Nie zgodzimy się na to, nie zgadza się na to także naród polski; ta kwestia musi być przedmiotem referendum, i my to referendum zorganizujemy - zapowiedział w czwartek w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do kwestii relokacji migrantów w UE.
W czwartek w Sejmie trwała debata nad projektem uchwały, autorstwa PiS, w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów.
Prezes PiS o relokacji migrantów
"Klub Prawa i Sprawiedliwości oczywiście poprze tą uchwałę. Z jakich powodów? Otóż przede wszystkim decyzja UE godzi w polską suwerenność. I skądinąd także w suwerenność innych państw europejskich" - oświadczył Kaczyński, występując w imieniu klubu PiS.
I - jak dodał - "to jest tutaj ta sprawa najważniejsza, sprawa która dzisiaj zresztą jest przedmiotem znacznie szerszego, i nie tylko tej sprawy dotyczącego sporu, który określi przyszłość UE, określi także i naszą przyszłość, nasze decyzje". "I powtarzam, to jest ten punkt numer jeden" - podkreślił Kaczyński.
Szef PiS zwrócił uwagę, że "bardzo istotnym kontekstem" tej propozycji jest kwestia przyjęcia przez Polskę uchodźców z Ukrainy po ataku Rosji.
"Przyjęliśmy wtedy kilka milionów uchodźców; można mówić, że na stałe to około 1,5-2 mln. Gdyby to pomnożyć przez 22 tys. euro (to proponowana w unijnych rozwiązaniach kwota, którą państwa płaciły za każdego nieprzyjętego migranta), to będzie to suma gdzieś między dwadzieścia kilka, a trzydzieści mld euro" - mówił Kaczyński.
Dodał, że "jeżeli chodzi o pomoc, jaką otrzymaliśmy, to jest, przy bardzo dobrym liczeniu, 100 euro na mieszkańca".
"To jest kpina z Polski, to jest dyskryminacja wyjątkowo bezczelna. Dlatego my się na to nie zgodzimy, i nie zgadza się na to także naród polski i to musi być przedmiotem referendum, ta sprawa musi być przedmiotem referendum. I my to referendum zorganizujemy, pamiętajcie o tym. Polacy muszą się w tej sprawie wypowiedzieć" - oświadczył prezes PiS.
Uchwała Sejmu ws. relokacji migrantów
Ostatecznie Sejm przyjął w czwartek uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów i zobowiązuje rząd do stanowczego sprzeciwu wobec takich praktyk Unii Europejskiej.
Za przyjęciem uchwały, której projekt złożyło PiS, głosowało: 242 posłów, 6 było przeciw, a 34 wstrzymało się od głosu.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża stanowczy sprzeciw wobec próby wprowadzenia na poziomie Unii Europejskiej mechanizmów przymusowej relokacji nielegalnych migrantów na podstawie rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zarządzania azylem i migracją oraz w sprawie procedury azylowej w kształcie uzgodnionym przez Radę Unii Europejskiej w dniu 8 czerwca 2023 r., przy sprzeciwie Polski oraz Węgier" - czytamy w uchwale.
"Aktualna propozycja wprowadzenia tzw. paktu migracyjnego i towarzyszące jej stanowisko Rady Unii Europejskiej stanowią oczywiste nawiązanie do nieodpowiedzialnych propozycji przedstawianych podczas kryzysu migracyjnego w 2014 r. i 2015 r., w tym odrzuconego w 2016 r. projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 604/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca" - podkreślono.
Co zawiera pakt migracyjny
Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przyjęli niedawno stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Stanowisko to będzie podstawą negocjacji prezydencji Rady z Parlamentem Europejskim. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego. Stanowisko to będzie podstawą negocjacji prezydencji Rady z Parlamentem Europejskim.
Tzw. pakt migracyjny zawiera m.in. system "obowiązkowej solidarności". Polega on na tym, że choć "żadne państwo członkowskie nie będzie nigdy zobowiązane do przeprowadzania relokacji", to "ustalona zostanie minimalna roczna liczba relokacji z państw członkowskich, z których większość osób wjeżdża do UE, do państw członkowskich mniej narażonych na tego rodzaju przyjazdy".
Liczbę tę ustalono na 30 tys. "Natomiast minimalna roczna liczba wkładów finansowych zostanie ustalona na 20 tys. euro na relokację. Liczby te można w razie potrzeby zwiększyć, a sytuacje, w których nie przewiduje się potrzeby solidarności w danym roku, również zostaną wzięte pod uwagę" - czytamy w komunikacie Rady UE. Oznacza to de facto, jak tłumaczył PAP wysokiej rangi dyplomata unijny, który uczestniczył w negocjacjach, wybór między relokacją migrantów a ekwiwalentem finansowym w przypadku braku chęci ich przyjęcia.(PAP)
Nie ma mojej zgody na narzucanie nam wbrew naszej woli bezowych migrantow których do siebie zapraszała merkel .Nie zgadzam się na żadne ustępstwa wobec UE w tej sprawie.Dziekuje Rzadowi , wszystkim patriotom i służbom którzy nas chronią i bronią przed zalewem tej szarańczy.Jezdzilem po UE i na własne oczy widziałem jak to wygląda. Ci ludzie chcą zyc na nasz koszt nie interesuje ich asymilacja . Nie chcemy w Polsce drugiej Szwecji Francji Niemiec Wloch itp
tęczowa onuca
2023-06-19 14:41:58
Nie będę brał udziału w żadnym referendum - byłem przeciwnikiem postkomuszej konstytucji, a później wejściu do Unii. Natura niewolników każe im zawsze wybierać cukierki, nawet te wrzucone do pisuaru.
Zamienię 100 za 1_
2023-06-19 14:41:20
Oddam 100 <- Przyjezdnych, toczących się z "tuż zza naszej granicy", tam gdzie 1500 km od Przemyśla, na wschodniej granicy z Rosją, toczy się prawdziwa wojna domowa, za 1 = jednego prawdziwego uchodźcę z kraju zrujnowanego przez "demokratów" zza Atlantyku. Precz z dolarem.
Andal
2023-06-18 12:28:21
Podziwiam siłę i miłość do Ojczyzny Matki. Nie jeden załamał by się już dawno po tak tragicznych sytuacjach w życiu; po tak permanentnych pokładach nienawiści sączonych w stronę Prezesa. Dlatego ze szczerych intencji życzę pokoju serca i niesłabnących sił do odbudowywania Polski i miejsca Polski we współczesnej Europie i świecie. I do tych życzeń dorzucę „Zdrowaśkę” po niedzielnej Mszy w kościele.
mello
2023-06-18 12:26:45
Drogi Panie Jarosławie, niech się Pan trzyma, bo bardzo Pan potrzebny Polsce. Wyrazy szacunku!
patriotka
2023-06-18 12:25:36
PANU PREZESOWI JAROSŁAWOWI KACZYŃSKIEMU W DNIU URODZIN ŻYCZĘ;DŁUGICH W ZDROWIU W SZCZĘŚCIU LAT ŻYCIA.SPEŁNIENIA MARZEŃ.JEST PAN WIELKIM PATRIOTĄ.
olo
2023-06-18 12:06:04
Nie dla ''inzynierow'' i ''lekarzy'' przekraczajacych nielegalnie granice eurokolchozu!
FIGO
2023-06-18 10:45:16
W referendum powinno być pytanie : Czy skopać zadek Tuskowi po przegranych wyborach ? Wyborców PIS-u jest 40 do 50 % , natomiast odpowiedź na to pytanie miałoby 99% poparcia. To, że Tusk utopi w swojej głupocie i niemieckim poddaństwie niemalże całą opozycję , to widać już dzisiaj! . Karierowicze z dawnego SLD -e ,PSL-u już liżą się to Tuska , aby tylko dobre miejsce na liście wyborczej .Ta niestety nie jest z gumy . Będą trzy listy PIS,PO i Konfa i po wyborach : Pamelo żegnaj ! Do roboty !
do PO_niższego
2023-06-18 09:54:43
"... konstytucja PRLBis (3RP) z 1997 nie przeszła własnego kryterium ważności frekwencji (frekwencja w referendum konstytucyjnym 25 maja 1997 to zaledwie 42.86% czyli", należy zawsze PO_liczyć głosy ( od "panowie policzmy głosy" jak w 4 czerwca)!
@do Komusza konstytu
2023-06-17 18:36:12
A jaka tam ona zatwierdzona - konstytucja PRLBis (3RP) z 1997 nie przeszła własnego kryterium ważności frekwencji (frekwencja w referendum konstytucyjnym 25 maja 1997 to zaledwie 42.86% czyli referendum konstytucyjne byłoby nieważne wg samej konstytucji) - konstytucje 1997 poparło niecałe 23% uprawnionych Polaków - taka to konstytucja... a teraz POkomunistyczni bandyci bronią konstytucji tak jak bronili demokracji i praw człowieka w PRL...
klemens
2023-06-17 11:13:37
można już robić referendum w jednym terminie z wyborami parlamentarnymi , a nie można było połączyć tych wyborów z samorządowymi ?
@Wojtek
2023-06-16 17:12:01
Masz rację. Niech zorganizują referendum dla kilku istotnych spraw dal Polaków. Nie tylko dla tej co jest im na rączkę.
do Komusza konstytuc
2023-06-16 13:04:19
- nowa Konstytucja uchwalona 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe, zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 roku.....Wcześniej "Kwachu" dał nam; Konkordat podpisany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego (ateistę - komucha) 23 lutego 1998, który wszedł w życie 25 kwietnia 1998 r.....Tę umową miedzynarodową (na wieki) podpisano bez pytania się Polaków - zwykłą większością głosów...
Komusza konstytucja
2023-06-16 09:45:48
Jest tak demokratyczna że żaden wynika, żadnego referendum nie jest dla władzy wiążący, Olek Kwaśniewski i xblatowana z nim postkomusza i komusza banda jurystów stworzyli takie prawo że Naród ma g**o do gadania... Dlatego konstytucja z 1997 nie jest moją konstytucją.
Balu
2023-06-16 08:00:01
Nam na Ukraińców u których naprawdę jest wojna dali po 200 EUR, a za nieprzyjętych Afrykańczyków mamy płacić po 22000 EUR??? PiS może podziękować Szwecji i całej UE za kolejną kadencję!
haha
2023-06-16 06:46:30
Mam gdzieś takie referendum.
Wojtek
2023-06-15 23:11:13
Spoko, ale przy okazji niech zrobią referendum o stosunku do aborcji i finansowania kościoła z podatków. No i także o tym czy nadal rozdawać patoli 500+ czy może jednak lepiej przyznać ulgi podatkowe uczciwie pracującym rodzicom. Okazja jest aby o wiele spraw zapytać suwerena, nie tylko o skrawek po myśli władzy
FIGO
2023-06-15 23:00:11
Taki co za chlebem przyjedzie to i jakiś pożytek z niego jest ! To co przypełzło w 2015 na zaproszenie Merkel to porażka. Jakoś na budowach w Niemczech ich nie widuję, ale po ulicach w czasie godzin łażą całe procesje !
do fina
2023-06-15 22:46:47
twoje porównanie jest beznadziejne.Niemcy chcą się podzielić swoim kłopotem z nami i przymusić do brania emigrantów od nich pod grożbą kary.imigranci ze sfałszowanymi dokumentami którzy przepłacili przemytników by tu przybyć.Oczywiście w swoich krajach żadnego zagrożenia nie mieli.
Fin
2023-06-15 21:20:57
A Polaków przyjmowano po ogłoszeniu Stanu Wojennego. Też byliśmy dla gospodarzy dziczą ze wschodu
Jj
2023-06-15 20:53:59
Przecież do Polski w ciągu kilku ostatnich lat przybyło kilkaset tysięcy emigrantów z Azji i bliskiego wschodu głównie Pakistan i Turcja a tu afera o 1800 osób rocznie a w Płocku budują miasteczko dla kilkunastu tysięcy imigrantów do pracy w polskim koncernie paliwowym
PL
2023-06-15 19:43:49
Szwecja już zmądrzała - co prawda kilkadziesiąt lat za późno, ale jednak. Nikt o zdrowych zmysłach nie chce, aby jego kraj podzielił losy krajów Europy Zachodniej, które zalała czarna fala przestępczości, terroryzmu, czy rozwarstwienia społecznego. Nikt normalny nie działa na szkodę własnego kraju...chyba, że to nie jego kraj lub jest sprzedajną kreaturą.
Zgadzam się na przechowywanie moich danych osobowych na urządzeniu, z którego korzystam w formie tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych (w tym na profilowanie i w celach analitycznych) przez Kurier Szczeciński sp. z o.o. Więcej w naszej Polityce Prywatności.