niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Gospodarka > Twój e-PIT czeka na portalu

Twój e-PIT czeka na portalu [FILM]

Twój e-PIT czeka na portalu
Data publikacji: 2019-02-15 06:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Wywietleń: 2079 374889

Na portalu podatkowym podatki.gov.pl w piątek (15 lutego) uruchomiona została usługa Twój e-PIT. Urząd skarbowy automatycznie przygotuje i udostępni roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Podatnik sam wybierze, czy chce skorzystać z Twojego e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie.

Twój e-PIT to usługa wspierająca podatnika w wypełnianiu obowiązków przez wykorzystanie danych, które posiada Krajowa Administracja Skarbowa i bez konieczności ich ponownego podawania. W 2019 r. (z zastosowaniem do rozliczeń za 2018 r.) będzie dostępna dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz podatników, którzy uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze zbycia akcji), tj. składają PIT-37 lub PIT-38.

Podatnik oszczędzi czas i łatwiej rozliczy ulgi, ponieważ nie musi już dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów, które potwierdzają prawo do skorzystania  z odliczenia lub ulgi.

Płatnicy przesłali 35 mln dokumentów (PIT-8C, PIT-R, PIT-40A, PIT-11, PIT-11A). Na ich podstawie oraz na bazie danych z rozliczenia PIT za 2017 r. powstały elektroniczne zeznania, które są udostępnione w usłudze Twój e-PIT.

Zeznanie podatkowe będzie dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. na portalu podatki.gov.pl .

W infolinii KIS (z tel. stacjonarnego 0 801 055 055, z tel. komórkowego (22) 330 03 30) działa nowa opcja – po wybraniu 6 następuje połączenie z konsultantem, który odpowie na pytania dotyczące Twojego e-PIT-a.

Dodatkowo w urzędach skarbowych w całej Polsce udostępniono podatnikom ponad 500 stanowisk komputerowych z bezpiecznym dostępem do portalu podatkowego podatki.gov.pl. Jeżeli ktoś nie ma Internetu albo nie wie, jak korzystać z usługi Twój e-PIT, może przyjść do US i przy pomocy pracowników sprawdzić rozliczenie PIT, które dla niego przygotowano.

Termin zwrotu nadpłaty podatku został skrócony z 3 miesięcy do 45 dni, o ile zeznanie zostanie złożone drogą elektroniczną. Nie oznacza to jednak, że podatnicy będą oczekiwali na zwrot nadpłaty aż 45 dni. To termin maksymalny, urzędy skarbowe będą się starały, aby podatnicy, którzy złożą zeznanie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, otrzymali zwrot jak najszybciej.

Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT, ani nie odrzuci zeznania przygotowanego przez KAS, to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane.

W sytuacji gdy z zeznania przygotowanego w usłudze Twój e-PIT będzie wynikała kwota podatku do zapłaty, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi o tym informację. Będzie miał on 7 dni na zapłatę podatku – termin ten będzie liczony od dnia otrzymania informacji z urzędu. Za okres od 1 maja do upływu 7-dniowego terminu nie będą naliczane odsetki za zwłokę.

(g)

Fot. Paulina Sikora

Film PAP

Komentarze

Miś
Strona nie działa. To jakis ponury żart albo (jak zwykle) cynicznie nastawiona przez władze zasadzka na szaraczków. Za pomocą strony wysłac nie sposób, zaniesionego na piechotę nie przyjmą a potem przywalą słoną karę za niedostarczenie dokumentu w terminie. Bedzie grosz na stadion dla "Dumy Pomorza" albo na karne odsetki za spalarnię.
2019-02-15 18:09:08
zołza
Logowanie nie powiedzie się, jeśli podatnik korzysta z nieobsługiwanej przez portal przeglądarki. Warto zadbać o poprawność wpisywanych danych, gdyż trzecia nieudana próba ich uzupełnienia może skończyć się dobowym zablokowaniem dostępu do serwisu.
2019-02-15 18:08:27
nic ciekawego..
Standard - nie działa.. Ale to norma. Jest Ok.
2019-02-15 11:37:35
Kaśka
Może i czeka ale chyba nie na mnie, gdyż nie mogę wejść na mój e-PIT
2019-02-15 09:50:22

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie