Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Podróżować niebanalnie

Data publikacji: 18 lutego 2016 r. 18:25
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:44
Podróżować niebanalnie
 

To najdłuższy most na Odrze. Nieczynna i niedostępna przeprawa kolejowa, łącząca Siekierki i Neurudnitz, w 2019 roku może służyć za ścieżkę pieszo-rowerową. W środę podpisano list intencyjny w tej sprawie. 

Mowa o 785-metrowym moście łączącym dwa brzegi Odry. Jest umiejscowiony nad Kostrzynieckim Rozlewiskiem w Cedyńskim Parku Krajobrazowym. Został zgłoszony jako element łączący polskie i niemieckie szlaki rowerowe, jako jeden z odcinków trasy „Tysiąca Jezior". W zeszłym roku Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zaczął pracę nad spójną koncepcją sieci tras rowerowych. Misją projektu jest promocja turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim. 

- W naszym regionie jest wiele nieodkrytych miejsc. Turystyka się zmienia, chcemy podróżować aktywnie. My chcemy odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, dlatego szukamy niebanalnych miejsc - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Jedną z takich niebanalnych atrakcji ma być właśnie most w Siekierkach. W środę podpisano list intencyjny w sprawie współpracy gminy Cedynia, Urzędu Marszałkowskiego, sejmiku województwa oraz zachodniopomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych przy realizacji polskiej części tej inwestycji. Trwają także rozmowy ze stroną niemiecką. Dofinansowanie inwestycji ma pochodzić z programu Interreg i może wynieść nawet do 95 proc. Szacowane koszty to 230 tys. zł za projekt i 5 mln zł za samą adaptację. Marszałek zapowiedział także, że aby stworzyć spójną sieć tras rowerowych, województwo wyręczy gminy. - By zagwarantować kompletność, decyzje musi podejmować jeden podmiot - dodaje Geblewicz. ©℗

(szymw)

fot. Dariusz GORAJSKI

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Most
2016-02-19 07:43:16
Pożyjemy, zobaczymy.
miejsca pracy
2016-02-18 20:55:33
Ile miejsc pracy powstanie za ponad 5 mln złotych? Ktoś wie?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA