Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Jacek Jastrzębski nowym przewodniczącym KNF

Data publikacji: 2018-11-23 13:34
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-25 23:40
Jacek Jastrzębski nowym przewodniczącym KNF
 

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał w piątek (23 listopada) profesora Jacka Jastrzębskiego na funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Dodano, że powołanie Jastrzębskiego wzmocni nadzór nad polskim rynkiem finansowym.

– Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki działając na podstawie ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania nadzoru nad systemem finansowym powołał z dniem 23 listopada 2018 roku profesora Jacka Jastrzębskiego na funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego – podano w piątkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Wskazano, że Jastrzębski jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego zatrudnionym w Katedrze Prawa Cywilnego i Administracji UW. W latach 2008-2018 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Prawnego Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego. W 2017 r. został ujęty w zestawieniu "Legal 500’s GC Powerlist: Central and Eastern Europe" – liście wyróżniających się prawników w Europie Środkowej i Wschodniej.

"Powołując prof. Jacka Jastrzębskiego na funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, premier Matusz Morawiecki, wyraził przekonanie, że decyzja ta przyczyni się do wzmocnienia sprawności funkcjonowania nadzoru nad polskim rynkiem finansowym. W opinii Prezesa Rady Ministrów silny i niezależny nadzór finansowy jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce oraz zaufania Polaków do sektora finansowego" - czytamy. 

W komunikacie wskazano, że premier podejmując decyzję o wyborze nowego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego wziął pod uwagę, m.in. "wysokie kwalifikacje prof. Jacka Jastrzębskiego, potwierdzone posiadanym wykształceniem zarówno prawniczym jako absolwenta i profesora Uniwersytetu Warszawskiego, jak również ekonomicznym jako absolwenta Szkoły Głównej Handlowej", a także doświadczenie praktyczne w pracy w sektorze finansowym, w tym kierownicze, oraz znajomość problematyki związanej z trzema podstawowymi segmentami rynku finansowego – sektorem bankowym, ubezpieczeniowym oraz rynkiem kapitałowym. Premier docenił również doświadczenia międzynarodowe nowego Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego zdobyte m.in. w ramach programu Professional LL.M. na University of California, Berkeley School of Law.

CIR zaznaczył, że Jastrzębski spełniania wszystkie warunki formalne, określone w szczególności w art. 7.1. ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym. Zgodnie z ustawą premier powołuje przewodniczącego KNF na 5-letnią kadencję.

* * *

KNF nie miała szefa od 13 listopada, kiedy to z tej funkcji zrezygnował Marek Chrzanowski. "Gazeta Wyborcza" 13 listopada napisała, że w marcu 2018 r. Chrzanowski zaoferował Leszkowi Czarneckiemu, właścicielowi m.in. Getin Noble Banku przychylność w zamian za około 40 mln zł – miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Czarnecki nagrał rozmowę. W nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmana Chrzanowski miał mu pokazać kartkę, na której zapisał 1 proc., co według "Wyborczej" miało stanowić część wartości Getin Noble Banku "powiązaną z wynikiem banku".

Adwokat miliardera mec. Roman Giertych przyznał, że słynnej kartki z jednym procentem nie ma, ale – jak przekonywał – jest inny sposób na udowodnienie tego, że istniała.

– Pan Czarnecki jest gotowy poddać się badaniu wariograficznemu – powiedział RMF Giertych.

Po artykule w "GW" Chrzanowski złożył dymisję, a premier Morawiecki odwołał go z dniem 14 listopada 2018 r. oraz powierzył pełnienie obowiązków przewodniczącego Marcinowi Pachuckiemu dotychczasowemu zastępcy szefa KNF.

O wszczęciu śledztwa poinformował we wtorek 13 listopada prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jako wstępną kwalifikację prawną przyjęto z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią. Śledztwo prowadzi śląski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

(pap)

Fot. Twitter/Kancelaria Premiera

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

stara bankowa wyga
2018-11-25 22:27:49
to jak Jarun, nie potrafi załatwić "robota" w Kurierze.
@Hm
2018-11-25 10:27:50
@ Hmmm...Ty naprawdę masz zrytą czuprynkę. Przecież Jastrzębski to "bankowy misiewicz", figurant Dojnej Zmiany.
Hmm...
2018-11-24 22:45:49
Jak szybko, w jakim tempie i "dzieki jakim Ukladom"... mozna stac sie w dzisiejszej Polsce - Miliardeeerem....? I odp. do Jarun-ka... bo stara "Bankowa Wyga" ma PO-wiazania... z lat 1945-2015 !!
Jarun
2018-11-23 16:30:53
Wiadomo o co chodzi. Wzięli młodego karierowicza, żeby nie połapał się w przekrętach jakie zrobili. Dlaczego nie chcą wziąć starą, bankową wygę ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA