Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Po przesłuchaniu Leszka Czarneckiego

Data publikacji: 2018-11-19 22:56
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-06 23:24
Po przesłuchaniu Leszka Czarneckiego
 

Prok. Tadla po przesłuchaniu Leszka Czarneckiego: według świadka na nośnikach, które przekazał, są najważniejsze informacje, które mogą przyczynić się do rozwikłania tej sprawy; są tam nagrane rozmowy osób, które są wymienione w zawiadomieniu.

Na nośnikach, według świadka, są najważniejsze informacje, które mogą przyczynić się do rozwikłania tej sprawy - poinformował w poniedziałek wieczorem prok. Tomasz Tadla, naczelnik śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej, po przesłuchaniu Leszka Czarneckiego.

W poniedziałek ponad 11 godzin w katowickiej prokuraturze zeznawał biznesmen Leszek Czarnecki, właściciel m.in. Getin Noble Banku. Przesłuchanie zakończyło się ok. 22.30.

- (Leszek Czarnecki) złożył bardzo obszerne zeznania i dołączył nośniki informatyczne oraz urządzenia, które mogą posłużyć do weryfikacji wszystkich tych informacji, które były zawarte w zawiadomieniu pełnomocnika - powiedział Tadla po zakończeniu przesłuchania. - Na nośnikach - według świadka - są najważniejsze informacje, które mogą przyczynić się do rozwikłania tej sprawy, ale przede wszystkim są tam nagrane rozmowy tych osób, które są wymienione w zawiadomieniu - dodał.

Tadla ocenił też, że jest za wcześnie, aby powiedzieć ile czasu trwają nagrania i jaki tam materiał dowodowy.

- Mówimy teraz wstępnie o tym, że te nagrania są zabezpieczone - dodał.

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski miał zaoferować Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Leszek Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Czarnecki pojawił się w prokuraturze po godz. 10.30, towarzyszył mu jego pełnomocnik mec. Roman Giertych, który w sobotę zapowiedział, że w poniedziałek dostarczy śledczym kolejne inne nagranie - rozmowy Czarneckiego z Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, zarejestrowanej w lipcu br.

Po artykule w "GW" Chrzanowski złożył dymisję, a premier ją przyjął. O wszczęciu śledztwa poinformował we wtorek prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jako wstępną kwalifikację prawną przyjęto z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią. Śledztwo prowadzi śląski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

Według "GW" z nagrania, którego stenogram Czarnecki przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala - przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego (Getin Noble Banku i Idea Banku) przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

Według mec. Giertycha pierwsze złożone w prokuraturze zawiadomienie, z 7 listopada, dotyczy korupcyjnej propozycji, złożonej przez szefa KNF Czarneckiemu, natomiast w drugim, z 13 listopada jest mowa o nadużyciu uprawnień oraz możliwości "istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było doprowadzenie do przejęcia banku Leszka Czarneckiego"

(PAP)

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

klientka
2018-12-06 22:12:20
A ile ten Bank narobil krzywdy swoim klientom - tego NIKT NIE widzi, NIE slyszy,i tak jest b..z. a "najwyzsi" w zarzadzie (gardza naszym krajem, uloklowali sie poza aby NIE zburzyc sobie "milego "czasu dla NICH oczywiscie. Ludzie omijajcie go jak choroby AIDS - jak jeszcze macie pieniadze w portfelu!!!!
kurier
2018-11-21 18:37:52
Goń się łachudro :-)
Ho, Ho, Ho...
2018-11-20 23:05:29
I tym razem znow trohan-ka PO-nioslo wraz z Wyzwiskami...(!!) gdyz PO-nownie za-PO-mnial "odfajkowac" Akceptuje regulamin - co Kurier i tak za-Akceptowal !
trohan
2018-11-20 19:47:54
kreska -tchórzliwy anonimie, zdrajca jest zdrajcą i co tu "się ogarnął" ? Sam się ogarnij czabanie !!!
Miejmy nadzieje ze czas po-ka-ze...
2018-11-20 11:21:26
Kto i co sie za tym "Kryje"... chyba ze bedzie po-dob-nie jak z Amber Gold...??
Brawo Panie Czarniecki
2018-11-20 10:02:13
Gonić tych pisowskich złodziejaszków
---
2018-11-20 09:27:28
@moralnośc adwokata :akurat roman od kilku lat się ogarnął i zmienił poglad, obecnie mozna go traktowac jako demokratcznego konserwatyste jak np sikorski ,ale wiele osob niestet nadal zatrzmalo sie w rozwju 39 r. a cala afera knf to jest mega afera ktora sie proboje pod dywan zamiesc, pocztaj sobie kto i jak glosował w 2006 nad objeciem nazdorem knf taki twor jak skoki i dlaczego 2 lata temu z bfg wplacono ponad 5 mld zl z twoich podatkow dla udzialowcow skokow i pocztaj sobie o srebrnej ,o luksemburgu,wszsztko tu zmierza w strne wegiersko-turecko-rosjska, ten kraj jest skonczony ale widac 30 40% ludziom to pasuje ,mentalnosc sowiecka
moralnośc adwokata
2018-11-20 00:24:12
Roman-ulubieniec bliźniaków, założyciel Młodzieży Wszechpolskiej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA