Sobota 10 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Naukowcy na kutrze - eksperymentalne połowy dorsza

Data publikacji: 2015-12-06 12:46
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-06 12:50
Naukowcy na kutrze - eksperymentalne połowy dorsza
 
Badania eksperymentalne nad zmniejszeniem nieujawnionych odrzutów przy połowach dorsza bałtyckiego - to oficjalna nazwa projektu realizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie. Naukowcy prowadzili badania we współpracy z rybakami. Prace trwały od września 2012 roku, a niedawno je podsumowano.

Projekt obejmował przeprowadzenie badań nad poprawą własności selektywnych narzędzi połowowych, jakimi są worki dorszowe. Chodziło o wprowadzenie istotnych, innowacyjnych zmian w ich konstrukcjach. Opracowane nowe rozwiązania korzystnie wpłyną na zmianę struktury śmiertelności połowowej dorszy bałtyckich. To z kolei poprawi stan zasobów tej ryby (mniej będzie tzw. nieujawnionego odrzutu).

Żywe dorsze opuszczające worek blisko powierzchni wody (w trakcie jego wybierania), wskutek dużej różnicy ciśnienia mają uszkodzone pęcherze pławne i w krótkim czasie giną – stanowią one nieujawniony odrzut. Badania selektywności w morzu pozwoliły dokładniej poznać ilość ryb uciekających z worka w czasie trałowania i dodatkowo podczas wybierania włoka.

Ponadto umożliwiły określenie struktury poławianego stada dorsza: procentowego udziału małych i dużych sztuk, co może być wykorzystane przy szacowaniu jego zasobów. 
- Wyniki cząstkowe pracy nad projektem były omawiane na czterech seminariach w Ińsku - przypomniał na spotkaniu podsumowującym w szczecińskiej AM prof. Piotr Nowakowski, kierownik zespołu badawczego.

Badania prowadzono na kutrze WŁA-71. Jak podkreślił prof. Nowakowski, cel - zmniejszenie nieujawnionych odrzutów - został osiągnięty, ale wymaga optymalizacji.
- Wiele badań było najpierw wykonanych w Stacji Badań Modelowych w Ińsku, a dopiero później w morzu - zaznaczył dr hab. inż. Henryk Sendłak. - W większości miały charakter jakościowy. Trzeba było przeprowadzić wiele podejść, prób, ale w końcu doprowadzaliśmy do rozwiązań, które można było zastosować w morzu.
Wartość projektu to ponad 5 mln 880 tys. zł. Finansowany był z programu PO RYBY 2007-2013.

Dodajmy, że od 1 stycznia 2015 r. Unia Europejska wprowadziła w życie zakaz odrzutów ryb przy połowach śledzia, szprota, łososia i dorsza w Morzu Bałtyckim. Oznacza to, że połowy wymienionych gatunków ryb, które poprzednio były traktowane jako odrzuty, należy wyładować na ląd. Rybacy muszą przywozić do portu wszystkie - wymiarowe i niewymiarowe. Przedtem te drugie wyrzucano za burtę. ©℗

(ek)

Na zdjęciu u góry: Badania w morzu prowadzono z kutra WŁA-71.

Fot. AM w Szczecinie

 

Na zdjęciach w galerii: 

Profesor Nowakowski, kierownik zespołu badawczego.

Konferencja podsumowująca projekt odbyła się w szczecińskiej AM.

Fot. E. KUBOWSKA 
 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA