poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Kraj > Jacek Jastrzębski nowym przewodniczącym KNF

Jacek Jastrzębski nowym przewodniczącym KNF

Jacek Jastrzębski nowym przewodniczącym KNF
Data publikacji: 2018-11-23 13:34
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-25 23:40
Wywietleń: 1222 363107

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał w piątek (23 listopada) profesora Jacka Jastrzębskiego na funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Dodano, że powołanie Jastrzębskiego wzmocni nadzór nad polskim rynkiem finansowym.

– Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki działając na podstawie ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania nadzoru nad systemem finansowym powołał z dniem 23 listopada 2018 roku profesora Jacka Jastrzębskiego na funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego – podano w piątkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Wskazano, że Jastrzębski jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego zatrudnionym w Katedrze Prawa Cywilnego i Administracji UW. W latach 2008-2018 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Prawnego Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego. W 2017 r. został ujęty w zestawieniu "Legal 500’s GC Powerlist: Central and Eastern Europe" – liście wyróżniających się prawników w Europie Środkowej i Wschodniej.

"Powołując prof. Jacka Jastrzębskiego na funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, premier Matusz Morawiecki, wyraził przekonanie, że decyzja ta przyczyni się do wzmocnienia sprawności funkcjonowania nadzoru nad polskim rynkiem finansowym. W opinii Prezesa Rady Ministrów silny i niezależny nadzór finansowy jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce oraz zaufania Polaków do sektora finansowego" - czytamy. 

W komunikacie wskazano, że premier podejmując decyzję o wyborze nowego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego wziął pod uwagę, m.in. "wysokie kwalifikacje prof. Jacka Jastrzębskiego, potwierdzone posiadanym wykształceniem zarówno prawniczym jako absolwenta i profesora Uniwersytetu Warszawskiego, jak również ekonomicznym jako absolwenta Szkoły Głównej Handlowej", a także doświadczenie praktyczne w pracy w sektorze finansowym, w tym kierownicze, oraz znajomość problematyki związanej z trzema podstawowymi segmentami rynku finansowego – sektorem bankowym, ubezpieczeniowym oraz rynkiem kapitałowym. Premier docenił również doświadczenia międzynarodowe nowego Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego zdobyte m.in. w ramach programu Professional LL.M. na University of California, Berkeley School of Law.

CIR zaznaczył, że Jastrzębski spełniania wszystkie warunki formalne, określone w szczególności w art. 7.1. ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym. Zgodnie z ustawą premier powołuje przewodniczącego KNF na 5-letnią kadencję.

* * *

KNF nie miała szefa od 13 listopada, kiedy to z tej funkcji zrezygnował Marek Chrzanowski. "Gazeta Wyborcza" 13 listopada napisała, że w marcu 2018 r. Chrzanowski zaoferował Leszkowi Czarneckiemu, właścicielowi m.in. Getin Noble Banku przychylność w zamian za około 40 mln zł – miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Czarnecki nagrał rozmowę. W nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmana Chrzanowski miał mu pokazać kartkę, na której zapisał 1 proc., co według "Wyborczej" miało stanowić część wartości Getin Noble Banku "powiązaną z wynikiem banku".

Adwokat miliardera mec. Roman Giertych przyznał, że słynnej kartki z jednym procentem nie ma, ale – jak przekonywał – jest inny sposób na udowodnienie tego, że istniała.

– Pan Czarnecki jest gotowy poddać się badaniu wariograficznemu – powiedział RMF Giertych.

Po artykule w "GW" Chrzanowski złożył dymisję, a premier Morawiecki odwołał go z dniem 14 listopada 2018 r. oraz powierzył pełnienie obowiązków przewodniczącego Marcinowi Pachuckiemu dotychczasowemu zastępcy szefa KNF.

O wszczęciu śledztwa poinformował we wtorek 13 listopada prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jako wstępną kwalifikację prawną przyjęto z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią. Śledztwo prowadzi śląski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

(pap)

Fot. Twitter/Kancelaria Premiera

Komentarze

stara bankowa wyga
to jak Jarun, nie potrafi załatwić "robota" w Kurierze.
2018-11-25 22:27:49
@Hm
@ Hmmm...Ty naprawdę masz zrytą czuprynkę. Przecież Jastrzębski to "bankowy misiewicz", figurant Dojnej Zmiany.
2018-11-25 10:27:50
Hmm...
Jak szybko, w jakim tempie i "dzieki jakim Ukladom"... mozna stac sie w dzisiejszej Polsce - Miliardeeerem....? I odp. do Jarun-ka... bo stara "Bankowa Wyga" ma PO-wiazania... z lat 1945-2015 !!
2018-11-24 22:45:49
Jarun
Wiadomo o co chodzi. Wzięli młodego karierowicza, żeby nie połapał się w przekrętach jakie zrobili. Dlaczego nie chcą wziąć starą, bankową wygę ?
2018-11-23 16:30:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie