Poniedziałek 17 stycznia 2022r. 
REKLAMA

CBA zatrzymało byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego

Data publikacji: 2018-11-27 09:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-29 08:35
CBA zatrzymało byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego
Były prezes Komisji Nadzoru Finansowego został doprowadzony przez agentów CBA do katowickiego oddziału Prokuratury Krajowej. Fot. PAP/Andrzej Grygiel  

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek (27 listopada) rano w Warszawie byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego - dowiedziała się PAP w źródłach bliskich śledztwa. W prokuraturze w Katowicach zostaną mu postawione zarzuty korupcyjne.

Zatrzymanie b. przewodniczącego KNF Marka Ch. potwierdził w rozmowie z PAP Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura. - Mężczyzna trafi do prokuratury w Katowicach, gdzie usłyszy zarzuty korupcyjne - poinformował PAP Brodowski.

Podkreślił, że zatrzymanie było możliwe dzięki szybkiej pracy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która przygotowała dla prokuratury analizę nagrania rozmowy z Chrzanowskim, przekazanego w śledztwie przez szefa Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego.

- Dzięki intensywnej pracy agentów CBA w ubiegłym tygodniu, w tym przeszukaniom prowadzonym przez funkcjonariuszy Biura, przesłuchaniom świadków, zabezpieczeniu dokumentacji, a także sprzętu elektronicznego oraz nośników danych udało się w szybkim tempie dokonać zatrzymania Marka Ch. w celu postawienia mu zarzutów - powiedział Brodowski.

Według śledczych ekspertyza wykonana przez ABW miała kluczowe znaczenie dla oceny prawno-karnej materiału przekazanego przez Czarneckiego.

Śledztwo nadzoruje śląski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej, który przekazał je do prowadzenia CBA.

"Gazeta Wyborcza" napisała, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zaoferował właścicielowi m.in. Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Czarnecki nagrał rozmowę, jednak w nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmana Chrzanowski miał mu pokazać kartkę, na której zapisał 1 proc., co według "Wyborczej" miało stanowić część wartości Getin Noble Banku "powiązaną z wynikiem banku".

Adwokat miliardera mec. Roman Giertych przyznał, że słynnej kartki z jednym procentem nie ma, ale - jak przekonywał - jest inny sposób na udowodnienie tego, że istniała. "Pan Czarnecki jest gotowy poddać się badaniu wariograficznemu" - powiedział RMF Giertych.

Po artykule "GW" Chrzanowski złożył dymisję, a premier ją przyjął. O wszczęciu śledztwa poinformował we wtorek prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jako wstępną kwalifikację prawną przyjęto z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią.

(pap)

Na zdjęciu: Były prezes Komisji Nadzoru Finansowego został doprowadzony przez agentów CBA do katowickiego oddziału Prokuratury Krajowej. 

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

terens
2018-11-29 07:32:48
No to teraz czas na Glapińskiego i Ziobrę.
Jarun
2018-11-28 10:33:48
Przypomina to bajkę o baranie, który chciał skumplować się z wilkami. PS....Stąd nauka Jest dla żuka: Rozum mieć - to także sztuka.
Ojj... PO-stkomuszki
2018-11-27 23:58:49
Co was az tak PO-oonoosi...z Jarynkiem wlacznie ?/!!
Hmm...
2018-11-27 23:50:49
Bo byc moze i Chrzanowski "planowal" rowniez Szybko - stec sie Miliarderem...(!!) gdzie srednia Placy w Polsce wynosi +/- 3000 zl na miesiac !
@cdn
2018-11-27 22:17:08
@cdn - jesteś pisowskim nieukiem, który robi kompromitujące błędy ortograficzne. Jak nie znasz języka polskiego, to nie jesteś Polakiem, ale zapewne jesteś pisowcem
cdn
2018-11-27 15:47:51
czekam na kolejne aresztowanie gawloskiego,piniora,frasyniuka .kiedy skonczy sie imunitet najwiekszego szkodnika lewandowskiego i i tej calej targowicy z parti oszustow.
@ :)
2018-11-27 14:04:11
:)popraw rajtuzki i nie myśl, tylko się ucz, wszędzie się ucz, jak rozsądnie zalecał nieukom nasz/a "Niezłomny/a-babcia klozetowa".
:)
2018-11-27 11:21:13
@Jarun:nie zapomnij sie wyspowiadac ze swojego grzechu w niedzielę i oddaj należny datek dla Panstwa Watykan .Jeszcze są wolne media i można pisać co się chce ale co będzie w 2019 nie wiem, ale Pani ambasador USA pojechała ładnie wczoraj nt mediów w PL ,idz swoje madrosci na wykop prezentowac albo do innych szczujni.
Jarun
2018-11-27 10:47:51
Kropka, tym razem :-) uśmiech, po co ty dziewczynko piszesz? Jak dorośniesz, pożyjesz, świat zobaczysz, to zmienisz zdanie. Na razie usiądź i zjedz kaszkę, którą ci mamusia podsunęła pod ten paskudny ryjek.
K
2018-11-27 09:46:35
Zatrzymanie Pana Ch. bylo mozliwe tylko dlatego ze dostali go na tacy.
:)
2018-11-27 09:30:40
Jedna z najwiekszch afer ostatnich lat ale suwerena to nie rusza, ciage 30 % poparcia jest, co tam afery ,wazne ze pincet na koncie jest z WASZYCH podatkow, na papieroski na piwko,na nowy telefon,na yorka,na tatuaz, na passata, po co pracowac, pracujac utrzymuja dzieciorobow ale za to juz przeklinanie i jedzenie owocow morza to bla afera ze ho ho ,ten kraj jest skonczony, spoleczenstwo tez, samo kierunek wegry-turcja,rosja

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA