niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Kraj > Polska nie poprze globalnego porozumienia ONZ w sprawie migracji

Polska nie poprze globalnego porozumienia ONZ w sprawie migracji

Polska nie poprze globalnego porozumienia ONZ w sprawie migracji
Data publikacji: 2018-11-21 10:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-22 00:52
Wywietleń: 1153 362376

Polska nie poprze globalnego porozumienia ONZ dotyczącego migracji – zdecydował rząd. W komunikacie MSWiA wskazano m.in., że porozumienie jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu.

Rząd zdecydował, że Polska nie poprze "Globalnego porozumienia na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji" zarówno podczas międzynarodowej konferencji w sprawie przyjęcia tego dokumentu, zaplanowanej w Marrakeszu 10 i 11 grudnia 2018 r., jak i w trakcie późniejszego głosowania podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że globalne porozumienie ONZ w sprawie migracji to złe rozwiązanie, które przyciągnie kolejne fale migracji do Europy. Dlatego rząd zdecydował, że Polska nie poprze tego paktu.

– Uważamy, że porozumienie z Marrakeszu nie jest rozwiązaniem kryzysu migracyjnego, a wręcz potęguje kryzys, gdyż powoduje przyciąganie kolejnych fal emigracji do Europy. To nie jest dobre rozwiązanie – powiedział Błaszczak dziennikarzom w Brukseli.

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu przekazało, że "dokument nie spełnił postulatów Polski dotyczących potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej". Ponadto, jak wskazano, "obecne w ostatecznym projekcie sformułowania – szczególnie dotyczące kwestii rozróżnienia między migrantami legalnymi i nielegalnymi – mogą powodować znaczne trudności w interpretacji i implementacji porozumienia".

We komunikacie MSWiA wskazano, że "porozumienie jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu, którymi są bezpieczeństwo polskich obywateli i utrzymanie kontroli nad przepływami migracyjnymi".

W komunikacie MSWiA zaakcentowano, że zdaniem Polski dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi najskuteczniejsza jest pomoc na miejscu.

Właśnie dlatego rząd kieruje pomoc humanitarną głównie do Syrii i Iraku. Rząd RP z każdym rokiem zwiększa środki finansowe na pomoc humanitarną i rozwojową. W 2017 r. sama pomoc humanitarna była sześciokrotnie większa niż w 2015 r. i wynosiła 174 mln zł. Razem z pomocą rozwojową suma ta wyniosła 2,5 mld zł. Ta strategia jest konsekwentnie realizowana również w 2018 r. – pomoc ukierunkowana na działania u źródła stanowi realne wsparcie zarówno dla migrantów, jak i dla państw pochodzenia i tranzytu – wskazał resort.

* * *

Porozumienie Global Compact na rzecz bezpiecznej, uregulowanej i legalnej migracji (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration – tzw. GCM) zostało wypracowane na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma to być pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

Do paktu nie przystąpią m.in. Stany Zjednoczone, Austria, Węgry i Czechy. Na początku listopada premier Mateusz Morawiecki mówił, że bardzo prawdopodobne, że Polska nie będzie częścią globalnego paktu ONZ w sprawie migracji.

Dokument ma zostać oficjalnie przyjęty przez kraje Organizacji Narodów Zjednoczonych w Marrakeszu w grudniu 2018 r. Punktem wyjścia do podjęcia międzynarodowych rozmów na temat paktu była tzw. deklaracja nowojorska z września 2016 roku, przyjęta jednomyślnie przez 193 państwa zasiadające w Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych. Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców został uprawniony na podstawie deklaracji nowojorskiej do zaproponowania światowego paktu mającego na celu wzmocnienie i koordynację międzynarodowych starań o poprawę losu uchodźców i migrantów.

(pap)

Fot. EPA/Juan Barak 

 

Komentarze

A patrzac... na zdjecie
To widac "wyraznie" ze w wiekszosci: to Inzynierowie, Lekarze i Naukowcy...!!! A wiec "czysty biznes" z tym ze na minusie (-) i z tysiacami dodatkowych Problemow...!?!?!
2018-11-21 23:54:45
Oddajcie nam Polaków, złodzieje!
Myślę, że od razu Polska jako nie popierająca migracji, powinna się domagać zwrotu wszystkich Polaków, którzy stąd uciekli i zamknięcia granicy, żeby nikt już stąd nie zwiał. Nie ma migracji i tyle.
2018-11-21 18:27:22
Badzmy Czujni... i nie Naiwni... ! !
A wiec najlepiej jest Udzielic Pomocy ale tam na miejscu... tzn. w innej czesci danego Kraju gdzie nie ma Wojny - jak to miejsce i w Syrii czy Iraku !! Lub w najblizszym Sasiedzkim Kraju... do ktorego sie przedostali !! A nie, ze zmieniaja juz sobie nawet 4 Kontynenty - jak rekawiczki !!!! A Kto ze strony Polskiej dalej Dopilnowywuje... by tych Naszych np. 2 500 000 000 zl w danym roku i Krajach... Nie "po-dzie-lono" jeszcze na: Moje, Twoje i Nasze ???
2018-11-21 12:00:05
i tak
Głos Polski nie ma żadnego znaczenia
2018-11-21 10:33:15
AXA
I bardzo słusznie.
2018-11-21 10:23:34

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie