poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Książki IPN-u dostępne za darmo

Książki IPN-u dostępne za darmo

Książki IPN-u dostępne za darmo
Data publikacji: 2016-07-18 10:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 1937 144117

Wszyscy zainteresowani historią polskiego Szczecina oraz regionu mogą za darmo ściągać książki Instytutu Pamięci Narodowej w wersji elektronicznej. IPN regularnie zamieszcza kolejne pozycje na portalu edukacyjnym pamiec.pl.

Dostępna jest m.in. publikacja "Wokół zjazdu szczecińskiego 1949 r." przygotowana przez IPN we współpracy ze szczecińską polonistyką. Zamieszczone tu artykuły poświęcono są głównie tytułowym obradom, podczas których zadekretowano socrealizm, i ich recepcji – w prasie regionalnej oraz ogólnopolskich tytułach społecznych i literackich, w relacjach autobiograficznych, także w środowiskach emigracyjnych. Autorzy poruszają również kwestie dotyczące m.in. życia kulturalnego miasta czy działalności aparatu represji wobec twórców w okresie stalinowskim.

Inna ważna publikacja to "Nie było czasu na strach..." - rozmowa z Janiną Wasiłojć-Smoleńską przeprowadzona przez Marzenę Kruk i Edytę Wnuk. Janina Wasiłojść-Smoleńska była żołnierzem pierwszego oddziału partyzanckiego na Wileńszczyźnie, dowodzonego przez Antoniego Burzyńskiego ps. „Kmicic”, a potem 5. Brygady Wileńskiej AK, dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”.  Bohaterka opowiada o swoim dzieciństwie, walce w partyzantce, a także działalności w podziemiu niepodległościowym, za którą została skazana na podwójną karę śmierci, zamienioną w wyniku amnestii na 15 lat więzienia. Książka zawiera przedruk dziewięćdziesięciu listów, które napisała podczas odbywania kary w Zakładzie Karnym w Fordonie oraz w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Inowrocławiu.

Jest też książką o szczecińskich mediach - "Fikcja czy rzeczywistość? Wybór audycji Polskiego Radia Szczecin z lat 1946–1989". We wstępie przeczytamy: "Charakter medium, jakim jest radio powoduje, że »życiorys« audycji jest bardzo krótki – trwa tyle, ile emisja materiału na antenie, bądź tyle, na ile pozwala pamięć słuchacza. Zaprezentowane dokumenty są źródłem przedstawiającym rzeczywistość kreowaną przez medium działające w socjalistycznym państwie, jakim była Polska Ludowa. Publikacja niniejsza ma wreszcie przybliżyć zarówno szczecinianom, jak i czytelnikom spoza stolicy województwa zachodniopomorskiego, fragment, często ujęty w propagandowy sposób, historii Szczecina, historii, w której uczestniczyło i którą współtworzyło Polskie Radio Szczecin”.

Z portalu możemy ściągnąć również teksty poświęcone m.in. szczecińskiemu społeczeństwu i szczecińskiej władzy w styczniu i lutym 1971 czy wypadkom gryfickim z 1951 roku, gdy lokalni aktywiści komunistyczni pobili i okradli chłopów.

(as)

Fot. Ryszard PAKIESER 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy