Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Emerytury mundurowe dla celników

Data publikacji: 02 grudnia 2015 r. 22:56
Ostatnia aktualizacja: 03 grudnia 2015 r. 18:23
Emerytury mundurowe dla celników
 

PiS, PO, Kukiz'15 i PSL opowiedziały się za skierowaniem do komisji projektu o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, który włącza celników do systemu emerytur mundurowych. Nowoczesna chce odrzucenia projektu uzasadniając, że przywileje powinny być pomniejszane.

W środę Sejm rozpoczął prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy zgłoszonym przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej.

Obecnie celnicy są objęci powszechnym systemem emerytalnym i nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat.

Projekt zakłada, że – tak jak żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 innych formacji mundurowych – celnicy będą przechodzić na emerytury po 15 lub 25 latach służby. Po 15 latach na emeryturę może przejść funkcjonariusz, który wstąpił do służby przed 1 stycznia 2013 r. Natomiast rozpoczynający służbę po 31 grudnia 2012 r. wiek emerytalny osiągną w 55. roku życia i po odsłużeniu 25 lat.

"Polska Służba Celna była zawsze służbą mundurową. Spełnia wiele zadań dla bezpieczeństwa obywateli" - podkreślił w Sejmie przewodniczący związku zawodowego Celnicy.pl Sławomir Siwy, który jest pełnomocnikiem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Dodał, że pod projektem podpisało się prawie 200 tys. osób.

Jak zaznaczył Siwy projekt realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca tego roku. TK orzekł, że zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy SC względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące.

Prawo do emerytur mundurowych mają żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 formacji mundurowych - policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, BOR, PSP i SW.

Emerytury mundurowe stanowią odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i są wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury jest obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok rośnie o 3 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Średnie miesięczne wynagrodzenie w SC, która zatrudnia ponad 14 tys. osób, to ok. 3500 zł netto.

(PAP)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Prokurator, sędzia, mundurówka, Donald T., europosłowie...
2015-12-03 17:12:26
Co bardziej zaradne żeby nie powiedzieć cwańsze grupy zawodowe odnajdują swoje miejsce na Ziemi, a inni są coraz bardziej w nią wdeptywani.
I szkolny mundurek...,
2015-12-03 01:49:36
A moze najlepiej zrobmy tak jak to ma miejsce np. w Chinach czy Korei Polnocnej, gdzie wszyscy beda musieli nosic mundury czy mundurki i automatycznie wszyscy PO 25 latach PO-przechodza pozniej na wczesniejsze emerytury ! Czyli bedzie rowno i sprawiedliwie "rzekomo" dla wszystkich, tak jak to mialo miec miejsce w latach 1945-1989 ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA