sobota, 19 października 2019.
Strona główna > Gospodarka > Żegluga też skorzysta?

Żegluga też skorzysta?

Żegluga też skorzysta?
Data publikacji: 2016-04-18 14:18
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2004 128797

Trwają starania, by poddać renowacji najdłuższy most na Odrze – Siekierki-Neurüdnitz. Chodzi o zaadaptowanie obiektu do celów turystycznych. Środowiska związane z żeglugą śródlądową proponują, by inwestycja objęła też podniesienie mostu o nieco ponad metr. To konieczne, jeśli Odra ma mieć IV klasę żeglowności.

Kolejowy most łączący Siekierki i niemiecką miejscowość Neurüdnitz ma 785 m długości. Wokół rozciągają się tereny starorzecza Odry, czyli Kostrzyneckie Rozlewisko. Most jest nieużywany i w kiepskim stanie. Po odnowieniu, wzbogacony o ścieżkę rowerową, chodniki i platformy widokowe, mógłby być wyjątkową atrakcją turystyczną.

Starania, by zrobić z niego połączenie pieszo-rowerowe szlaków polskich i niemieckich, trwają od 2004 r. Teraz projekt ma być realizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, w porozumieniu z samorządem Cedyni i stroną niemiecką, reprezentowaną przez urząd Barnim-Oderbruch. W ubiegłym tygodniu radni z tego urzędu jednogłośnie zdecydowali o przystąpieniu do projektu adaptacji mostu do celów turystycznych. To otwiera drogę do pierwszych ustaleń roboczych.

Koszt inwestycji szacuje się na ok. 6 mln zł. Miałaby otrzymać wsparcie ze środków programu Interreg. Najpierw trzeba jednak uregulować kwestie prawne, w tym przejęcie mostu przez gminę Cedynia od PKP. Później Zespół Parków Krajobrazowych, jako inwestor, otrzymałby od właściciela mostu prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Po wykonaniu prac Cedynia przejęłaby obowiązki właścicielskie, w tym utrzymanie mostu.

– Pieniądze przeznaczone na prace przy tym moście można wydać dużo rozsądniej – uważa Zbigniew Antonowicz, prezes stowarzyszenia „Odrą w Świat”. – Aż się prosi, by podczas renowacji podnieść go na taką wysokość, by spełniał wymogi międzynarodowego szlaku żeglugowego.

Tak zwany prześwit pod mostem wynosi obecnie 414 cm.

– Do spełnienia wymogów IV klasy żeglowności potrzeba minimum 525 cm – mówi Andrzej Kreft, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Na początku br. marszałkowie województw Polski Zachodniej, w tym zachodniopomorski, wystosowali apel, w którym podkreślili m.in.: „Przywrócenie i rozwój transportu rzecznego na Odrze wraz z właściwym jej zagospodarowaniem oraz podwyższenie parametrów żeglugowych Odrzańskiej Drodze Wodnej do IV klasy żeglowności wymaga dalszych skoordynowanych działań samorządów makroregionu Polski Zachodniej i strony rządowej”. Ogłoszony kilka dni temu rządowy program rozwoju dróg śródlądowych przewiduje dla Odry IV klasę. Czy samorządy, wojewódzki i gminny, uwzględnią to w projekcie dotyczącym mostu w Siekierkach?

– Obecnie strona polska, jak i partnerzy niemieccy pracują nad zakresem rzeczowym planowanej renowacji mostu i wniosku do funduszu Interreg – informuje Radosław Soćko z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. – Aspekt dotyczący podniesienia klasy żeglowności rzeki Odry, a tym samym mostu jest również dyskutowany. ©℗

Elżbieta KUBOWSKA

Na zdjęciacg: Na podniesieniu mostu w Siekierkach skorzystaliby turyści (lepszy widok na rozlewiska), jak i żegluga śródlądowa (rozwój transportu rzecznego).
Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Żegluga też skorzysta? Żegluga też skorzysta? Żegluga też skorzysta? Żegluga też skorzysta? Żegluga też skorzysta? Żegluga też skorzysta?

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie