Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Dorsz słono kosztuje (film)

Data publikacji: 2015-08-11 15:56
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Dorsz słono kosztuje (film)
 

Ministerstwo Rolnictwa rozporządzeniem, które weszło w życie 6 sierpnia drastycznie podniosło opłaty dla wędkujących na wodach morskich. Zdaniem naszych czytelników podwyżka z 31 złotych do 140 za roczną licencję dla emerytów nie ma żadnego uzasadnienia.

Kontaktujący się z naszą redakcją Czytelnicy są oburzeni skalą podwyżek opłat. W ich opinii 5 krotna podwyżka opłat to „zwykłe drenowanie kieszeni".

Dotychczasowe pozwolenia były tańsze - miesięczne zgoda na połowy (dla wszystkich podmiotów) kosztowała 16 zł, a na rok dla emerytów, rencistów oraz osób poniżej 18 lat - 31 zł. Armatorzy i pozostali wędkarze płacili 49 zł. Pozwolenia na okres zawodów oznaczały wydatek rzędu 15 zł.

- My nie ustalamy cen za połowy, to leży w gestii ministerstwa rolnictwa -Informuje Piotr Niewiadomski z Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie.

Ministerstwo Rolnictwa na swych stronach nie podaje żadnego uzasadnienia dla wysokości stawek. Wskazuje jedynie na uprawnienie do określenia kwoty wynikające z ustawy z 19 grudnia 2014 roku o rybołówstwie morskim. Dokument ten był podstawą do wydania rozporządzenia ministra, które weszło w życie 6 sierpnia br. Przepisy te na nowo określimy wymiary i okresy ochronne dla ryb, które można łowić w ramach rybołówstwa rekreacyjnego. Szczegółowo opisują także dopuszczone narzędzia, miejsca i czas prowadzenia połowu czy ilość ryb, którą osoba fizyczna prowadząca połowy może wyłowić w ciągu doby.

Zobacz morskie wędkarstwo na filmie

To samo rozporządzenie określa wysokość opłat dla osób fizycznych. W wypadku tygodniowego połowu kwota wynosi 30 złotych, miesięcznego 70 złotych. Za cały rok prawa do łowienia trzeba zapłacić 140 złotych. Na 50 procentową zniżkę mogą liczyć emeryci, renciści oraz dzieci i młodzież ucząca się, w wieku do lat 24. Upust zaś w wysokości 75 procent kwoty jest przewidziany dla członków rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny.

(bir)

Na zdjęciu: Wybierający się na połowy morskie turystyczną flotą muszą się liczyć ze słonymi opłatami

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jaki problem ??
2015-08-11 18:27:05
Nie stać niech nie łowią i nie sprzedają "na lewicy" Apropos co to jest 140 zł za możliwość połowu przez cały rok nawet dla emeryta z POprzedniego rozdania gdzie emeryturki TŁUŚCIUTKIE !!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA