poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Kontrowersje wokół kandydata na prezesa IPN

Kontrowersje wokół kandydata na prezesa IPN

Kontrowersje wokół kandydata na prezesa IPN
Data publikacji: 2016-07-21 19:41
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-21 22:28
Wywietleń: 1131 145200

Sejm powołał w czwartek (21 lipca) Jarosława Szarka na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Senat zgodził się na ten wybór. By Szarek mógł formalnie objąć swój urząd, musi jeszcze zostać zaprzysiężony przez Sejm - co ma stać się w piątek.

W debacie przed głosowaniem Sejmu posłowie wszystkich klubów odnieśli się do słów Szarka o mordzie w Jedwabnem, który we wtorek na sejmowej komisji sprawiedliwości powiedział, że "wykonawcami tej zbrodni byli Niemcy, którzy wykorzystali w tej machinie własnego terroru - pod przymusem - grupkę Polaków". Kandydata na prezesa IPN bronili posłowie PiS i Kukiz'15. Przeciwko jego kandydaturze opowiedzieli się posłowie PO, PSL i Nowoczesnej.

Za i przeciw

Według Rafała Grupińskiego (PO) "kandydatura Jarosława Szarka na prezesa IPN nie powinna nigdy paść w tej izbie". Zwolennikom jego wyboru zarzucił, że chcą "rozpocząć w Polsce trwałą wojnę z prawdą historyczną i wprowadzić jednoobowiązującą prawdę państwową".

Szarka bronił w Sejmie Waldemar Buda (PiS), który powiedział, że przedstawiciele opozycji na komisji sprawiedliwości zadali kandydatowi IPN na prezesa pytania, na które oczekiwali jednoznacznej odpowiedzi.

- Są to jednak pytania, na które jednoznacznej odpowiedzi udzielić nie można - podkreślił. W opinii Budy mało jest takich osób, którym – jak dr. Szarkowi – "w czasie tak długiej działalności naukowej i publicznej można tak niewiele zarzucić".

- Chciałbym, aby odnieśli się państwo do dorobku naukowego i działalności publicznej doktora - zaapelował do posłów.

Kandydata na prezesa IPN bronił też poseł Robert Winnicki (niez.), który podkreślił, że Szarek będzie prowadził właściwą politykę historyczną. W jego ocenie "Instytut Pamięci Narodowej po wielu latach kunktatorstwa i zamiatania niektórych spraw pod dywan, ma szansę stać się rzeczywiście narzędziem polskiej historycznej".

Toczy się spór

Sam Szarek odpowiadając senatorom podkreślił, że nie kwestionuje ustaleń śledztwa w tej sprawie z 2003 r.

- Zacytowano pół zdania z mojej wypowiedzi. Ja powiedziałem, że wykonawcą była garstka Polaków i nie podważyłem tego. Tylko powiedziałem, że odpowiedzialność za to ponosi niemiecki system totalitarny - mówił Szarek. Dodał, że w sprawie zbrodni w Jedwabnem wciąż toczy się wśród historyków spór. - Nie jesteśmy w stanie na podstawie tych danych, jakie mamy, określić dokładnie minutę po minucie, co się działo w tym mieście.

Szarek zaznaczył, że IPN pod jego kierownictwem musi m.in. wzmocnić edukację historyczną w Polsce, zwłaszcza adresowaną do młodych ludzi. Podkreślił, że planuje zadbać także o dziedzictwo Solidarności, okresu obalenia komunizmu, ponieważ zostało to zaniedbane i "ikoną końca komunizmu stało się zburzenie muru berlińskiego". (pap)

 

Na zdjęciu: Jarosław Szarek   
Fot. PAP/Leszek Szymański

Komentarze

Historia jest jedno.
Prawda historyczna jest jedną, czas tylko przypomnieć ją, a nie fałszować, jak to drzewiej bywało. Przecież nikt nie zmieni tego, kto przegrał pod Grunwaldem, kto budował obozy koncentracyjne itp.
2016-07-21 22:10:30
prawda
W czerwcu 1941 w spisie sowieckim zaewidencjonowano w Jedwabnem 472 Żydów. Polacy mieli, zdaniem środowisk żydowskich i niemieckich (Gross, GW , TVN ) spalić w stodole 1600 osób. Stodoła w Jedwabnem była wymiarów 19 x 7 metra - nawet jak ci spaleni Żydzi byli by wymiarów krasnoludków to i tak nie zmieściliby się w tej stodole !! Po za tym jak podczas ekshumacji zaczęto wydobywać łuski po niemieckich nabojach i czaszki pomordowanych z otworami po pociskach to przerwano natychmiast ekshumację !
2016-07-21 20:39:12
Kontrowersje?
Co za bzdury.
2016-07-21 19:42:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy