Sobota 10 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Gorąca niedziela w Centrum Zdrowia Dziecka

Data publikacji: 2016-06-05 14:18
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-06 07:09
Gorąca niedziela w Centrum Zdrowia Dziecka
 

Niedziela jest 13. dniem strajku pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka. W szpitalu trwają rozmowy pomiędzy dyrekcją szpitala a protestującymi. Przed placówką odbyła się pikieta pod hasłem "Solidarni z dziećmi z CZD".

Pielęgniarki w stołecznym Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" odeszły od łóżek pacjentów 24 maja - ich obecność została ograniczona do oddziałowych i jednej pielęgniarki.

W sobotę pielęgniarki zaapelowały do premier Beaty Szydło o pomoc w rozwiązaniu konfliktu. Jednak zdaniem rzecznika rządu nie należy angażować premier w spór w CZD, by nie nadawać mu charakteru politycznego; przypomniał, że Beata Szydło poprosiła ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, by zaangażował się w wypracowywanie porozumienia. W sobotę wieczorem do CZD pojechał wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, który odpowiada za Departament Pielęgniarek i Położnych w MZ.

Po spotkaniu Tombarkiewicz mówił dziennikarzom, że resortowi zależy, by negocjacje pomiędzy dyrekcją a protestującymi zakończyły się podpisaniem porozumienia i jak najszybszym powrotem pielęgniarek do łóżek pacjentów. Poinformował, że rozmowy mają być wznowione w niedzielę w południe. W niedzielę po godz. 12.40 rzeczniczka szpitala Katarzyna Gardzińska potwierdziła PAP, że obie strony kolejny raz przystąpiły do rozmów.

W sobotę Tombarkewicz mówił, że otrzymał od pielęgniarek zapewnienie, że placówka mimo strajku funkcjonuje, choć w ograniczonym zakresie. „Według informacji pań pielęgniarek na leczeniu przebywa ok. 300 dzieci; wykonywane są wszystkie najpilniejsze zabiegi. Chciałbym podziękować za odpowiedzialność, jaką wykazują pielęgniarki w trakcie strajku” – powiedział Tombarkiewicz.

Demonstracja rodziców

W południe przed Instytutem odbyła się pikieta pod hasłem "Solidarni z dziećmi z CZD". „Nie będziemy krzyczeć, nie będziemy skandować, będziemy w milczeniu solidaryzować się z dziećmi, które przez sytuację w CZD mają wstrzymane leczenie, odwołane zabiegi, nie są przyjmowane na oddziały” - mówiła jedna z manifestujących. „Nasze dzieci nie są stroną w konflikcie, a są poszkodowane najbardziej ze wszystkich. Oddziały są praktycznie puste. Mówienie, że CZD działa normalnie jest bzdurą i nadużyciem” – dodała.

„Nasze dzieci są podmiotem tego konfliktu, to one cierpią. Wszyscy normalnie dostają pensję, wszyscy dalej będą tu pracować, jak się zgodzą, a naszych dzieci wszystkich już może nie być” – mówiła uczestniczka pikiety.

Rodzice uczestniczący w pikiecie opowiadali, że terminy badań i operacji ich dzieci są przekładane z powodu strajku, a niektóre z nich nie zostały przyjęte do szpitala. Rodzice, których dzieci przebywają w placówce, podkreślali, że jeszcze nigdy nie było w niej tak pusto. Martwią się, że ewentualne przeniesienie dzieci do innych ośrodków byłoby dla nich bardzo stresujące i może odbić się na ich stanie zdrowia.

W pikiecie uczestniczyło ok. trzydziestu osób. Manifestujący wskazywali, że część rodziców nie mogła odejść od łóżek dzieci. Manifestujący trzymali kartki z napisami „Solidarni z dziećmi z CZD”, „Zmieńcie formę protestu” oraz „Wróćcie do chorych dzieci”.

Związek wspiera pielęgniarki

Przed Centrum obecna jest także kilkunastoosobowa grupa pielęgniarek z regionu mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, część z nich trzyma flagi związkowe. Jak wyjaśniała PAP Izabella Szczepaniak z OZZPiP, pielęgniarki w ten sposób starają się wspierać koleżanki z CZD; zapowiedziała, że będą one przychodzić przed szpital do zakończenia protestu.

Dyrekcja CZD podaje, że pielęgniarki żądają podwyżek o 500 zł brutto dla każdej z nich, co oznacza faktyczną podwyżkę w wysokości średnio 720 zł brutto, uwzględniając dodatki. „Są to kwoty, na które Instytutu nie stać” – podkreśla kierownictwo placówki. W ostatniej propozycji porozumienia, odrzuconej przez strajkujące, była oferta podwyżki średnio 250 zł brutto, czyli średnio 360 zł brutto, uwzględniając dodatki. Dyrekcja podkreśla, że zaproponowała pielęgniarkom największą możliwą podwyżkę.

Według kierownictwa Instytutu przyjęcie postulatów pielęgniarek kosztowałoby CZD 7 mln zł w skali roku. Dotychczasowe 11 dni strajku oznacza natomiast stratę ok. 5,5 mln zł. Dyrekcja przestrzega, że dalszy strajk, który generuje dodatkowe straty finansowe może doprowadzić do likwidacji placówki.

W CZD jest zatrudnionych ok. 800 pielęgniarek. Strajkujące twierdzą, że każdego dnia w szpitalu brakuje ich ok. 70 i nie są w stanie zapewnić pacjentom właściwej opieki i bezpieczeństwa. Spór zbiorowy pielęgniarek z dyrekcją CZD trwa od grudnia 2014 r. (PAP)

Fot. PAP/Jakub Kamiński 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Co wazniejsze... chore dzieci czy Moda na 500+... ??
2016-06-06 02:30:56
Czyli ze PO-stkomunistyczny Zwiazek Zawodowy Pielegniarek prowokuje do kolejnego 500+... a moze jeszcze i za kazde chore dziecko ? A gdzie byli Ci PO-stkomunistyczni Zwiazkowcy tj. co robili i zrobili przez ostatnie 8 lat...? Wyglada wiec to na PO-lityczna prowokacje... dlatego dobrze bedzie, oglosic jak najszybciej NOWY NABOR tak Pielegniarek jak i Pielegniarzy do w/w C.Z.Dziecka !! W roku juz 2016-ym, kazdy dobrze dzialajacy Zwiazek Zawodowy powinien wspolpracowac z Rzadem dla dobra swojego Kraju i jego Obywateli / Pracownikow... a nie wspierac i PO-garszac Destabilizacje Kraju.... i dlatego tego typu Zwiazkowych Prowokatorow, powinno sie PO-usuwac z zajmowanych Stanowisk i tzw. Cieplych Stolkow !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA