Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

71 lat temu rozpoczęła się Obława Augustowska

Data publikacji: 2016-07-12 14:42
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-12 17:40
71 lat temu rozpoczęła się Obława Augustowska
 

71 lat temu, 12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i SMIERSZ rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja zwana Obławą Augustowską jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej.

Od lat śledztwo w sprawie obławy prowadzi białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Dotyczy ono zbrodni komunistycznej przeciwko ludzkości. Przyjęto w nim, że w lipcu 1945 r., w nieustalonym dotychczas miejscu zginęło ok. 600 osób zatrzymanych w powiatach: augustowskim, suwalskim i sokólskim. Zatrzymali ich żołnierze sowieckiego Kontrwywiadu Wojskowego "Smiersz" III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

W lutym 2016 r. IPN odnalazł na internetowym portalu z materiałami z archiwów ministerstwa obrony Rosji kilka tysięcy stron sowieckich dokumentów o przebiegu obławy. To najnowszy materiał, który może posłużyć do wyjaśnienia zbrodni. Trwa tłumaczenie tych dokumentów. IPN zapowiadał wcześniej, że gdy tłumaczenie będzie gotowe, będzie skierowana do Rosji prośba o nadesłanie oryginałów tych dokumentów. W poprzednich latach, strona rosyjska konsekwentnie odmawiała pomocy prawnej w śledztwie dotyczącym obławy.

Jest w nim mowa o 592 ofiarach, ale w świetle najnowszych dokumentów, można przypuszczać, że zamordowanych może być więcej. Główny cel śledztwa to ustalenie liczby ofiar i odnalezienie miejsca lub miejsc ich pochówku. IPN ocenił znalezione dokumenty jako "niesłychanie ważne", bo przedstawiają cały plan tej - jak mówił prowadzący śledztwo prokurator IPN w Białymstoku Zbigniew Kulikowski - "zbrodniczej akcji, zbrodni przeciwko ludzkości, która została zaplanowana i - z punktu widzenia prawa karnego - popełniona w zamiarze bezpośrednim zabójstwa ludzi tylko dlatego, że mieli inne przekonania polityczne", a to nie ulega przedawnieniu.

Obława augustowska jest w tych dokumentach nazywana "operacją przeczesywania lasów" (w dniach 12-19 lipca), skierowaną przeciwko Armii Krajowej, a także podziemiu litewskiemu. Zatrzymano w niej tysiące osób, niektórych wypuszczono. Objęła teren o powierzchni blisko 3,5 tys. km kwadratowych, około stu miejscowości, a w działaniach sowieckich wzięło udział ok. 40 tys. żołnierzy. W dokumentach jest mowa o konkretnych dowódcach i żołnierzach, którzy brali udział w obławie. IPN chciałby ustalić czy te osoby żyją, a jeśli tak, to gdzie mieszkają. Wciąż nieznane są bowiem dokładne przyczyny obławy.

* * *

12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. (pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

bolo
2016-07-12 17:13:44
- wczoraj też była rocznica, dla "Kuriera" nieprawomyślna?
Historia
2016-07-12 15:10:59
O tym powinno się uczyć dzieci na lekcjach historii i bardziej akcentować takie przypadki.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA