Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Burza po publikacji o szefie Komisji Nadzoru Finansowego (akt. 1)

Data publikacji: 2018-11-13 12:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-20 16:37
Burza po publikacji o szefie Komisji Nadzoru Finansowego
Marek Chrzanowski i Leszek Czarnecki Fot. PAP  

Premier przyjął dymisję szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego i to było jedyne rozsądne rozwiązanie w tej sytuacji - poinformował we wtorek w radiowej Trójce szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk pytany, czy los szefa KNF Marka Chrzanowskiego, który poinformował we wtorek PAP, że składa dymisję z pełnionej funkcji, został przesądzony odpowiedział: "Ta dymisja została przyjęta".

- To było jedyne rozsądne rozwiązanie w tej sytuacji. Szef KNF-u powinien cieszyć się nieposzlakowaną opinią oraz zaufaniem społecznym. Po informacjach medialnych, z którymi dzisiaj mogliśmy się zapoznać na pewno takiego określenia wobec szefa KNF-u użyć nie można - powiedział szef KPRM. - Ta sprawa musi być absolutnie wyjaśniona, dymisja została przyjęta i zgodnie z procedurą jeden z dwóch zastępców szefa KNF-u zostanie wyznaczony jako pełniący obowiązki, a następnie zostanie wyznaczony nowy szef.

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł.

Jak poinformował tego dnia prokurator generalny Zbigniew Ziobro, "postępowania ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa KNF oraz działań niektórych podmiotów związanych z grupą Getin będą prowadzone bardzo intensywnie i z determinacją".

- Nagranie rozmowy biznesmena Leszka Czarneckiego z prezesem KNF Markiem Chrzanowskim zostało we wtorek przekazane prokuraturze - poinformował pełnomocnik Czarneckiego Roman Giertych.

(pap)

 

***

Wcześniejsza informacja:

Premier Mateusz Morawiecki wezwał do KPRM na spotkanie w środę rano szefa KNF. W spotkaniu weźmie udział również koordynator służb specjalnych minister Mariusz Kamiński - poinformował we wtorek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) miał zaoferować przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł. Tak - według "GW" - twierdzi właściciel banku Leszek Czarnecki. Bankier nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. O sprawie napisał też we wtorek "Financial Times".

"Premier Mateusz Morawiecki wezwał jutro rano do KPRM na spotkanie Szefa KNF. W spotkaniu weźmie udział również Koordynator Służb Specjalnych Minister Mariusz Kamiński" - poinformował za pośrednictwem Twittera Dworczyk.

Wcześniej szef KPRM informował, że premier wezwał szefa KNF do natychmiastowych wyjaśnień oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji w związku z enuncjacjami prasowymi, które pojawiły się we wtorek.

Z kolei rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska w rozmowie z PAP dodała, że "jeżeli zarzuty wskazane przez dziennikarzy w całości lub części potwierdzą się, wobec osób odpowiedzialnych zostaną wyciągnięte konsekwencje wynikające z przepisów prawa".

- Jest rzeczą wiadomą, że najpierw należy wyjaśnić, czy te póki co doniesienia medialne znajdują jakiekolwiek potwierdzenie - zaznaczyła Kopcińska.

Sam Chrzanowski - który przebywa służbowo w Singapurze - zadeklarował we wtorek w rozmowie z RMF FM, że "nie rozważa rezygnacji".

Natomiast Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w oświadczeniu stwierdził, iż odczytuje opisane w artykule "GW" działania Czarneckiego "jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym świadczy brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury przez p. Czarneckiego w marcu br., do czego był zobowiązany w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF".

Szef klubu PO Sławomir Neumann zażądał we wtorek, by premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński podjęli decyzję o powołaniu komisji śledczej ds. KNF i Getin Noble Banku. Działania przedstawicieli władz wobec Getin Noble Banku określił jako "gangsterskie".

Posłowie Nowoczesnej zaapelowali o dymisję szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego i członka KNF Zdzisława Sokala. Domagają się też m.in. dymisji wicepremier Beaty Szydło, która w 2016 r. gdy kierowała rządem, powołała Chrzanowskiego na funkcję przewodniczącego Komisji.

Według "GW" z nagrania, którego stenogram Czarnecki - właściciel Getin Noble Bank i Idea Bank - przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala – przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

W zamian bankier miałby zatrudnić prawnika wskazanego przez Chrzanowskiego, którego sugerowane wynagrodzenie – "powiązane z wynikiem banku" – miałoby wynosić 1 proc. wartości Getin Noble Banku, czyli ok. 40 mln zł.

Zgodnie z ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym, Prezes Rady Ministrów odwołuje przewodniczącego Komisji przed upływem kadencji wyłącznie w przypadku: prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe; rezygnacji ze stanowiska; utraty obywatelstwa polskiego lub utraty zdolności do pełnienia powierzonych obowiązków na skutek długotrwałej choroby, trwającej dłużej niż 3 miesiące.

(pap)

Na zdjęciu: Marek Chrzanowski i Leszek Czarnecki

Fot. PAP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pikuś
2018-11-17 03:08:29
@zak - PISdyletancie, siedzisz w śmierdzącym pisowskim szambie po uszy, nawet horyzontu nie widzisz i wydaje ci się, że także inni w nim siedzą. Otóż pamiętaj, to ty w Wolnej Polsce będziesz przepraszał za PISbolszewików, którzy jak ośmiornica swoimi lepkimi łapami przejęli telewizję, sądy, przedsiębiorstwa, banki, a ty ich wspierasz i jeszcze udajesz, że to pisowskie szambo pachnie. Masz faktycznie specyficzny zmysł zapachowy.
/
2018-11-16 09:51:47
cytat Putin nie mógł tego lepiej rozegrać. Nagrać na taśmy proeuropejską i demokratyczną władzę, zmanipulować społeczeństwo rozdmuchanymi ośmiorniczkami, doprowadzić do usunięcia demokratów i proeuropejczyków z władzy. Osadzić we władzach agentów i pożytecznych idiotów, skłócić nas przez nich z Europą, budżet wydoić do granic możliwości, zabezpieczyć tylko agentów i ich popleczników, teraz wystrzelić w kosmos system finansowy co spowoduje ucieczkę zagranicznej finansjery a co za tym idzie firm, przez co kraje zachodu wcale nie będą tak skore do bronienia Polski, skoro nie będą miały już tu tylu interesów. W międzyczasie na tronie w Waszyngtonie, u gwaranta naszego bezpieczeństwa, siedzi również człowiek Putina a Polska armia jest rozmontowywana - sprzętowo i dowódczo. W zamian za to będzie partyzantka, którą łatwo będzie wyeliminować. Co dalej - boję się pisać.
zak
2018-11-15 20:14:13
POwskie szambo pisze swoje mądrości prosto z szaletu. Lepiej przeproście za Tuska i Schetyną że szkalują Polskich bohaterów!
Jarun
2018-11-15 18:09:37
Jest koryto - tylko świnie się zmieniają. Zawsze powtarzałem, że PiS i PO to jedno zło!
do @ I tyle
2018-11-15 17:36:18
"Adwokat miliardera mec. Roman Giertych przyznaje, że słynnej kartki z jednym procentem rzeczywiście obecnie nie ma, ale - jak przekonuje - jest inny sposób na udowodnienie tego, że istniała." - RMF FM. Jeśli "pisior" jest winien to "prezes" urwie mu jaja (PO_lityczne).PO_nadto "pisiory działają szybko i chcą "ukręcić", mogli by PO_czekać jak w "Amber Gold" czekał "Donek".
A moze
2018-11-15 12:09:21
Jest to c.d... jak w Kabarecie Dlug - znaczy sie "wieczny Dlug"...?/!!
Hmm...
2018-11-15 12:00:48
Czyzby otworzono kolejna Restauracje... Sowa i nie-Przyjaciele ??
I tyle
2018-11-15 10:06:14
wgospodarce.pl = Karnowski = kłamstwo
trohan
2018-11-15 08:16:41
Dzieciaki a może byście zajęli się odrabianiem lekcji, bo wasze komentarze są na takim poziomie...poziomie ślaczków. Proszę pani, niech pani zabierze laptop tym bachorom, bo ich radosna twórczość zalatuje nocnikiem.
do @ asodjfka093ue09qwujjasdfas
2018-11-14 23:24:23
- wyjaśnij gdzie następuje nacjonalizacja w tej sprawie. Od lat w Polsce istnieje tzw. demokracja liberalna, a ta pozwala także podmiotom państwowym być aktywnym na rynku z ryzykiem takim samym jak prywaciarze.
asodjfka093ue09qwujjasdfas
2018-11-14 21:09:52
W tej całej aferze umknęła chyba kolejna bardzo ważna zmiana . Został stworzony pewien precedens prawny . Mianowicie pozwala on na nacjonalizacje mienia ( bo bank to jest firma o konkretnej wartości ) decyzją administracyjną , bez wyroku sądu . To powrót do czystego komunizmu . Wtedy tez kamienice i firmy odbierano i nacjonalizowano decyzjami administracyjnymi . To działanie jest nawet bardziej niebezpieczne niż sama łapówka . To komunizm w czystej postaci . lepiej wyrabiajcie paszporty-koszt 140zł,ten kraj bedzie poczatkiem mega krysyzu finansowego zapewne
do @ Pikusia cd.
2018-11-14 18:46:39
Cyt. "Według „Gazety Wyborczej” Chrzanowski miał wskazać Czarneckiemu na kartkę z napisem „1 proc.”, co oznaczać m...", a ty durniu zawsze twierdzistz iż "pisiory" to są durniejsze od ciebie...."wskazał na kartkę" i już bankier jest bankrutem.
do @ Pikusia cd.
2018-11-14 18:11:06
http://wgospodarce.pl/informacje/56252-artykul-gw-topi-na-gieldzie-spolki-czarneckiego...."Artykuł GW topi na giełdzie spółki Czarneckiego.Tylko dzisiaj (13 listopada 2018) spółki Leszka Czarneckiego w sumie na kapitalizacji straciły 50 mln zł. Najwięcej Getin Noble Bank 30 mln zł., Pozostała kwota to Idea Bank i Getin Holding.... Gdyby "bankier", czyt. bankrut poszedł do prokuratury z tym "gwoździem" natychmiast zostało by mu jeszcze na "wykałaczki" dla ślubnej na "waciki".
do @ Pikusia
2018-11-14 18:05:20
Cyt. "szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. miał zaoferować przychylność...." inny cyt. "Bankier 7 listopada zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu...."....Wychodzi na to i "bankier" (już jego bank poszedł się je...ć) czekał świadomy 6 miesięcy co wyniknie z przestępstwa....Kolejna bajka z cyklu "Jaś niedoczekał" lub "Urodziny Adolfa Hitlera w maju" ....Prokurator (Ziobro) spyta "na okoliczność" w stu prtocentach.... Jeśli szef KNF-u jest winien to wyp..li go sam "prezes" i ten facet będzie bezrobotny w PL dopóki "szarańcza" jeat przy korycie.
Figo
2018-11-14 17:40:59
Nie sądźmy za szybko.Za brak profesjonalizmu złożył dymisję.Za winy inne odpowie przed Sądem.To o panu Chrzanowskim. Dla mnie interesujący jest drugi biznesmen . Przepraszam , jeżeli się mylę. Czy ten GET BAG ( czy jak tam się poprawnie pisze), to nie jest przypadkiem Firma do skupowania i egzekwowania nieściągalnych długów ?. Moim skromnym zdaniem taka profesja ( legalna rzecz jasna ) nie powinna istnieć. Większość nieściągalnych długów z księgowego pkt. widzenia jest przez Banki spisywana w straty nadzwyczajne. Po co gnębić nieszczęśników, którym powinęła się noga przy spłacaniu kredytów.Oszustów i naciągaczy karać, ale nieszczęśnikom odpuszczać.Sprawy indywidualnie każdorazowo mogłyby rozstrzygać Sądy, a biedaków z Urzędu mogliby reprezentować najzdolniejsi Adwokaci. Reasumując, jeżeli mam rację z tymi długami ,to pan Czarnecki został przez " los " szczególnie dotknięty i w innych swoich dobrych biznesach jakby także . Taka KARMA.
do @ Spokojnego
2018-11-14 06:36:45
- pie...lisz, ten Chrzanowski PO_wie zanim go z PiS-u wywalą i do pierdla wsadzą (jeśli winien jest);"Być polskim ministrem to stokrotnie ważniejsza rzecz dla mnie niż europejskie awanse.“
Pikuś
2018-11-14 01:42:07
Macki pisowskiej ośmiornicy oplotły Polskę. Ciekawe kto stał za Chrzanowskim.
Spokojnie
2018-11-14 00:36:49
Swojemu nie dadzą zginąć. Chrzanowski zaraz pojawi się jako kandydat PIS do europarlamentu
Vera
2018-11-13 20:40:46
Partia PiS to układ o charakterze mafijnym. Dlatego tak im zależało na przejęciu kontroli nad sądami. Teraz mogą okradać Polaków dowoli
do @ Terens
2018-11-13 18:26:12
- gdyby było tak jak PO_pierdujesz to PiS nie wygrałby demokratycznych wyborów w 2015. Teraz w wyborach samorządowych ma się także dobrze. Widać PiS-o korupcja jestdo zniesienia dla społeczeństwa w przeciwieństwie do PO_tłuków..... Jeśli ten typ jest winny to marny jego los, uratować może się przechodząc do PO.
Terens
2018-11-13 17:02:17
Ten cały PiS to jedna wielka korupcja.
No proszę
2018-11-13 16:44:22
Coraz więcej złodziejstwa pisowców wychodzi na jaw
knf
2018-11-13 13:34:56
Skoro nie rozważa rezygnacji, to znaczy, że afera jest grubymi nićmi szyta. Zobaczymy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA