poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Kraj > CBA zatrzymało byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego

CBA zatrzymało byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego

CBA zatrzymało byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego
Data publikacji: 2018-11-27 09:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-29 08:35
Wywietleń: 1055 363684

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek (27 listopada) rano w Warszawie byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego - dowiedziała się PAP w źródłach bliskich śledztwa. W prokuraturze w Katowicach zostaną mu postawione zarzuty korupcyjne.

Zatrzymanie b. przewodniczącego KNF Marka Ch. potwierdził w rozmowie z PAP Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura. - Mężczyzna trafi do prokuratury w Katowicach, gdzie usłyszy zarzuty korupcyjne - poinformował PAP Brodowski.

Podkreślił, że zatrzymanie było możliwe dzięki szybkiej pracy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która przygotowała dla prokuratury analizę nagrania rozmowy z Chrzanowskim, przekazanego w śledztwie przez szefa Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego.

- Dzięki intensywnej pracy agentów CBA w ubiegłym tygodniu, w tym przeszukaniom prowadzonym przez funkcjonariuszy Biura, przesłuchaniom świadków, zabezpieczeniu dokumentacji, a także sprzętu elektronicznego oraz nośników danych udało się w szybkim tempie dokonać zatrzymania Marka Ch. w celu postawienia mu zarzutów - powiedział Brodowski.

Według śledczych ekspertyza wykonana przez ABW miała kluczowe znaczenie dla oceny prawno-karnej materiału przekazanego przez Czarneckiego.

Śledztwo nadzoruje śląski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej, który przekazał je do prowadzenia CBA.

"Gazeta Wyborcza" napisała, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zaoferował właścicielowi m.in. Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Czarnecki nagrał rozmowę, jednak w nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmana Chrzanowski miał mu pokazać kartkę, na której zapisał 1 proc., co według "Wyborczej" miało stanowić część wartości Getin Noble Banku "powiązaną z wynikiem banku".

Adwokat miliardera mec. Roman Giertych przyznał, że słynnej kartki z jednym procentem nie ma, ale - jak przekonywał - jest inny sposób na udowodnienie tego, że istniała. "Pan Czarnecki jest gotowy poddać się badaniu wariograficznemu" - powiedział RMF Giertych.

Po artykule "GW" Chrzanowski złożył dymisję, a premier ją przyjął. O wszczęciu śledztwa poinformował we wtorek prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jako wstępną kwalifikację prawną przyjęto z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią.

(pap)

Na zdjęciu: Były prezes Komisji Nadzoru Finansowego został doprowadzony przez agentów CBA do katowickiego oddziału Prokuratury Krajowej. 

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Komentarze

terens
No to teraz czas na Glapińskiego i Ziobrę.
2018-11-29 07:32:48
Jarun
Przypomina to bajkę o baranie, który chciał skumplować się z wilkami. PS....Stąd nauka Jest dla żuka: Rozum mieć - to także sztuka.
2018-11-28 10:33:48
Ojj... PO-stkomuszki
Co was az tak PO-oonoosi...z Jarynkiem wlacznie ?/!!
2018-11-27 23:58:49
Hmm...
Bo byc moze i Chrzanowski "planowal" rowniez Szybko - stec sie Miliarderem...(!!) gdzie srednia Placy w Polsce wynosi +/- 3000 zl na miesiac !
2018-11-27 23:50:49
@cdn
@cdn - jesteś pisowskim nieukiem, który robi kompromitujące błędy ortograficzne. Jak nie znasz języka polskiego, to nie jesteś Polakiem, ale zapewne jesteś pisowcem
2018-11-27 22:17:08
cdn
czekam na kolejne aresztowanie gawloskiego,piniora,frasyniuka .kiedy skonczy sie imunitet najwiekszego szkodnika lewandowskiego i i tej calej targowicy z parti oszustow.
2018-11-27 15:47:51
@ :)
:)popraw rajtuzki i nie myśl, tylko się ucz, wszędzie się ucz, jak rozsądnie zalecał nieukom nasz/a "Niezłomny/a-babcia klozetowa".
2018-11-27 14:04:11
:)
@Jarun:nie zapomnij sie wyspowiadac ze swojego grzechu w niedzielę i oddaj należny datek dla Panstwa Watykan .Jeszcze są wolne media i można pisać co się chce ale co będzie w 2019 nie wiem, ale Pani ambasador USA pojechała ładnie wczoraj nt mediów w PL ,idz swoje madrosci na wykop prezentowac albo do innych szczujni.
2018-11-27 11:21:13
Jarun
Kropka, tym razem :-) uśmiech, po co ty dziewczynko piszesz? Jak dorośniesz, pożyjesz, świat zobaczysz, to zmienisz zdanie. Na razie usiądź i zjedz kaszkę, którą ci mamusia podsunęła pod ten paskudny ryjek.
2018-11-27 10:47:51
K
Zatrzymanie Pana Ch. bylo mozliwe tylko dlatego ze dostali go na tacy.
2018-11-27 09:46:35
:)
Jedna z najwiekszch afer ostatnich lat ale suwerena to nie rusza, ciage 30 % poparcia jest, co tam afery ,wazne ze pincet na koncie jest z WASZYCH podatkow, na papieroski na piwko,na nowy telefon,na yorka,na tatuaz, na passata, po co pracowac, pracujac utrzymuja dzieciorobow ale za to juz przeklinanie i jedzenie owocow morza to bla afera ze ho ho ,ten kraj jest skonczony, spoleczenstwo tez, samo kierunek wegry-turcja,rosja
2018-11-27 09:30:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie