Sobota 10 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Negocjacje zawieszone, pielęgniarki czekają na propozycje

Data publikacji: 2016-05-30 21:52
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-01 08:01
Negocjacje zawieszone, pielęgniarki czekają na propozycje
Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy CZD Magdalena Nasiłowska (z prawej) w towarzystwie strajkujących pielęgniarek przed Centrum Zdrowia Dziecka Fot. PAP/Leszek Szymański  

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zaapelował w poniedziałek (30 maja) do strajkujących pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka, aby wróciły do pacjentów. Dyrekcja szpitala deklaruje gotowość do rozmów. Pielęgniarki czekają na konstruktywne propozycje. Popiera je samorząd.

Pielęgniarki ze stołecznego Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" 24 maja rano odeszły od łóżek pacjentów, domagając się podwyżek i zwiększenia obsady kadrowej. Od tego czasu, z krótkimi przerwami, prowadzone były negocjacje. Ostatnia tura została zawieszona w niedzielę wieczorem. Podjęto decyzję o kontynuowaniu akcji strajkowej, która została potwierdzona referendum wewnątrzzwiązkowym. Nie wiadomo, kiedy rozmowy zostaną wznowione. We wtorek minister zdrowia przedstawić ma informację o sytuacji w CZD sejmowej komisji zdrowia.

Przyszłość CZD pod znakiem zapytania

Radziwiłł podkreślił w poniedziałek, że sytuacja w CZD jest efektem wieloletnich zaniedbań i owocem konfliktu, z którym przez wiele lat nie radzili sobie poprzedni ministrowie zdrowia. W ocenie ministra protest może pogłębić problemy placówki, stawiając pod znakiem zapytania jej przyszłość. Pytany, czy jest plan rozwiązania CZD, odparł, że w tej chwili takiego planu nie ma.

- Przyszłości CZD nie zagraża minister zdrowia, tylko ci, którzy narażają je na te straty, które już po tych kilku dniach strajku sięgają kilku milionów złotych - powiedział Radziwiłł. - Minister zdrowia nie chce być likwidatorem Centrum, ale działania pielęgniarek każą z troską myśleć o jego przyszłości.

Średnie zarobki

Z informacji przekazanych w poniedziałek przez resort zdrowia wynika, że średnie zarobki miesięcznie pielęgniarek w CZD wynoszą ok. 4 tys. 940 zł brutto; godziny nadliczbowe stanowią w tym średnio 168 zł na osobę. MZ podało, że blisko połowa (46 proc.) pielęgniarek w CZD zarabia powyżej 5 tys. zł. brutto, a tych, które zaczynają pracę i zarabiają początkowo poniżej 3 tys. zł, jest ok. 6 proc. Pielęgniarki i położne plasują się pod względem zarobków jako trzecia grupa zawodowa wśród zatrudnionych w Instytucie. Mniej zarabiają m.in. diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci, średni personel medyczny, np. technicy.

Według Radziwiłła kwestię wynagrodzeń pielęgniarek należy rozpatrywać w szerszym kontekście - wynagrodzeń pozostałych pracowników służby zdrowia. Przypominał, że w MZ trwają prace nad systemowym uregulowaniem wynagrodzeń w obszarze ochrony zdrowia.

Zwiększyć obsadę

Strajkujące pielęgniarki domagają się podwyżek i zwiększenia obsady kadrowej. Alarmują, że jest ich za mało, by zapewnić bezpieczeństwo i właściwą opiekę pacjentom. Podkreślają, że z powodu niskich zarobków CZD nie jest atrakcyjnym miejscem pracy dla pielęgniarek. Według ich wyliczeń codziennie brakuje 70 pielęgniarek, zatem bezpieczeństwo pacjentów jest zagrożone nawet bez strajku. Alarmują, że w CZD obecnie jest ok. 780 etatów pielęgniarskich, z czego 473 pielęgniarki pracują dłużej niż 20 lat.

Dyrekcja szpitala po raz kolejny podkreśliła w poniedziałek, że jedynym postulatem zgłaszanym w sporze zbiorowym było zwiększenie wynagrodzenia o 35 proc. Dyrektor CZD Małgorzata Syczewska poinformowała, że w propozycji przedstawionej związkowi Instytut zaproponował taki podział środków przeznaczonych na podwyżki, który gwarantowałby istotny wzrost wynagrodzenia w grupie najmniej zarabiających. Syczewska zadeklarowała, że wciąż jest gotowa do rozmów z pielęgniarkami, ale - jak podkreśliła - muszą one uwzględniać warunki funkcjonowania i sytuację finansową Instytutu.

Opieka jest zapewniona

Pielęgniarki zapewniają, że podczas weekendu, gdy trwał strajk, szpital działał tak, jak w inne świąteczne dni - dzieci były przyjmowane, przebywały na oddziałach.

- Nikomu w tym szpitalu nic się nie stało, opieka jest zapewniona - powiedziała przewodnicząca związku pielęgniarek i położnych w CZD Magdalena Nasiłowska.

Pielęgniarki - jak same mówią - oczekują konstruktywnych i mądrych decyzji. Nasiłowska oceniła, że dyrekcja przedkłada strajkującym kolejne porozumienia, które są nie do przyjęcia. (pap)

 

Na zdjęciu: Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy CZD Magdalena Nasiłowska (z prawej) w towarzystwie strajkujących pielęgniarek przed Centrum Zdrowia Dziecka

Fot. PAP/Leszek Szymański

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

i na Tace...
2016-06-01 01:38:49
Odp. do: Na dni mlodziezy... ! To jeszcze nie wyczytales i nie doslyszales... ze to wszystko finansuje bogaty Watykan Bank !!
....
2016-05-31 12:26:47
Pigułom zawsze zbiera się na strajki, kiedy PiS przejmuje władzę. Zreorganizować ten szpital - zwolnić, zatrudnić z niższym wynagrodzeniem, zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na niewykorzystane etaty.
antyŻENADA
2016-05-31 06:56:02
do roboty a jak nie pasuje niech się zwolnią !!! może jeszcze 6tys chciałby zarabiać???? granice otwarte mozna jechać i zarobić więcej, ale języków nie znamy? :)
Warto liczyć
2016-05-31 05:26:38
Główna księgowa w szkole podstawowej w Szczecinie zarabia 4200,- brutto czyli 25zł/godzinę, więc o co chodzi tym kobietom co zarabiają 4940,- zł brutto, co by nie mówić, jedynie wykonując procedury medyczne. Jeżeli w tym jest 168,- zł za nadgodziny to znaczy, że każda w miesiącu pracuje 6 godzin w nadgodzinach, a to nie jest jakaś tragedia..
Na dni młodzieży
2016-05-31 00:33:44
i wizytę papieża Franciszka, Solidaruchy mają fundusze...dla opiekunek polskich dzieci, brak. Weg mit dem Dreck.
Tylko pytam...
2016-05-31 00:26:27
A Kto tym Zwiazkiem Zawodowym Pilegniarek obecnie kieruje i steruje...(?) nie przypadkiem byly Komunista/ka czy PO-stkomunista/ka... ktoremu/ej zalezy juz na PO-wolnym "rozlozeniu" finansowym obecnego Rzadu ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA