Poniedziałek 04 lipca 2022r. 
REKLAMA

Trybunał (nie)Konstytucyjny? (akt.)

Data publikacji: 2015-12-02 21:06
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-03 12:12
Trybunał  (nie)Konstytucyjny? (akt.)
 

Sejm wybrał w środę na sędziów Trybunału Konstytucyjnego:  Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Julię Przyłębską i  Piotra Pszczółkowskiego. Wszyscy oni zostali zgłoszeni przez PiS. Kluby PO, Nowoczesna i PSL nie zgłosiły kandydatów na sędziów TK, bo - jak uzasadniali ich politycy - nie chcą legitymizować łamania prawa. Swojego kandydata nie zgłosił też klub Kukiz'15, choć wcześniej się nad tym zastanawiał.

- My zaprowadzamy ład konstytucyjny w Polsce - mówił wczoraj w Sejmie poseł PiS Stanisław Piotrowicz debacie poprzedzającej wybór sędziów TK. Jego zdaniem to opozycja nie zamierza szanować porządku konstytucyjnego.

- Konstytucja to nie jest rzecz, którą dostaliśmy w prezencie, myśmy ją wywalczyli; proszę, by jej nie niszczyć – mówiła zaś przed głosowaniem ws. wyboru sędziów TK Henryka Krzywonos-Strycharska (PO).

***

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru uważa, że prezydent Andrzej Duda jeszcze w środę wieczorem lub w czwartek rano przyjmie ślubowanie od wybranych w środę pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ PiS robi wszystko, by zdążyć z tym przed czwartkowym wyrokiem TK. (pap)

Na zdjęciu:Przed Sejmem trwa protest zorganizowany przez Stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz warszawski Klub "Gazety Polskiej". Manifestanci sprzeciwiają się zawłaszczaniu Trybunału Konstytucyjnego przez układ związany z byłym rządem. Jednocześnie protestują obywatele, którzy skrzyknęli się na Facebooku na stronie "Ręce precz od Trybunału". 

Fot. PAP/Marcin Obara

---------------------------

Wcześniejsza informacja.

Sejm uzupełnił w środę porządek posiedzenia o punkt obejmujący wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Za głosowało 234 posłów, przeciw 206, a jeden się wstrzymał od głosu.

Punkt ten był sporny w rozumieniu regulaminu Sejmu. Stąd potrzebne było głosowanie. Jak przypomniał marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS), zgodnie z regulaminem głosowanie nie jest poprzedzone debatą ani zadawaniem pytań.

Wcześniej klub PO wnioskował o odroczenie posiedzenia Sejmu oraz o odesłanie wniosku ws. wyboru sędziów TK z powrotem do komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Wniosku o odroczenie marszałek nie poddał pod głosowanie wyjaśniając, że nieco wcześniej podobny wniosek został już odrzucony.

Z kolei wniosek o ponowne odesłanie do komisji sprawy wyboru sędziów TK Sejm odrzucił w głosowaniu. Kandydatów do TK zgłosiło tylko PiS. Są to Julia Przyłębska, Mariusz Muszyński, Henryk Cioch, Piotr Pszczółkowski i Lech Morawski.

Po tym gdy marszałek przeszedł do punktu dot. wyboru sędziów, posłowie opozycji zaczęli wyrażać głośny sprzeciw, posłanka PO Agnieszka Pomaska weszła na mównicę zapowiadając wniosek formalny.

Marek Kuchciński (PiS) nie dopuścił do zgłaszania wniosków formalnych, bo - jak uzasadniał - posłowie nadużywają tej możliwości. Posłowie opozycji zaczęli uderzać w pulpity i tupać. W końcu Kuchciński ogłosił pięciominutową przerwę w obradach i zwołał Konwent Seniorów. Opozycja skandowała "konstytucja, konstytucja".

W trakcie przerwy posłowie opozycji nadal skandowali: "konstytucja, konstytucja", "precz z komuną". Posłanka PO Henryka Krzywonos-Strycharska trzymając egzemplarz konstytucji krzyczała, że "jest jej wstyd za taki Sejm". "Kiedyś za taką konstytucję byście życie oddali" - wołała w stronę posłów PiS.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

maria
2015-12-03 08:51:53
Wreszcie wychodzimy na prostą,ale to dopiero początek
GZS
2015-12-02 22:03:43
Teraz oPOzycja jest pokrzywdzona, a jak rządzili to było regulaminowo: https://www.youtube.com/watch?v=HkxsuJhFAPM
Nareszcie
2015-12-02 18:50:43
Czerwony układ się sypie a umoczeni tak się boją że szary Polak będzie żył godnie... Kochani, w trybunale na tą chwilę z PiS jest tylko 2 z 15 sędziów ... Platforma na zapas chciała podstępem wrzucić 5 sędziów ale jak widać nie dali rade na szczecie i teraz do 2 dojdzie 5 z PiS.. Komuchy czas was się skończył!
to jest nawet zabawne
2015-12-02 15:55:26
Nie sądziłem, że komuna będzie się bronić w taki śmieszny sposób. Trybunał powołany przez Jaruzelskiego chce być najwyższą władzą, łamistrajk Krzywonos mówi o wstydzie, a cała ta gromadka uważa ludzi za idiotów, którym można wszystko wcisnąć. Sorry, ale TVN i GW są już passe. Większość wybrała inaczej, w demokratycznych wyborach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA