środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Negocjacje zawieszone, pielęgniarki czekają na propozycje

Negocjacje zawieszone, pielęgniarki czekają na propozycje

Negocjacje zawieszone, pielęgniarki czekają na propozycje
Data publikacji: 2016-05-30 21:52
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-01 08:01
Wywietleń: 1080 135959

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zaapelował w poniedziałek (30 maja) do strajkujących pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka, aby wróciły do pacjentów. Dyrekcja szpitala deklaruje gotowość do rozmów. Pielęgniarki czekają na konstruktywne propozycje. Popiera je samorząd.

Pielęgniarki ze stołecznego Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" 24 maja rano odeszły od łóżek pacjentów, domagając się podwyżek i zwiększenia obsady kadrowej. Od tego czasu, z krótkimi przerwami, prowadzone były negocjacje. Ostatnia tura została zawieszona w niedzielę wieczorem. Podjęto decyzję o kontynuowaniu akcji strajkowej, która została potwierdzona referendum wewnątrzzwiązkowym. Nie wiadomo, kiedy rozmowy zostaną wznowione. We wtorek minister zdrowia przedstawić ma informację o sytuacji w CZD sejmowej komisji zdrowia.

Przyszłość CZD pod znakiem zapytania

Radziwiłł podkreślił w poniedziałek, że sytuacja w CZD jest efektem wieloletnich zaniedbań i owocem konfliktu, z którym przez wiele lat nie radzili sobie poprzedni ministrowie zdrowia. W ocenie ministra protest może pogłębić problemy placówki, stawiając pod znakiem zapytania jej przyszłość. Pytany, czy jest plan rozwiązania CZD, odparł, że w tej chwili takiego planu nie ma.

- Przyszłości CZD nie zagraża minister zdrowia, tylko ci, którzy narażają je na te straty, które już po tych kilku dniach strajku sięgają kilku milionów złotych - powiedział Radziwiłł. - Minister zdrowia nie chce być likwidatorem Centrum, ale działania pielęgniarek każą z troską myśleć o jego przyszłości.

Średnie zarobki

Z informacji przekazanych w poniedziałek przez resort zdrowia wynika, że średnie zarobki miesięcznie pielęgniarek w CZD wynoszą ok. 4 tys. 940 zł brutto; godziny nadliczbowe stanowią w tym średnio 168 zł na osobę. MZ podało, że blisko połowa (46 proc.) pielęgniarek w CZD zarabia powyżej 5 tys. zł. brutto, a tych, które zaczynają pracę i zarabiają początkowo poniżej 3 tys. zł, jest ok. 6 proc. Pielęgniarki i położne plasują się pod względem zarobków jako trzecia grupa zawodowa wśród zatrudnionych w Instytucie. Mniej zarabiają m.in. diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci, średni personel medyczny, np. technicy.

Według Radziwiłła kwestię wynagrodzeń pielęgniarek należy rozpatrywać w szerszym kontekście - wynagrodzeń pozostałych pracowników służby zdrowia. Przypominał, że w MZ trwają prace nad systemowym uregulowaniem wynagrodzeń w obszarze ochrony zdrowia.

Zwiększyć obsadę

Strajkujące pielęgniarki domagają się podwyżek i zwiększenia obsady kadrowej. Alarmują, że jest ich za mało, by zapewnić bezpieczeństwo i właściwą opiekę pacjentom. Podkreślają, że z powodu niskich zarobków CZD nie jest atrakcyjnym miejscem pracy dla pielęgniarek. Według ich wyliczeń codziennie brakuje 70 pielęgniarek, zatem bezpieczeństwo pacjentów jest zagrożone nawet bez strajku. Alarmują, że w CZD obecnie jest ok. 780 etatów pielęgniarskich, z czego 473 pielęgniarki pracują dłużej niż 20 lat.

Dyrekcja szpitala po raz kolejny podkreśliła w poniedziałek, że jedynym postulatem zgłaszanym w sporze zbiorowym było zwiększenie wynagrodzenia o 35 proc. Dyrektor CZD Małgorzata Syczewska poinformowała, że w propozycji przedstawionej związkowi Instytut zaproponował taki podział środków przeznaczonych na podwyżki, który gwarantowałby istotny wzrost wynagrodzenia w grupie najmniej zarabiających. Syczewska zadeklarowała, że wciąż jest gotowa do rozmów z pielęgniarkami, ale - jak podkreśliła - muszą one uwzględniać warunki funkcjonowania i sytuację finansową Instytutu.

Opieka jest zapewniona

Pielęgniarki zapewniają, że podczas weekendu, gdy trwał strajk, szpital działał tak, jak w inne świąteczne dni - dzieci były przyjmowane, przebywały na oddziałach.

- Nikomu w tym szpitalu nic się nie stało, opieka jest zapewniona - powiedziała przewodnicząca związku pielęgniarek i położnych w CZD Magdalena Nasiłowska.

Pielęgniarki - jak same mówią - oczekują konstruktywnych i mądrych decyzji. Nasiłowska oceniła, że dyrekcja przedkłada strajkującym kolejne porozumienia, które są nie do przyjęcia. (pap)

 

Na zdjęciu: Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy CZD Magdalena Nasiłowska (z prawej) w towarzystwie strajkujących pielęgniarek przed Centrum Zdrowia Dziecka

Fot. PAP/Leszek Szymański

Komentarze

i na Tace...
Odp. do: Na dni mlodziezy... ! To jeszcze nie wyczytales i nie doslyszales... ze to wszystko finansuje bogaty Watykan Bank !!
2016-06-01 01:38:49
....
Pigułom zawsze zbiera się na strajki, kiedy PiS przejmuje władzę. Zreorganizować ten szpital - zwolnić, zatrudnić z niższym wynagrodzeniem, zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na niewykorzystane etaty.
2016-05-31 12:26:47
antyŻENADA
do roboty a jak nie pasuje niech się zwolnią !!! może jeszcze 6tys chciałby zarabiać???? granice otwarte mozna jechać i zarobić więcej, ale języków nie znamy? :)
2016-05-31 06:56:02
Warto liczyć
Główna księgowa w szkole podstawowej w Szczecinie zarabia 4200,- brutto czyli 25zł/godzinę, więc o co chodzi tym kobietom co zarabiają 4940,- zł brutto, co by nie mówić, jedynie wykonując procedury medyczne. Jeżeli w tym jest 168,- zł za nadgodziny to znaczy, że każda w miesiącu pracuje 6 godzin w nadgodzinach, a to nie jest jakaś tragedia..
2016-05-31 05:26:38
Na dni młodzieży
i wizytę papieża Franciszka, Solidaruchy mają fundusze...dla opiekunek polskich dzieci, brak. Weg mit dem Dreck.
2016-05-31 00:33:44
Tylko pytam...
A Kto tym Zwiazkiem Zawodowym Pilegniarek obecnie kieruje i steruje...(?) nie przypadkiem byly Komunista/ka czy PO-stkomunista/ka... ktoremu/ej zalezy juz na PO-wolnym "rozlozeniu" finansowym obecnego Rzadu ??
2016-05-31 00:26:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy