Przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz Rolno-Spożywczej Spółki Inwestycyjnej (utworzonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) podpisali w czwartek (12 października) list intencyjny w sprawie utworzenia nowoczesnego agroterminalu w Świnoujściu. To m.in. spełnienie oczekiwań polskich rolników. Agroterminal powstanie na terenie spółki OT Port Świnoujście, która już dysponuje odpowiednim magazynem, ale zamierza też zbudować 300-metrowy taśmociąg, który połączy go z nabrzeżem.
– Dążenie do stworzenia agroportu nie powstało wczoraj ani przedwczoraj, ale było efektem wielu uzgodnień, spotkań i analiz – mówił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, w obecności którego podpisano w szczecińskim porcie list intencyjny. – Jednoznacznie z nich wynika, że port Szczecin-Świnoujście pozyskując właśnie taką infrastrukturę – myślę, że jedną z najnowocześniejszych – w ramach budowy agroportu, będzie miał niezwykle atrakcyjną ofertę dla rolników w Polsce, ale też eksportu, który poprzez Polskę odbywa się również z naszych krajów sąsiedzkich.
Prezes ZMPSiŚ Krzysztof Urbaś podkreślił, że Zarząd Portu już od kilku lat stara się, aby sektor agro był godnie reprezentowany przez operatorów portowych.
– Te przeładunki w tej chwili nie są takie, jak by mogły być, bo część potencjału, szczególnie w Świnoujściu, jest niewykorzystana – powiedział K. Urbaś. – OT Port Świnoujście cały czas inwestuje i ma powstać połączenie nabrzeża z magazynem. Tam jest magazyn największy w Polsce, który może jednorazowo składować prawie 100 tys. ton ładunków. Jest on w tej chwili wykorzystany w 30 – 40 proc. Taśmociąg pozwoli na profesjonalną obsługę ładunków agro.
W Szczecinie do przeładunków towarów agro wykorzystywany jest elewator „Ewa” i magazyn płaski, ale, jak zapowiedział prezes Urbaś, w ostatnim tygodniu października ZMPSiŚ planuje ogłosić przetarg dotyczący 10-hektarowego terenu na Ostrowie Grabowskim, przy nabrzeżu Norweskim, na którym również ma powstać kompleks agro.
– Są już pierwsi zainteresowani, m.in. gdyńska firma oraz spółki ze Szczecina – dodał prezes ZMPSiŚ. – Kompleks agro uzyska taką pozycję, jaką byśmy chcieli – aby nasi rolnicy mieli którędy wyeksportować zboże. Będzie też możliwy tranzyt produktów z Ukrainy. W tej chwili przez wspomniany magazyn w Świnoujściu odbywa się taki tranzyt ukraińskiej kukurydzy.©℗
Elżbieta KUBOWSKA