stwierdzono.

W miejsce tego rozwiązania proponuje się określenie w ustawie katalogu działań renaturyzacyjnych.

Dodano, że katalog takich działań będzie obejmować działania techniczne i nietechniczne nakierowane na zwiększenie potencjału zlewni Odry do samooczyszczania, stabilizacji odpływu oraz poprawy stanu ekologicznego wód. Podano, że przewiduje się prowadzenie czterech grup tego rodzaju działań: prace utrzymaniowe, których katalog zawarto w ustawie Prawo wodne, działania o charakterze renaturyzacyjnym, polegające na zwiększeniu potencjału wód zlewni Odry do samooczyszczania, stabilizacji odpływu oraz poprawy stanu ekologicznego. Trzecia grupa to działania służące ochronie zasobów wodnych Odry m.in.: budowa bystrzy trwale związanych z gruntem lub wymagających ciężkich umocnień i konstrukcji, budowa opasek brzegowych, przebudowa istniejących przepustów na przepusty z piętrzeniem, rewitalizacja i odtwarzanie starorzeczy, odsuwanie wałów przeciwpowodziowych i przywracanie terenów zalewowych oraz likwidację przegród poprzecznych.

W czwartej grupie działań znajdą się działania stabilizujące, obejmujące budowę bystrzy niezwiązanych trwale z gruntem, przy użyciu wyłącznie żwiru i kamienia, mającą na celu ustabilizowanie korzystnych biologicznie poziomów wody w rzece, budowę stopni, zastawek i progów na rowach, mająca na celu zatrzymanie wody w rowach na obszarach rolnych i leśnych i spowolnienie odpływu wody ze zlewni.

Ponadto w projekcie zaproponowano uproszczony tryb uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na realizację tych działań, a także przekierowanie na te działania części wsparcia finansowego, przewidzianego w ustawie o rewitalizacji rzeki Odry.

Zaznaczono też, że w projekcie przewidziany będzie odrębny - względem uregulowań ustawy – Prawo wodne - przegląd pozwoleń wodnoprawnych oraz pozwoleń zintegrowanych na wprowadzanie ścieków do wód na obszarze zlewni rzeki Odry.

Specjalny cykliczny przegląd pozwoleń wodnoprawnych oraz pozwoleń zintegrowanych będzie prowadzony co 2 lata i będzie dotyczył posiadaczy pozwoleń wodnoprawnych oraz pozwoleń zintegrowanych na wprowadzanie ścieków do wód na obszarze zlewni rzeki Odry. Podkreślono, że pozwoli to w "sprawny sposób" kontrolować stan środowiska w dorzeczu rzeki Odry, a także w przypadku naruszeń cofać lub ograniczać obowiązujące pozwolenia.

Projekt noweli zakłada odstąpienie od utworzenia Inspekcji Wodnej jako wyodrębnionej formacji na rzecz wzmocnienia potencjału personalnego i finansowego kontroli w gospodarowaniu wodami.

"Tworzenie w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie wyodrębnionej i uzbrojonej formacji podejmującej w swej istocie zadania z obszaru kontroli gospodarowania wodami w żadnej mierze nie przełoży się na poprawę stanu wód rzeki Odry" - wyjaśniono w wykazie, dodając, ze powielałoby to zadania wykonywane przez Państwową Straż Rybacką i Inspekcję Ochrony Środowiska.

Nowela przekierowuje więc "potencjał finansowy" przeznaczonego pierwotnie na Inspekcję Wodną na "wzmocnienie potencjału kadrowego oraz funkcjonalnego kontroli gospodarowania wodami i rezygnacje ze zbytecznych zadań".

Jak wskazano, planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2024 r.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Oj tam, oj tam
2024-07-17 12:19:30
Polska specjalizacja w Europie ...."Flisactwo docenione. Piąta polska tradycja wpisana na listę UNESCO" https://24kurier.pl/ekurier/flisactwo-docenione-piata-polska-tradycja-wpisana-na-liste-unesco/ W "łoscypkach" i "flisactwie" nikt Polsce nie podskoczy.
Oj tam, oj tam
2024-07-17 08:54:01
https://kresy.pl/wydarzenia/polska-wygasza-prace-na-odrze-tego-chcial-niemiecki-lobbing/ Niemieckie media podają, powołując się na komunikaty polskich instytucji, że Polska “wygasza prace” zmierzające do rozbudowy żeglugi na Odrze. Inwestycji na Odrze sprzeciwia się strona niemiecka i organizacje ekologów.
Oj tam, oj tam
2024-07-17 08:48:47
Według informacji z oficjalnej strony internetowej stowarzyszenia projekt „Utworzenie niemiecko-polsko-czeskiej sieci na rzecz przyjaznego dla środowiska i przyrody rozwoju regionalnego w dorzeczu Odry” finansowany jest ze środków niemieckiego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych. Wobec zarzutów o promowanie niemieckich interesów w Polsce grupa “Czas na Odrę” postanowiła przedstawić alternatywną drogę żeglugi śródlądowej prowadzącą głównie przez Niemcy.
Edek
2024-07-16 11:36:18
Szwaby zainstalowali w Polsce rudego i dopięli swego. Jak wygląda Ren i jak sa wykorzystywane inne rzeki w Niemczech a jak to będzie wyglądało w Polsce.Odra bedzie mozna pływać kajakiem i POmoczyc kija . Znow będziemy zaściankiem Europy a zachodni turyści będą przyjeżdżali POdziwiac nasza naturę.Inni sie rozwijają a my sie zwijamy. Gratuluje wyborcom koalicji 13 grudnia o to chodziło.
Volksdeutschepartei
2024-07-16 10:04:59
nie ustaje w zabiegach, żeby zadowolić swego niemieckiego pana i spełnić obietnicę wyborczą daną niemieckiemu suwerenowi odesłania do lamusa planów użeglowienia Odry. Pozdrawiam uśmiechniętych durniów!
Rtęć
2024-07-16 08:55:22
Ale co z rtęcią? Czy można renaturalizować rzekę z taką ilością rtęci co skalę wywala?
czyli -
2024-07-16 08:07:34
likwidacja żeglowności, barki na złom, więcej tirów na drogach
co takiego?
2024-07-15 23:36:05
chcą zrobić z Odry bagnisko, a co zasoleniem - dalej będzie można wylewać!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA