sobota, 26 maja 2018.
Strona główna > Nauka > Naukowcy na kutrze - eksperymentalne połowy dorsza

Naukowcy na kutrze - eksperymentalne połowy dorsza

Naukowcy na kutrze - eksperymentalne połowy dorsza
Data publikacji: 2015-12-06 12:46
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-06 12:50
Wywietleń: 3330 45504
Badania eksperymentalne nad zmniejszeniem nieujawnionych odrzutów przy połowach dorsza bałtyckiego - to oficjalna nazwa projektu realizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie. Naukowcy prowadzili badania we współpracy z rybakami. Prace trwały od września 2012 roku, a niedawno je podsumowano.

Projekt obejmował przeprowadzenie badań nad poprawą własności selektywnych narzędzi połowowych, jakimi są worki dorszowe. Chodziło o wprowadzenie istotnych, innowacyjnych zmian w ich konstrukcjach. Opracowane nowe rozwiązania korzystnie wpłyną na zmianę struktury śmiertelności połowowej dorszy bałtyckich. To z kolei poprawi stan zasobów tej ryby (mniej będzie tzw. nieujawnionego odrzutu).

Żywe dorsze opuszczające worek blisko powierzchni wody (w trakcie jego wybierania), wskutek dużej różnicy ciśnienia mają uszkodzone pęcherze pławne i w krótkim czasie giną – stanowią one nieujawniony odrzut. Badania selektywności w morzu pozwoliły dokładniej poznać ilość ryb uciekających z worka w czasie trałowania i dodatkowo podczas wybierania włoka.

Ponadto umożliwiły określenie struktury poławianego stada dorsza: procentowego udziału małych i dużych sztuk, co może być wykorzystane przy szacowaniu jego zasobów. 
- Wyniki cząstkowe pracy nad projektem były omawiane na czterech seminariach w Ińsku - przypomniał na spotkaniu podsumowującym w szczecińskiej AM prof. Piotr Nowakowski, kierownik zespołu badawczego.

Badania prowadzono na kutrze WŁA-71. Jak podkreślił prof. Nowakowski, cel - zmniejszenie nieujawnionych odrzutów - został osiągnięty, ale wymaga optymalizacji.
- Wiele badań było najpierw wykonanych w Stacji Badań Modelowych w Ińsku, a dopiero później w morzu - zaznaczył dr hab. inż. Henryk Sendłak. - W większości miały charakter jakościowy. Trzeba było przeprowadzić wiele podejść, prób, ale w końcu doprowadzaliśmy do rozwiązań, które można było zastosować w morzu.
Wartość projektu to ponad 5 mln 880 tys. zł. Finansowany był z programu PO RYBY 2007-2013.

Dodajmy, że od 1 stycznia 2015 r. Unia Europejska wprowadziła w życie zakaz odrzutów ryb przy połowach śledzia, szprota, łososia i dorsza w Morzu Bałtyckim. Oznacza to, że połowy wymienionych gatunków ryb, które poprzednio były traktowane jako odrzuty, należy wyładować na ląd. Rybacy muszą przywozić do portu wszystkie - wymiarowe i niewymiarowe. Przedtem te drugie wyrzucano za burtę. ©℗

(ek)

Na zdjęciu u góry: Badania w morzu prowadzono z kutra WŁA-71.

Fot. AM w Szczecinie

 

Na zdjęciach w galerii: 

Profesor Nowakowski, kierownik zespołu badawczego.

Konferencja podsumowująca projekt odbyła się w szczecińskiej AM.

Fot. E. KUBOWSKA 
 

Naukowcy na kutrze - eksperymentalne połowy dorsza Naukowcy na kutrze - eksperymentalne połowy dorsza

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”