sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Twój e-PIT. Nowa usługa ruszyła po trudnym starcie

Twój e-PIT. Nowa usługa ruszyła po trudnym starcie

Twój e-PIT. Nowa usługa ruszyła po trudnym starcie
Data publikacji: 2019-02-18 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-15 19:05
Wywietleń: 1604 376314

Już od czterech dni można korzystać z nowej usługi – Twój e-PIT. Jednak nie wszyscy mogli od razu sprawdzić, czy fiskus prawidłowo rozliczył ich podatek. Zbyt wielu chętnych sprawiło, że na starcie podatnicy mieli problemy z zalogowaniem się lub było to niemożliwe, gdyż pojawiał się komunikat o błędzie. W kolejnych dniach system działał już w miarę sprawnie i skorzystało z niego wielu podatników.

– Faktycznie, system się trochę przyblokował, ale informatycy w ministerstwie ustawiają dodatkowe serwery, więc wszystko powinno działać płynnie – poinformowała nas w piątek około południa Małgorzata Brzoza, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Nazajutrz Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów, potwierdził, że ruch na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl był duży. W sobotę do godziny 10 rozliczono 100 tysięcy deklaracji za pomocą usługi Twój e-PIT. Zapewnił wówczas, że system działa stabilnie, gdyż uruchomiono dodatkowe serwery. – Jesteśmy gotowi na zwiększony ruch w systemie – zapewniał w rozmowie z PAP.

Przypomnijmy. Od piątku – 15 lutego br. – została uruchomiona nowa usługa, Twój e-PIT. Urzędy skarbowe przygotowały i udostępniają roczne zeznanie podatkowe na podstawie posiadanych danych. To podatnik samodzielnie wybiera, czy chce skorzystać z Twojego e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełni zeznanie PIT-37 lub PIT-38.

– Skorzystanie z tej usługi to konkretne korzyści: oszczędność czasu, gwarancja bezpieczeństwa i brak ryzyka spóźnienia się z rozliczeniem – powiedziała podczas konferencji prasowej przed wprowadzeniem usługi minister finansów Teresa Czerwińska. – To administracja skarbowa przejmie ciężar odpowiedzialności za zeznanie podatkowe przygotowane przez system.

Podatnik oszczędzi czas i łatwiej rozliczy ulgi. Nie będzie już bowiem musiał dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających prawo skorzystania z nich.

– Ponadto podatnicy, którzy skorzystają z elektronicznej formy rozliczenia podatku, szybciej otrzymają zwrot jego nadpłaty – w ciągu maksymalnie 45 dni, zamiast 3 miesięcy – dodała minister Czerwińska.

Płatnicy przesłali 35 mln dokumentów (PIT-8C, PIT-R, PIT-40A, PIT-11, PIT-11A). Na ich podstawie oraz na bazie danych z rozliczenia PIT za 2017 r. powstały elektroniczne zeznania, które są udostępnione w usłudze Twój e-PIT. W sumie KAS przygotowała 23 mln PIT-37 i 250 tys. PIT-38.

Jak informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik IAS w Szczecinie, w infolinii KIS (z tel. stacjonarnego 0 801 055 055, z tel. komórkowego (22) 330 03 30) działa nowa opcja – po wybraniu 6 następuje połączenie z konsultantem, który odpowie na pytania dotyczące Twojego e-PIT-a.

– Dodatkowo w urzędach skarbowych w całej Polsce udostępniono podatnikom ponad 500 stanowisk komputerowych z bezpiecznym dostępem do Portalu Podatkowego podatki.gov.pl. Jeżeli ktoś nie ma internetu albo nie wie, jak korzystać z usługi Twój e-PIT, może przyjść do urzędu skarbowego i z pomocą pracowników sprawdzić rozliczenie PIT, które dla niego przygotowano – tłumaczy rzecznik.

Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT ani nie odrzuci zeznania przygotowanego przez KAS, to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane. W sytuacji gdy z zeznania przygotowanego w usłudze Twój e-PIT będzie wynikała kwota podatku do zapłaty, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację. Podatnik będzie miał 7 dni na zapłatę podatku – termin ten będzie liczony od dnia otrzymania informacji z urzędu. Za okres od 1 maja do upływu 7-dniowego terminu podatnikowi nie będą naliczane odsetki za zwłokę w zapłacie podatku.

(kl)

Komentarze

PIT.
Wszystkie kody trzeba kupić i uciekają pieniądze a PIT nie przechodzi to jest bałagan. Kupilam już kody i wszystko zostało anulowane.ile razy można powtarzać te same kody żeby nie tracić pieniędzy
2020-01-15 19:04:00
Mario
siedze już godzine a tam ciągle że twoje dokumenty są pobierane to jaskiś skandal!!!!
2019-02-18 21:35:30
@Gustaw
Najprościej wchodzić przez profil zaufany. Szybko, sprawnie, bez problemów. Założenie, jeśli nie masz, jest też łatwe, na stronie Twojego banku.
2019-02-18 16:29:34
Gustaw
No niestety od 3 dni próbuję się zalogować do "podatki.gov.pl" wprowadzając poprawne dane lecz system mnie odrzuca. Po trzecim razie mnie blokuje, dodam że poprawnie wprowadzam pesel , sprawdziłem dochód z poz.64 PIT 2017 r,oraz wprowadzam kwotę z pozycji 29 tegorocznego PIT 11. Nie ma żadnej informacji co jest zle wprowadzone i tak wkoło Macieju .Chyba najprościej będzie znów wypełnić wersie papierową i dostarczyć do skarbówki.
2019-02-18 14:50:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie