Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Stocznia i Urząd Morski w Szczecinie docenione na Baltexpo 2023 [GALERIA]

Data publikacji: 12 października 2023 r. 22:09
Ostatnia aktualizacja: 12 października 2023 r. 23:31
Stocznia i Urząd Morski w Szczecinie docenione na Baltexpo 2023
Fot. ZMPSiŚ  

Baltexpo, czyli Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje zorganizowano po raz 22. W wydarzeniu odbywającym się od 10 do 12 października w Gdańsku uczestniczyło także wiele firm i instytucji ze Szczecina i Pomorza Zachodniego. Obecni byli m.in: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Urząd Morski w Szczecinie, Politechnika Morska, Stocznia Szczecińska „Wulkan”, MSR „Gryfia” oraz szereg innych spółek.

Targom towarzyszyły debaty i konferencje dotyczące znaczenia i rozwoju gospodarki morskiej, bezpieczeństwa żeglugi i infrastruktury krytycznej, nowych technologii, finansowania, wyzwań związanych z ochroną środowiska, inwestycji w portach czy morskiej energetyki wiatrowej. W debatach: „Porty przyszłości – od wolumenu do wartości” oraz „Małe porty morskie i rzeczne – skazani na sukces czy porażkę?” wzięła udział m.in. Aneta Szreder-Piernicka – dyrektor ds. handlowych ZMPSiŚ.

Tradycją targów Baltexpo jest wręczanie „Złotych Kotwic”, czyli nagród przyznawanych w siedmiu kategoriach podmiotom, których działania i osiągnięcia mają znaczący wpływ na rozwój gospodarczy. Nie zabrakło szczecińskich akcentów.

W kategorii „Infrastruktura” nagrodę (ex aequo) otrzymały Urzędy Morskie w Szczecinie i Gdyni. Ten pierwszy – za modernizację toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m. Nagrodę odebrał Wojciech Zdanowicz, dyrektor UMS.

– To wielki zaszczyt – mówił dyrektor. – Podziękowania dla kapituły za dostrzeżenie naszego projektu, stąd oddalonego, bo na Pomorzu Zachodnim. Administracja morska jest fachowym inwestorem, który pozwala zachować konkurencyjność polskich portów, bo bez infrastruktury dostępowej od strony morza wszystkie nasze porty o podstawowym znaczeniu nie mogłyby się tak dobrze rozwijać.

W kategorii „Przemysł okrętowy” wyróżnienie otrzymała Stocznia Szczecińska „Wulkan” – za utworzenie nowego ośrodka do montażu i przeładunku komponentów dla morskiej energetyki wiatrowej o masie do 4500 ton, a także pierwszy w Polsce certyfikat dla firmy w zakresie powłok antykorozyjnych FROSIO. Nagrodę odebrał Adam Krzemiński, pełnomocnik zarządu spółki.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA