Czwartek 01 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Jarosław Szarek złożył ślubowanie na prezesa IPN

Data publikacji: 2016-07-22 13:41
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-24 08:08
Jarosław Szarek złożył ślubowanie na prezesa IPN
Jarosław Szarek przemawia w Sejmie. Zastąpi na stanowisku Łukasza Kamińskiego. Fot. PAP/Tomasz Gzell  

Dr Jarosław Szarek złożył w piątek (22 lipca) przed Sejmem ślubowanie na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Po złożeniu przysięgi Szarek przypomniał, że przed nami „sierpień, dla Polaków miesiąc szczególny”.

– Miesiąc zapomnianej, koniecznej do przypomnienia narodowi rocznicy – operacji polskiej NKWD z 1937 roku, kiedy 111 tys. naszych rodaków zostało zamordowanych w Związku Sowieckim tylko za to, że było Polakami – mówił prezes IPN. Sierpień to, jak przypomniał, także miesiąc innych rocznic – wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej, wielkiego zwycięstwa nad bolszewikami na przedpolach Warszawy, wielkiej bitwy warszawskiej, powstania warszawskiego, narodzin Solidarności.

– Musimy pamiętać o tym dziedzictwie naszej wolności, wolności wynikającej z siły naszego ducha. Nie zapominajmy tego dziedzictwa. Za pragnienie życia w wolności wielu naszych rodaków zapłaciło cenę najwyższą – mówił Szarek.

Kolegium IPN wyłoniło Szarka spośród czterech uczestników konkursu na prezesa. Kandydat otrzymał także pozytywną rekomendację sejmowej komisji sprawiedliwości.

W czwartek Senat zgodził się na wybór Jarosława Szarka na prezesa IPN. W tajnym głosowaniu poparło go 59 senatorów, 18 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Tego samego dnia przed południem Sejm powołał Szarka na pięcioletnią kadencję na stanowisku prezesa IPN. Jego kandydaturę poparło 256 posłów; 166 było przeciw, 13 wstrzymało się od głosu. Za wyborem Szarka głosowali posłowie PiS i 20 posłów Kukiz'15 (13 posłów tego klubu wstrzymało się od głosu); przeciw byli posłowie PO (jeden - Bogusław Sonik - zagłosował "za"), PSL i Nowoczesnej.

* * *

Dr Jarosław Szarek (ur. w 1963) jest absolwentem Wydziału Historycznego UJ; doktoryzował się na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Po 13 grudnia 1981 r. zaangażowany w działalność opozycyjną, uczestniczył w pomocy internowanym i więzionym, kolportował i drukował podziemną prasę. Obecnie jest pracownikiem IPN w Krakowie. Jest autorem wielu artykułów i książek historycznych o najnowszych dziejach Polski. (pap)

 

Na zdjęciu: Jarosław Szarek przemawia w Sejmie. Zastąpi na stanowisku Łukasza Kamińskiego.
Fot. PAP/Tomasz Gzell

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Olaboga
2016-07-24 01:14:57
On dzisiaj(23-07-2016) w TVP Info(po 20) zbrodnią w Jedwabnem obciążył Polaków- przerażające, obawiam się, że będzie miał sprawę karną. Ta zbrodnia została osądzona i w Niemczech i w Polsce. W Niemczech skazano dowódcę Oddziału, który dokonał zbrodni nie tylko na Żydach ale zamordowano tam i Polaków a w Polsce skazano tych, którzy byli przymuszeni pod lufami karabinów konwojować Żydów. Należy przeprowadzić ekshumację i dokonać pochówku zgodnie z Torą i Talmudem inaczej trwa nadal bezczeszczenie zwłok.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA