Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

E-recepta zamiast papierowej [SONDA]

Data publikacji: 07 stycznia 2020 r. 10:18
Ostatnia aktualizacja: 07 stycznia 2020 r. 16:36
E-recepta zamiast papierowej [SONDA]
 

Już 8 stycznia 2020 r. lekarze wystawiać nam będą wyłącznie e-recepty – tradycyjne papierowe przechodzą do historii. Choć, jak się okazuje, całkowicie nie znikną. Ministerstwo Zdrowia zgodziło się bowiem na wyjątki. Nie będzie też żadnych kar dla lekarzy, którzy wystawią nam po staremu receptę papierową.

Część lekarzy nadal więc będzie wystawiać, tak jak to robili wcześniej, recepty tradycyjne. Wydaje się jednak, że ich czas już minął. Tej tendencji nie da się zatrzymać. Wcześniej czy później papierowe recepty całkowicie wyjdą z użytku.

Od kiedy wystawiane są e-recepty?

Przypomnijmy, że recepty elektroniczne są w Polsce wystawiane dokładnie od roku. 2019 r. był czasem potrzebnym świadczeniodawcom do całkowitego przestawienia się na e-recepty – dlatego przez ostatnie dwanaście miesięcy mieliśmy do czynienia zarówno z receptami elektronicznymi, jak i papierowymi. Ale, zgodnie z ustawą, od 8 stycznia 2020 r. we wszystkich aptekach w Polsce leki wykupywać się powinno już wyłącznie na podstawie e-recepty!

I tak się najprawdopodobniej stanie. Jak się dowiedzieliśmy w zachodniopomorskim oddziale NFZ, w naszym województwie liczba wystawionych e-recept przekroczyła już 2,5 mln (dla prawie 500 tys. osób). W naszych placówkach medycznych elektroniczna recepta to już standard.

e-recepta

Fot. CSIOZ

Jednak część przychodni nadal nie jest przygotowana na rezygnację z recept papierowych. Nieoficjalnie wiemy, że niektóre z nich nie zdążą się do 8 stycznia przestawić. MZ jednak uspokaja: nie będzie kar dla lekarzy, którzy pomimo ustawowego nakazu jeszcze nie zaczną w nowym roku wystawiać recept elektronicznych.

Chodzi o to, że e-recepty mogą być wystawiane tylko w takim podmiocie leczniczym, który zarejestrował się na platformie P1 – w systemie informatycznym prowadzonym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Najwidoczniej niektórzy lekarze potrzebują więcej czasu na realizację tych wymogów.

Jak działa e-recepta?

Lekarz, który ma uprawnienia, loguje się komputerowo do systemu i wystawia e-receptę. Jeśli pacjent założył sobie IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, na którym zapisał numer swojej komórki lub adres poczty elektronicznej, to system informatyczny automatycznie wysyła mu czterocyfrowy kod recepty na komórkę – jako SMS lub e-mail. W aptece kod recepty jest wczytywany do systemu i farmaceuta widzi przepisane leki.

O obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej resort zdrowia przypomniał w specjalnym komunikacie. Zapewnił jednak, że po tym terminie recepta wystawiona w postaci papierowej będzie realizowana w każdej aptece. Dotyczy to m.in. recept w ramach tzw. importu docelowego i recept transgranicznych (do końca 2020 r.). Poza tym lekarz będzie mógł wystawić tradycyjną receptę w sytuacji, kiedy nie będzie mieć dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią w tym systemie lub kłopotami z systemem gabinetowym/HIS albo przy braku dostępu do Internetu. ©℗

Leszek Wójcik

Fot. Paulina Sikora

Sonda

Czy e-recepta jest lepszym rozwiązaniem od papierowej?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ @Kurier....
2020-01-07 16:35:04
Tylko takie komentarze sobie notujesz?
Do @Kurier czemu ty tak ciągle bredzisz
2020-01-07 14:15:33
Człowieku dziwię się, że redakcja jeszcze publikuje twoje komentarze. Czyżby pod tym nickiem krył się były współpracownik dziennika, a może przyjaciel byłego współpracownika? Gratuluje redakcji cierpliwości do takich komentarzy.
Kurier czemu ty tak ciągle bredzisz. To z rozmysłem, żeby namieszać, czy z głupoty?
2020-01-07 10:47:32
" lekarze wystawiać nam będą wyłącznie e-recepty - tradycyjne, papierowe przechodzą do historii. Nie będzie żadnych kar dla lekarzy wystawiających receptę papierową ". I będą papierowe w 70%. Jeszcze b. długo. Kurier NIE BREDŹ. Lekarz

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA