Ponad 28,6 mln ton towarów obsłużono łącznie w zespole portów Szczecin-Świnoujście w 2018 roku. To najwięcej w historii. W porównaniu z wynikami roku poprzedniego, przeładunki wzrosły o 12,5 proc. Poinformowali o tym w środę (16 stycznia) na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele władz spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Zaprezentowali też plany na następne lata.
– To był bardzo dobry rok dla zespołu portów w wielu obszarach – mówił Dariusz Słaboszewski, prezes ZMPSiŚ, podkreślając, że 28 mln 614 tys. ton stanowi masę towarową, jakiej nigdy tu nie przeładowano. – Takiego wyniku nie było nawet w latach 70.
Prezes przypomniał, że wtedy głównym obsługiwanym towarem był węgiel, a port miał charakter masowy.
– Dziś port ma charakter uniwersalny i chcemy tę uniwersalność utrzymać – dodał.
Na pobicie historycznego rekordu trzeba było czekać 39 lat. Jak już informowaliśmy, do tej pory dotyczył on roku 1979, kiedy to w zespole portów przeładowano 26 mln 697 tys. ton.
Porównując wyniki 2018 i 2017 roku, najbardziej wzrosły przeładunki węgla (61 proc. więcej), rudy (30 proc.) oraz paliw (18 proc.).
Węgiel, jak podał prezes Słaboszewski, przypływał z kierunku amerykańskiego, z Kanady, Kolumbii, RPA czy Australii. Na wzrost przeładunków w tej grupie towarowej wpłynął nie tylko import, ale też eksport polskiego koksu – do Rumunii, Indii.
– Duży obrót rudą oznacza, że nasza gospodarka kwitnie – powiedział prezes ZMPSiŚ, dodając, że port jest barometrem rozwoju gospodarki morskiej.
Wzrosty odnotowano też w przeładunkach towarów z grupy inne masowe (o 10 proc.) i drobnicy (o 4,4 proc.).
Niestety, spadły przeładunki zbóż (o 25,1 proc.), na co wpływ miała ubiegłoroczna susza. Również mniej niż w roku 2017 (o 13 proc.) obsłużono kontenerów.
Największym statkiem, jaki zawinął w ub. roku do zespołu portów był masowiec „Rex Oldendorff”, który w listopadzie przybił do nabrzeża Górników w Świnoujściu z ładunkiem 99 995 ton węgla z RPA.
Prezes Słaboszewski dziękował portowym spółkom operatorskim, których aktywność wpłynęła na dobre wyniki. Poinformował również, że trzem największym polskim portom morskim – Gdańskowi, Gdyni i zespołowi Szczecin-Świnoujście – udało się łącznie przeładować w 2018 r. 100 mln ton towarów i uczcić w ten sposób stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Według prognoz ZMPSiŚ, tendencja wzrostowa powinna się utrzymać również w tym roku.
(ek)
Fot. Ryszard PAKIESER