Wtorek 25 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Rybacy w stresie. Połów dorszy zagrożony

Data publikacji: 2017-09-19 12:49
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Rybacy w stresie. Połów dorszy zagrożony
 

Stanisław Gawłowski, lider Platformy Obywatelskiej w Zachodniopomorskiem, zapowiedział złożenie interpelacji poselskiej w sprawie zapowiedzi ograniczenia połowu dorsza na Stadzie Wschodnim Bałtyku.

W poniedziałek (18 bm.) parlamentarzysta opozycji nie szczędził krytyki Markowi Gróbarczykowi, ministrowi gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

– Zajmuje się turystyką wzdłuż polskiego Wybrzeża, bo nic nie wynika z odwiedzin na przystaniach rybackich, poza zawiadomieniem prokuratury o fuszerce inwestycyjnej w Chłopach – uważa poseł PO.

Przypomniał, że za poprzedniej kadencji Sejmu posłowie PiS narzekali, że rząd PO – PSL nie dba o interesy rybaków. Podaje, że wtedy obowiązywały kwoty postojowe z Funduszu Rybackiego i były pieniądze na kasację starych kutrów.

– Tak zwana dobra zmiana doprowadziła do likwidacji postojowego i kutrów, a zapowiada się ograniczenie do 30 procent obecnego stanu połowów dorsza w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku – twierdzi Stanisław Gawłowski.

Ocenia, że to zagrożenie dla załóg mniejszych łodzi, m.in. z Unieścia, Chłopów czy Darłowa. W skali kraju to tysiąc kutrów, które z powodu słabnącej pozycji Polski na arenie międzynarodowej stracą wpływy z działalności. W składanej interpelacji do szefa resortu domaga się, aby rząd PiS przeznaczył pieniądze na modernizację jednostek, rekompensaty z tytułu czasowego zawieszenia połowów i za kasację starej floty rybackiej. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Przystań rybacka w Chłopach, która wraz z wybudowanym molo kosztowała ponad 5 mln zł, nie spełnia oczekiwań ludzi morza. Np. wyciągarka nie pozwala bezpiecznie holować łodzi na brzeg. Urząd Morski w Słupsku w roku przyszłym planuje usunąć wady inwestycyjne.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @D*** Jasiu, pierdzi Stasiu
2017-09-19 15:29:43
Ale masz mętlik w głowie...
@D*** Jasiu, pierdzi Stasiu
2017-09-19 14:25:05
No, pamiętam jak za komuny donosili. Co chwila jakiś zdrajca Polski nadawał w Radiu Wolna Europa, byli też tacy, którzy z Polski uciekli i tam lżyli Polskę, nagadując na nasze socjalistyczne władze. Gdyby nie oni, żylibyśmy dziś dostatnio i nie musieli słuchać rozkazów unii.
D*** Jasiu, pierdzi Stasiu
2017-09-19 13:20:20
Słabnąca pozycja Polski na arenie międzynarodowej jest dlatego, że zdrajcy Polski donoszą na nią do różnych instytucji europejskich, jeśli już w ogóle mowa o jakimkolwiek słabnięciu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA