wtorek, 04 sierpnia 2020.
Strona główna > Kraj > Elektroniczna recepta się przyjęła. W tym roku skorzystało ponad 20 milionów pacjentów

Elektroniczna recepta się przyjęła. W tym roku skorzystało ponad 20 milionów pacjentów

Elektroniczna recepta się przyjęła. W tym roku skorzystało ponad 20 milionów pacjentów
Data publikacji: 2020-07-13 07:36
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-20 10:42
Wywietleń: 252 464223

Minęło już pół roku od wprowadzenia w Polsce obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej. Od momentu uruchomienia systemu lekarze wystawili ponad 275 mln e-recept dla 25 mln pacjentów.

Sukces e-recepty

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wskazuje, że w ciągu 6 miesięcy od wprowadzenia obowiązku korzystania z elektronicznej recepty, jako nieliczni w Europie, dołączyliśmy do czołówki państw, takich jak Estonia, Dania czy Szwecja, w których wdrożenie e-recepty zakończyło się sukcesem, a poziom wystawianych e-recept nie spada poniżej 90 proc.

- Ten sukces, to zasługa całego środowiska, jego determinacji i wiary w powodzenie misji „cyfryzacja” - zaznacza Janusz Cieszyński. - Entuzjazm i życzliwość dla zmian ze strony pacjentów, lekarzy i farmaceutów spowodowały, że istotnie wzrosło grono zwolenników telemedycyny. W praktyce oznacza to, że najprawdopodobniej łatwiej będzie nam kontynuować wdrożenie zaplanowanych kolejnych e-usług, takich jak e-skierowanie, e-rejestracja i elektroniczna dokumentacja medyczna.

Od początku tego roku w Polsce wystawiono ponad 207 mln e-recept, co ogółem stanowi 90 proc. wszystkich wystawionych takich dokumentów. Z e-recepty w tym roku skorzystało już 20,5 mln pacjentów.

Najwięcej w grupie 61-70 lat

Najmłodszy pacjent otrzymał e-receptę w pierwszym roku życia, najstarszy, któremu wystawiono e-receptę ma 112 lat. Najwięcej e-recept wystawia się w grupie wiekowej 61-70 lat. W każdej grupie wiekowej od początku epidemii widoczny jest wzrost udziału e-recept. Największy wzrost, o 24 punkty procentowe, zaobserwowano w grupie 18-30 lat (z 60 proc. w styczniu do 84 proc. w czerwcu).

W ostatnim półroczu pacjenci realizowali e-recepty średnio w ciągu 5 dni od wystawienia, tu również widoczna jest zmiana, w kolejnych miesiącach czas ten ulegał skróceniu. W styczniu było to ponad 7 dni, a w czerwcu już niecałe 2 dni.

Średnio codziennie, w okresie od stycznia do czerwca, lekarze wystawiali ok. 1,2 mln e-recept, choć były też dni rekordowe, gdy np. w marcu, jednego dnia zostało wystawionych ponad 2 mln e-recept. Najwięcej e-recept wystawia się w godz. 10-11.​

Obowiązkowe z wyjątkami

Od 8 stycznia 2020 roku lekarze mają obowiązek wystawiać e-recepty, z pewnymi wyjątkami ściśle określonymi w ustawie, jak np. brak dostępu do internetu, czy w przypadku recepty pro familie czy pro auctore.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy wyraźnie rośnie liczba lekarzy wystawiających e-recepty. Dziś takie dokumenty wystawia ok. 58 tys. lekarzy dziennie. We wszystkich grupach wiekowych nastąpił wzrost udziału lekarzy wystawiających e-recepty. Największy wzrost, o 22 punkty procentowe, od lutego, tuż przed epidemią, zaobserwowano wśród lekarzy do 30 roku życia. W czerwcu br. największy odsetek lekarzy wystawiał e-recepty w grupie wiekowej 41-50 lat (81 proc.)

W Polsce najwięcej e-recept wystawianych jest na leki na nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca oraz choroba wieńcowa (10,3%); nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca (8,1%); wysoki poziom cholesterolu (6,6%), czy preparaty stosowane w leczeniu cukrzycy (5,5%).

(sag)

Fot. Paulina Sikora 

Elektroniczna recepta się przyjęła. W tym roku skorzystało ponad 20 milionów pacjentów Elektroniczna recepta się przyjęła. W tym roku skorzystało ponad 20 milionów pacjentów

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy powinno się uniemożliwić jazdę na deskorolkach na pl. Adamowicza w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie