Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Rekord e-PIT-ów już pobity

Data publikacji: 28 kwietnia 2017 r. 20:39
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:34
Rekord e-PIT-ów już pobity
 

Polacy złożyli już ponad 8 mln 570 tys. rocznych PIT-ów przez Internet. Do 2 maja on-line można składać wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) PIT-37 i PIT-38. PFR to świetny sposób na szybkie i sprawne rozliczenie się z fiskusem.

Podatnicy do 27 kwietnia przesłali już 8 570 846 PIT-ów za 2016 r. do urzędu skarbowego przez Internet. To o ponad 960 tys. e-PIT-ów więcej niż w tym samym dniu rok wcześniej i więcej niż w całym zeszłorocznym okresie rozliczeniowym, kiedy drogą elektroniczną do 2 maja wpłynęło 8,4 mln zeznań podatkowych. Ten rekord na pewno będzie jeszcze pobity, bo podczas długiego weekendu rozliczy się zapewne wiele osób. Najłatwiej i najszybciej zrobić to bez wychodzenia z domu, czyli przez Internet.  

Podatnicy, którzy się rozliczają na formularzach PIT-37 i PIT-38, mogą skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (tzw. PFR – pre-filled tax return). Jest ona dostępna na: http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp - Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Z PFR PIT-37 mogą skorzystać zarówno osoby, które rozliczają się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci. Natomiast PFR PIT-38 jest przeznaczony dla osób, które rozliczają przychody z kapitałów pieniężnych i składają zeznanie indywidualnie.

Dzięki PFR nie musimy sami wypełniać swojego zeznania podatkowego danymi z posiadanych PIT-ów (PIT-11, PIT-8C czy PIT-R), które dostaliśmy od płatników, np. od pracodawcy. Na Portalu Podatkowym znajdziemy swój roczny PIT-37 z danymi wprowadzonymi już przez urząd skarbowy. Po pobraniu PFR pozostaje nam tylko zweryfikować zawarte w nim dane, uzupełnić o ulgi i odliczenia, jeśli z nich korzystamy, oraz przekazać 1% na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP). I gotowe, można wysłać. PFR można autoryzować profilem zaufanym ePUAP, kwotą przychodu za 2015 rok lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Oczywiście podatnicy, którzy rozliczają się on-line, jak co roku mogą korzystać z aplikacji e-Deklaracje Desktop, która również umożliwia osobom fizycznym składanie formularzy elektronicznych bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Zeznania roczne za 2016 r. w tym roku można składać do 2 maja. Potwierdzeniem rozliczenia się z wykorzystaniem PFR jest UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) – tak samo jak w przypadku e-Deklaracji. Osoby, które chcą tradycyjnie złożyć zeznanie papierowe, mogą skorzystać z pomocy swojego urzędu skarbowego. W ostatnim dniu rozliczeniowym, czyli 2 maja, będą w nich pełnione dyżury w godz. 7-15.
(mag)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA