Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Centralne obchody Dnia Strażaka. Prezydent wręczył nominacje generalskie [GALERIA]

Data publikacji: 04 maja 2019 r. 13:27
Ostatnia aktualizacja: 06 maja 2019 r. 17:49
Centralne obchody Dnia Strażaka. Prezydent wręczył nominacje generalskie
 

Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie sześciu funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej. Wśród awansowanych jest zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Staśkiewicz.

Na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji do stopnia nadbrygadiera awansowani zostali: zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Tadeusz Jopek, podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec, śląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kleszczewski, mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica, zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Staśkiewicz i łódzki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Wlazłowski.

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anizie w górnej Austrii 4 maja 304 roku. Jego relikwie przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła dzielnica Krakowa - Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.

- Dziękuję strażakom - w imieniu Rzeczypospolitej oraz polskiego społeczeństwa - za służbę, za gotowość do niesienia pomocy, za ratowanie życia i mienia; jesteście na każde wezwanie - bezinteresowni, oddani i wierni - mówił w sobotę w Dniu Strażaka prezydent Andrzej Duda.

W centralnych obchodach Dnia Strażaka, zorganizowanych na placu Piłsudskiego w Warszawie, udział biorą także premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński oraz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski, a także strażacy z całego kraju.

- Jesteście na każde wezwanie, na każdą potrzebę, bezinteresowni, oddani, wierni. Za to z całego serca dziękujemy w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i całego polskiego społeczeństwa - podkreślił Andrzej Duda.

Jak wskazał, służba strażaków jest "niezwykle doceniana" przez całe polskie społeczeństwo i cieszy się najwyższym społecznym zaufaniem.

Prezydent podziękował również strażakom za to, że reprezentują nasz kraj poza jego granicami.

- Zawsze wtedy, kiedy trzeba, dzielnie stajecie - reprezentujecie nas i robicie ogromne wrażenie swoim profesjonalizmem, wyszkoleniem i oddaniem - Bogu i bliźnim - powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że strażacy od pokoleń podtrzymują wielką tradycję i służą.

- Za to jesteśmy ogromnie wdzięczni - zaznaczył prezydent.

Czterystu strażaków zostało promowanych na pierwszy stopień oficerski. Odznaczono także Krzyżami Zasługi dwudziestu wyróżniających się ratowników.

Medale "Młodego Bohatera" otrzymało z kolei trzynaścioro dzieci, które dokonały czynu bohaterskiego i wykazały się odwagą

(PAP)

Fot. PAP/Rafał Guz

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

komedia
2019-05-04 13:57:33
Byl obecny pierwszy strazak R.p ,Waldemar Pawlak specjalista nie tylko od strazy ale rowniez od negocjacji cen gazu.To on z ryzym liczyl glosy jak obalali rzad Sp Jna OLSZEWSKIEGO.W podziece tw,,bolek''nominowal go na premiera.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA