Piątek, 03 maja 2024 r. 
REKLAMA

E-recepta to obowiązek

Data publikacji: 09 stycznia 2020 r. 08:38
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2020 r. 22:15
E-recepta to obowiązek
 

Wczoraj (8 stycznia) w życie weszła ustawa, zgodnie z którą lekarze będą wystawiać już tylko e-recepty. Po roku wdrażania systemu mają one całkowicie zastąpić papier. Według Ministerstwa Zdrowia ma to zapewnić duże oszczędności.

Jak działają e-recepty? Lekarz posiadający uprawnienia loguje się komputerowo do systemu i wystawia receptę. Jeżeli pacjent założył Internetowe Konto Pacjenta, na którym podał numer telefonu lub adres poczty elektronicznej, to czterocyfrowy kod recepty trafi do niego właśnie tą drogą - przez SMS lub wiadomość e-mail. W aptece kod jest wczytywany do systemu i farmaceuta widzi przepisane leki.

Recepty elektroniczne w Polsce wystawiane były przez cały rok 2019. Wtedy jednak funkcjonowały równolegle z tymi tradycyjnymi. Teraz ma się to zmienić, a papierowe recepty odchodzą do lamusa. Zgodnie z ustawą leki powinniśmy wykupywać wyłącznie na podstawie e-recept.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że nie będzie żadnych kar dla lekarzy wystawiających nadal recepty tradycyjne, jednak docelowo mają one zniknąć. Obecnie papierowo wystawiane są recepty w ramach tzw. importu

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 67% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 09-01-2020

 

Autor: Adrian Kaleta
Fot. Robert Stachnik (arch.)

 

Sonda

Czy e-recepta jest lepszym rozwiązaniem od papierowej?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Alicja
2020-01-09 11:22:09
Dla mnie jeśli coś jest obowiązkiem to niedostosowanie się do obowiązku pociąga za sobą konsekwencje. W przypadku tych recept, jeśli lekarz wystawi papierową zamiast elektronicznej nie poniesie żadnych konsekwencji. Zatem gdzie ten obowiązek?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA