Czwartek 01 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Wirtualne rozwiązania - realne podatki

Data publikacji: 2015-08-19 11:45
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wirtualne rozwiązania - realne podatki
 

„Wykopałeś” bitcoina? A może dostałeś zastrzyk gotówki z akcji crowdfundingowej? Pamiętaj o formalnościach. Od sprzedaży bitcoinów trzeba zapłacić VAT, a od dochodu uzyskanego z crowdfundingu czy Ubera odprowadzić podatek.

Mało kogo już dziwi płacenie w bitcoinach (BTC) lub społecznościowe finansowanie kreatywnych start-upów. A co z podatkami od tych produktów i usług?
Uber to aplikacja, dzięki której smartfonem można zamówić korzystny cenowo transport (w Warszawie, Krakowie i Trójmieście). Można też dorobić jako kierowca.

Warto jednak pamiętać, że usługi transportowe w naszym kraju wymagają licencji, zarejestrowania działalności gospodarczej i posiadania kasy fiskalnej. I podlegają opodatkowaniu. Nawet wtedy, gdy nie dopełniliśmy obowiązku złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, fiskus będzie czekał na podatek.

- W lipcu Ministerstwo Finansów poinformowało, że dochody osób fizycznych uzyskane z tytułu świadczenia usług transportowych przy wykorzystaniu aplikacji Uber podlegają opodatkowaniu PIT-em na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - przypomina Marcin Zwierzchowski, dyrektor Oddziału Tax Care w Szczecinie.

Co ważne, za przewóz osób bez odpowiedniej licencji można zapłacić grzywnę do 10 tys. zł. To jednak nie wszystko.

- Jeśli nie posiadamy kasy fiskalnej, ani zarejestrowanej działalności gospodarczej, fiskus może wszcząć wobec nas także postępowanie karno-skarbowe – ostrzega Zwierzchowski.

Bitcoinem zapłacimy nie tylko za pizzę czy burgera, ale nawet za bilet na stronie lot.com. Od niedawna w Warszawie działa też bankomat, który wypłaca wirtualną walutę. Bitcoiny nie są opodatkowane, dopóki nie zostaną wymienione na prawdziwe pieniądze lub towary. Wtedy musimy zapłacić podatek PIT, ewentualnie VAT.

Potwierdzają to interpretacje izb skarbowych w Poznaniu i Łodzi (obie z 2014 r.),
- Obrót bitcoinami podlega w naszym kraju opodatkowaniu. Wymiana takiego elektronicznego środka płatniczego na walutę krajową lub zagraniczną, albo kupno za nią towarów, powoduje powstanie przychodu, który trzeba opodatkować PIT. Według skali podatkowej (18 proc. i 32 proc.). Natomiast u przedsiębiorcy, w zależności od tego, jak przedsiębiorca jest opodatkowany, podatek będzie rozliczony według skali (18 i 32 proc.), stawki liniowej 19 proc. lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – wyjaśnia dyrektor.

Bardziej skomplikowana jest kwestia VAT-u od kupna i sprzedaży tej wirtualnej waluty. W świetle wspomnianej interpretacji IS w Łodzi, „wykopanie”, a następnie sprzedawanie bitcoinów nie jest dostarczaniem towarów, ale stanowi odpłatne świadczenie usług. Jeśli więc nabywcą jest podatnik VAT mieszkający w naszym kraju, albo innym UE, to podatek powinien być uiszczony w Polsce. Takiego obowiązku nie ma, jeśli kupujący pochodzi z państw spoza UE. Możliwe jednak, że wiele w tej materii może się zmienić. W lipcu bowiem rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE, Juliane Kokott, uznała, że zamiana wirtualnej waluty na realne pieniądze jest usługą zwolnioną z podatku od towarów i usług.

Crowdfunding to ostatnio bardzo modne finansowanie społecznościowe pomysłu czy start-upu. W naszym kraju nie ma przepisu, który bezpośrednio go reguluje, stąd stosuje się te dotyczące zbiórek publicznych.

- W zależności od korzyści, jakie otrzymuje darczyńca, mamy do czynienia z różnymi skutkami podatkowymi - zaznacza dyrektor Zwierzchowski . - W sytuacji, gdy nie ma żadnej materialnej gratyfikacji dla darczyńcy za udzielone wsparcie, przekazane pieniądze są darowizną. Nie musimy od niej płacić podatku, jeśli pojedyncza wpłata od jednej osoby, na przestrzeni 5 lat nie przekroczyła ustawowego limitu w wysokości 4902 zł. Jeśli jednak za wsparcie oferujemy coś darczyńcy, np. nagraną przez siebie płytę, to w świetle prawa nie jest to już darowizna, lecz wzajemne świadczenie. Otrzymane kwoty należy więc potraktować jako przychody z tytułu działalności gospodarczej, oczywiście przy założeniu, że osoba organizująca zbiórkę takową prowadzi.

(mag)

Na zdjęciu: Obrót bitcoinami podlega w naszym kraju opodatkowaniu

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA