wtorek, 25 lutego 2020.
Strona główna > Gospodarka > W Policach zastosowano nowe technologie spawania

W Policach zastosowano nowe technologie spawania

W Policach zastosowano nowe technologie spawania
Data publikacji: 2019-08-26 11:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-10 16:50
Wywietleń: 1295 410636

W Grupie Azoty Police ruszyła po przerwie produkcja mocznika i amoniaku. Podczas standardowego rocznego remontu na instalacji przygotowania gazu Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego z Poznania wykryło nieciągłości spawów na kotłach wysokociśnieniowych. W związku z powyższym, policka spółka była zmuszona wstrzymać produkcję kluczowych produktów Jednostki Biznesowej Nitro.

- Po dokładnym przeanalizowaniu zaistniałej sytuacji okazało się, że są to prawdopodobnie nieciągłości powstałe na etapie produkcji tych aparatów - mówi Piotr Jaworski, szef produkcji JB Nitro. - Przed laty nie było tak precyzyjnego sprzętu diagnostycznego, więc tego typu usterek nie dało się wcześniej wykryć. Pracownicy szczecińskiego oddziału Urzędu Dozoru Technicznego dokładnie przyjrzeli się kotłom i ze względów bezpieczeństwa zakazali ich dalszej eksploatacji. Obecnie jesteśmy po skutecznej naprawie kotła na instalacji do produkcji amoniaku. Linia B została uruchomiona i trwa obecnie etap jej dociążania. Pozostałe linie Jednostki Biznesowej Nitro też już działają. 

Wykonanie nowych spawów na wysokociśnieniowych kotłach okazało się ekstremalnie trudnym wyzwaniem. Dlatego do pomocy zostały zaangażowane najtęższe umysły z branży spawalniczej w Polsce. Grupa Azoty ZCH Police zwróciła się o pomoc do Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach oraz do Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Dużego wsparcia udzielił również Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie pod kierownictwem dr Michała Kawiaka. Specjaliści opracowali nowe technologie spawania.

Wsparcie fachowców z zewnątrz było konieczne gdyż dostępne, znane metody naprawy kotłów okazały się niewystarczające. Głównym pomysłodawcą i twórcą zastosowanej w Grupie Azoty Police technologii spawania był prof. Edmund Tasak, przyczynił się on do dopracowania i dostosowania nowych metod spawalniczych do obecnych przepisów.

Grupa Azoty Police jest między innymi producentem amoniaku, mocznika, oraz technicznych roztworów mocznika znanych kierowcom jako NOXy i AdBlue.

Niedawno instalacje przeszły modernizację co pozwala na wyprodukowanie około 550 tys. ton amoniaku i 400 tys. ton mocznika rocznie. Z kolei na Jednostce Biznesowej Nitro prowadzona jest nowa inwestycja która pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych do około 200 tys. ton/rok NOXy i AdBlue.

(isz)

Na zdjęciu: Instalacja do produkcji amoniaku.

Fot. Grupa Azoty

 

 

Komentarze

gość
Odezwała się niebiesko- żółta zaraza." Prawdziwy Polak"
2019-10-10 16:46:41
Wawrzek
No wbrew teorii tow. MF Rakowskiego, Lewandowskich, Buzków,Cimoszewiczów i czerwono-tęczowej zarazy okazuje się, że duże Zakłady produkcyjne są korzystne dla polskiej gospodarki i Zakładów tych nie trzeba wyprzedawać i niszczyć a Polacy potrafią rozwiązywać trudne problemy.
2019-08-26 14:17:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie