Niedziela 02 października 2022r. 
REKLAMA

Twój e-PIT ma być szczelny

Data publikacji: 2019-02-25 10:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Twój e-PIT ma być szczelny
 

Po prasowych sugestiach, że nowa usługa Twój e-PIT nie do końca jest bezpieczna, Ministerstwo Finansów wprowadza dodatkowe funkcje. Jedną już wprowadziło - kolejne zabezpieczenie podczas logowania do systemu.

Na usługę Twój e-PIT możemy się zalogować na Portalu Podatkowym - podatki.gov.pl - wpisując trzy dane: PESEL albo NIP i datę urodzenia, przychód za 2017 rok oraz przychód z PIT-u 11 za rok ubiegły. Okazało się jednak - o czym przypomniał Dziennik Gazeta Prawna - że tymi danymi dysponują też nasi pracodawcy, więc teoretycznie i oni mogą się zalogować i wejść na nasze rozliczenie, a nawet pozmieniać dane.

W celu poprawy bezpieczeństwa resort finansów zapowiedział, że w najbliższych dniach usługa Twój e-PIT zostanie rozszerzona o nowe funkcjonalności. 

- To rozwiązania, które planowaliśmy wdrożyć w pierwszym okresie funkcjonowania usługi. Będziemy je uruchamiać, tym bardziej, że otrzymaliśmy sygnały od podatników, że chcieliby korzystać z takich funkcjonalności – mówi pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch.

Od wczoraj podatnik, aby zobaczyć swój PIT za rok 2018, po zalogowaniu się do usługi (danymi uwierzytelniającymi) jest proszony również o podanie dodatkowej informacji z PIT za 2017 r. tj. kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Po wprowadzeniu tej informacji podatnik zobaczy swoje rozliczenie.

- Historia logowania pozwoli użytkownikowi zobaczyć wszystkie próby wejścia do systemu. Informacje będą zawierać m.in. dokładne daty i czas oraz sposób i miejsce (region, miasto), z którego nastąpiło logowanie - tłumaczy Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Ponadto podatnicy zyskają możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi. 

Ministerstwo Finansów zapewnia, że usługa Twój e-PIT przed wdrożeniem przeszła pozytywnie audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego danych zgromadzonych w tym systemie."Są one bezpieczne, co zostało potwierdzone przez specjalistyczny podmiot zewnętrzny" - czytamy w komunikacie. ©℗

(kl)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Alek
2019-02-26 11:32:21
e-PIT to raczej bubel ponieważ jest mnóstwo błędów. Dlatego każdy powinien wejść i sprawdzić a nie czekać aż system sam go rozliczy, gdyż można się zdziwić po 30.04 jak przyjdzie wezwanie z urzędu. E-deklaracje, gdzie sam wypełniam zeznanie i wysyłam są o wiele czytelniejsze.
ja
2019-02-25 12:43:00
Ja się rozliczę "po staremu".

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA