piątek, 03 kwietnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Dorsz słono kosztuje (film)

Dorsz słono kosztuje (film)

Dorsz słono kosztuje (film)
Data publikacji: 2015-08-11 15:56
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1831 11268

Ministerstwo Rolnictwa rozporządzeniem, które weszło w życie 6 sierpnia drastycznie podniosło opłaty dla wędkujących na wodach morskich. Zdaniem naszych czytelników podwyżka z 31 złotych do 140 za roczną licencję dla emerytów nie ma żadnego uzasadnienia.

Kontaktujący się z naszą redakcją Czytelnicy są oburzeni skalą podwyżek opłat. W ich opinii 5 krotna podwyżka opłat to „zwykłe drenowanie kieszeni".

Dotychczasowe pozwolenia były tańsze - miesięczne zgoda na połowy (dla wszystkich podmiotów) kosztowała 16 zł, a na rok dla emerytów, rencistów oraz osób poniżej 18 lat - 31 zł. Armatorzy i pozostali wędkarze płacili 49 zł. Pozwolenia na okres zawodów oznaczały wydatek rzędu 15 zł.

- My nie ustalamy cen za połowy, to leży w gestii ministerstwa rolnictwa -Informuje Piotr Niewiadomski z Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie.

Ministerstwo Rolnictwa na swych stronach nie podaje żadnego uzasadnienia dla wysokości stawek. Wskazuje jedynie na uprawnienie do określenia kwoty wynikające z ustawy z 19 grudnia 2014 roku o rybołówstwie morskim. Dokument ten był podstawą do wydania rozporządzenia ministra, które weszło w życie 6 sierpnia br. Przepisy te na nowo określimy wymiary i okresy ochronne dla ryb, które można łowić w ramach rybołówstwa rekreacyjnego. Szczegółowo opisują także dopuszczone narzędzia, miejsca i czas prowadzenia połowu czy ilość ryb, którą osoba fizyczna prowadząca połowy może wyłowić w ciągu doby.

Zobacz morskie wędkarstwo na filmie

To samo rozporządzenie określa wysokość opłat dla osób fizycznych. W wypadku tygodniowego połowu kwota wynosi 30 złotych, miesięcznego 70 złotych. Za cały rok prawa do łowienia trzeba zapłacić 140 złotych. Na 50 procentową zniżkę mogą liczyć emeryci, renciści oraz dzieci i młodzież ucząca się, w wieku do lat 24. Upust zaś w wysokości 75 procent kwoty jest przewidziany dla członków rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny.

(bir)

Na zdjęciu: Wybierający się na połowy morskie turystyczną flotą muszą się liczyć ze słonymi opłatami

 

Komentarze

Jaki problem ??
Nie stać niech nie łowią i nie sprzedają "na lewicy" Apropos co to jest 140 zł za możliwość połowu przez cały rok nawet dla emeryta z POprzedniego rozdania gdzie emeryturki TŁUŚCIUTKIE !!!!
2015-08-11 18:27:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie