piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Jarosław Szarek złożył ślubowanie na prezesa IPN

Jarosław Szarek złożył ślubowanie na prezesa IPN

Jarosław Szarek złożył ślubowanie na prezesa IPN
Data publikacji: 2016-07-22 13:41
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-24 08:08
Wywietleń: 206 145278

Dr Jarosław Szarek złożył w piątek (22 lipca) przed Sejmem ślubowanie na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Po złożeniu przysięgi Szarek przypomniał, że przed nami „sierpień, dla Polaków miesiąc szczególny”.

– Miesiąc zapomnianej, koniecznej do przypomnienia narodowi rocznicy – operacji polskiej NKWD z 1937 roku, kiedy 111 tys. naszych rodaków zostało zamordowanych w Związku Sowieckim tylko za to, że było Polakami – mówił prezes IPN. Sierpień to, jak przypomniał, także miesiąc innych rocznic – wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej, wielkiego zwycięstwa nad bolszewikami na przedpolach Warszawy, wielkiej bitwy warszawskiej, powstania warszawskiego, narodzin Solidarności.

– Musimy pamiętać o tym dziedzictwie naszej wolności, wolności wynikającej z siły naszego ducha. Nie zapominajmy tego dziedzictwa. Za pragnienie życia w wolności wielu naszych rodaków zapłaciło cenę najwyższą – mówił Szarek.

Kolegium IPN wyłoniło Szarka spośród czterech uczestników konkursu na prezesa. Kandydat otrzymał także pozytywną rekomendację sejmowej komisji sprawiedliwości.

W czwartek Senat zgodził się na wybór Jarosława Szarka na prezesa IPN. W tajnym głosowaniu poparło go 59 senatorów, 18 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Tego samego dnia przed południem Sejm powołał Szarka na pięcioletnią kadencję na stanowisku prezesa IPN. Jego kandydaturę poparło 256 posłów; 166 było przeciw, 13 wstrzymało się od głosu. Za wyborem Szarka głosowali posłowie PiS i 20 posłów Kukiz'15 (13 posłów tego klubu wstrzymało się od głosu); przeciw byli posłowie PO (jeden - Bogusław Sonik - zagłosował "za"), PSL i Nowoczesnej.

* * *

Dr Jarosław Szarek (ur. w 1963) jest absolwentem Wydziału Historycznego UJ; doktoryzował się na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Po 13 grudnia 1981 r. zaangażowany w działalność opozycyjną, uczestniczył w pomocy internowanym i więzionym, kolportował i drukował podziemną prasę. Obecnie jest pracownikiem IPN w Krakowie. Jest autorem wielu artykułów i książek historycznych o najnowszych dziejach Polski. (pap)

 

Na zdjęciu: Jarosław Szarek przemawia w Sejmie. Zastąpi na stanowisku Łukasza Kamińskiego.
Fot. PAP/Tomasz Gzell

Komentarze

Olaboga
On dzisiaj(23-07-2016) w TVP Info(po 20) zbrodnią w Jedwabnem obciążył Polaków- przerażające, obawiam się, że będzie miał sprawę karną. Ta zbrodnia została osądzona i w Niemczech i w Polsce. W Niemczech skazano dowódcę Oddziału, który dokonał zbrodni nie tylko na Żydach ale zamordowano tam i Polaków a w Polsce skazano tych, którzy byli przymuszeni pod lufami karabinów konwojować Żydów. Należy przeprowadzić ekshumację i dokonać pochówku zgodnie z Torą i Talmudem inaczej trwa nadal bezczeszczenie zwłok.
2016-07-24 01:14:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy