Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Rusza budowa Polimerów Police [GALERIA]

Data publikacji: 2020-01-07 17:04
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:13
Rusza budowa Polimerów Police
 

To obecnie największa inwestycja w polskiej branży chemicznej. Wartość całego projektu pod nazwą Polimery Police wynosi 6,5 mld zł. Za przedsięwzięcie odpowiada spółka Grupa Azoty Polyolefins. We wtorek, 7 stycznia, uroczyście przekazano plac budowy generalnemu wykonawcy – koreańskiej firmie Hyundai Engineering.

Na terenie przylegającym do portu morskiego Police powstaną wytwórnia propylenu i polipropylenu oraz obiekty towarzyszące. W kompleksie znajdzie się terminal przeładunkowo-magazynowy – gazoport – do odbioru i składowania przypływającego statkami płynnego propanu (LPG). W przeciwną stronę transportowany będzie propylen.

Testowy rozruch instalacji do produkcji polipropylenu przewidywany jest na drugi kwartał 2022 r., a zakończenie całej inwestycji – na czwarty kwartał. Odpowiedzialna za nią jest Grupa Azoty Polyolefins, podlegająca spółkom Grupa Azoty i Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police”. Realizacją przedsięwzięcia zajmuje się Hyundai Engineering.

– Nasz projekt Polimery Police realizujemy zgodnie z harmonogramem – powiedział dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty SA oraz Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA, przypominając, że na pierwszy kwartał 2020 r. zapowiadano rozpoczęcie budowy. – Ten projekt, który realizujemy, jest innym niż ten, o którym mówiliśmy w roku 2016. Jest dalej idący, o większej skali, ponieważ będziemy wytwarzali  polipropylen, jak również stworzymy całą bazę infrastrukturalną.

Prezes wyraził przekonanie i pewność, że plac budowy przekazywany jest w bardzo dobre ręce: firmy renomowanej, sprawdzonej, silnej, mającej świetnych pracowników.

– Hyundai Engineering to światowy lider branży konstrukcyjnej, firma z ogromnym doświadczeniem w realizacji projektów na tak dużą skalę – podkreślił. – Również bardzo się cieszymy, że generalny wykonawca będzie zarazem współudziałowcem w naszej spółce celowej Grupa Azoty Polyolefins, która realizuje projekt Polimery Police. Traktujemy to jako potwierdzenie, że nasza strategia rozwoju w obszarze petrochemii jest słuszna, a sam projekt ma ogromny potencjał  biznesowy.

Mówił też o pozyskaniu ważnego partnera dla inwestycji, jakim jest Grupa Lotos. Wspólnie Grupa Lotos i nasi koreańscy partnerzy zobowiązali się wyłożyć na nasz projekt miliard złotych

– Cieszę się, że polski rząd ma świadomość znaczenia tej inwestycji dla kraju i regionu – dodał, dziękując za wsparcie ze strony przedstawicieli rządu, za pozytywną decyzję Ministerstwa Aktywów Państwowych i Agencji Rozwoju Przemysłu w sprawie objęcia akcji nowej emisji Grupy Azoty Police, z której wpływy będą przeznaczone na realizację projektu Polimery Police. – Jesteśmy w szczególnym miejscu – w tym miejscu powstanie gazoport, terminal przeładunkowo-magazynowy, który będzie integralną częścią naszej inwestycji, dlatego chciałbym szczególnie podziękować ministrowi gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markowi Gróbarczykowi za przychylność i za pozytywne decyzje związane z rozbudową portu w Policach, a także za te działania, które były podejmowane wcześniej w zakresie pogłębienia toru wodnego. 

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc mówił podczas uroczystości, że to historyczny dzień dla regionu.

– Wiem, że ta inwestycja będzie budować nie tylko potęgę Zakładów Chemicznych „Police”, nie tylko potęgę Grupy Azoty, ale też siłę Pomorza Zachodniego – zaznaczył.

Przyszły kompleks petrochemiczny będzie mógł wytwarzać nawet do 437 tys. ton polipropylenu rocznie. To jedna z największych inwestycji prowadzonych w ostatnich latach w Polsce, a zarazem kluczowa dla rozwoju spółek z Grupy Azoty. W najbliższych trzech latach prace budowlane ma prowadzić około pięciu tysięcy osób.

Podczas uroczystego przekazania placu budowy „Polimerów Police” wstęgę przecięli: wojewoda Tomasz Hinc, prezes Wojciech Wardacki, dyrektor projektu „Polimery Police” Kim Won Ock, wiceprezes Grupy Lotos Marian Krzemiński i prezes Grupy Azoty Polyolefins Andrzej Niewiński.

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Klara
2020-01-08 21:01:25
Świetna wiadomość mamy wielką inwestycję.Za dawnych czasów nie byłoby tej inwestycji a to co jest z fabryki w Policach by sprzedali za półdarmo.Albo zepsuli tak żeby nie działało.Tak jak z budżetem przez 8 lat gdzie nie wpłynęło 250 mld złoych.W 2020 będziemy mieli po raz pierwszych zrównoważony budżet.Do jakich szkół wysyłano tych co rządzili wcześniej że zgubili z budżetu 250 mld? Teraz świetna inwestycja,inwestor rangi światowej.W końcu Szczecin i region przestanie się zwijać.Przypomnijmy sobie też kto zadecydował o Gazoporcie.Kto buduje Baltic Pipe. Nie pozwólmy tym nieudacznikom na powrót bo znowu spieprzą sprawę.
do @ Odliczający czas ...PIS-ego upadku
2020-01-08 20:15:16
- ty mnie też obrażasz, poczytaj swoje wpisy i innych; "klecha musi byś i tyle . a ministranci już rozebrani na plebanii???"....."A ten gostek w czapce z czerwonym pomponem to główny udziałowiec?"......"Ten z czerwonym pomponem to główny pajac."...."ten rozkoszny facecik w czapce z pomponikiem to ile wziął za tę imprezę?? co łaska??"...."naród z klechami , klechy z bankiem.:))))"......"A ten w sukience to z "bez Vat-ykanu" jeszcze pewnie z tacą obskoczył...gdzie przyszło nam żyć ? gdzie art.24 Konstytucji RP. o rozdziale Państwa od Kościoła- nie wierzę ..."........"bez gaży tego klechy byłoby sporo taniej:))"... Nie będę marszałkiem i nie polecę do Brukseli tylko dam wpysk za pomocą klawiatury...Zrozumiałeś niedebilu? Wyjśnij co to znaczy "obrażanie w ten sposób".
Do admistratora tego Forum czy obrażanie w ten sposób forumowiczów jest normalnym?? Jeżeli tak to nie mam pytań
2020-01-08 18:40:32
już raz od_PiS_wałem, więc PO_wtarzam; - co ty nawijasz debilu o „bez Vat-ykanu“ bez podania przyczyn dlaczego owe „bez Vat-ykanu“ istniej w Polsce.....Przypominam durniowi po raz kolejny; „bez Vat-ykanu “ istnieje w Polsce na mocy tzw. Konkordatu podpisanego przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego (ateistę - komucha) 23 lutego 1998, który wszedł w życie 25 kwietnia 1998 r.....Tę umową miedzynarodową (na wieki) podpisano bez pytania się Polaków - zwykłą większością głosów.....Debilu, tenże Konkordat „zabetonowała“ w Polskę nowa Konstytucja uchwalona 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe, zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 roku.....Tyle twego poszczekiwania o „bez Vat-ykanu“ . To „bez Vat-ykanu“ istnieje i istnieć będzie dopóki „jeszcz Poska nie zginęła“. Nawet ten „na białym koniu“, który zbawi Polskę 2 grudnia uzyskał „błogosławieństwo“ od "bez Vat-ykanu". PO_daj debilu nazwę chociaż jednej partii, która ma w programie zwalczanie owego "bez Vat-ykanu". .....P.S. zwykła większość głosów w Sejmie to; trzech na sali, dwóch jest za, a trzeci się wstrzymał.
do @ ipla (po...a Neumann)
2020-01-08 18:30:24
"bez gaży tego klechy byłoby sporo taniej:))" Niestety mamy teraz taką PO_godę za sprawą komucha Kwaśniewskiego. Za czysów Kwaśniewskiego w PZPR przy "PO_kropku" był tow. z Wydziału, teraz jest z Watykanu - też na W.
ipla
2020-01-08 17:47:26
bez gaży tego klechy byłoby sporo taniej:))
do xtb
2020-01-08 17:26:10
Obwodnica będzie, gdy Energopol powstanie z popiołów.
??
2020-01-08 14:27:03
Państwo bez-VAT(ykan) tez jest udziałowcem czy tylko biorca? przeciez oni od 1000 lat sa przeciw wszelakiemu postepowi-naukowemu-medycznemu-spolecznemu a tu nagle taka wizyta ,dziwne
do @ xtb
2020-01-08 13:24:28
Masz dobrą nadzieję, przy takiej ilości produktu transport drogowy jest niemożliwy, pozostaje transport wodny i kolej. Inwestycja jest budowana z myślą o eksporcie. Na krajowy rynek nie jest takie zapotrzebowanie, aby budować nowy zakład.
xtb
2020-01-08 11:39:16
Kiedy będzie obiecana północna obwodnica Szczecina ???? Mam nadzieję,że tzw. POLIMERY nie będą transportowane przez środek miasta!!!! Gdzie odpowiednia INFRASTRUKTURA do transportu surowców do fabryki i odbiór gotowego produktu.
do @ Odliczający czas ...PIS-ego upadku
2020-01-07 20:42:19
- już raz od_PiS_wałem, więc PO_wtarzam; - co ty nawijasz debilu o „bez Vat-ykanu“ bez podania przyczyn dlaczego owe „bez Vat-ykanu“ istniej w Polsce.....Przypominam durniowi po raz kolejny; „bez Vat-ykanu “ istnieje w Polsce na mocy tzw. Konkordatu podpisanego przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego (ateistę - komucha) 23 lutego 1998, który wszedł w życie 25 kwietnia 1998 r.....Tę umową miedzynarodową (na wieki) podpisano bez pytania się Polaków - zwykłą większością głosów.....Debilu, tenże Konkordat „zabetonowała“ w Polskę nowa Konstytucja uchwalona 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe, zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 roku.....Tyle twego poszczekiwania o „bez Vat-ykanu“ . To „bez Vat-ykanu“ istnieje i istnieć będzie dopóki „jeszcz Poska nie zginęła“. Nawet ten „na białym koniu“, który zbawi Polskę 2 grudnia uzyskał „błogosławieństwo“ od "bez Vat-ykanu". PO_daj debilu nazwę chociaż jednej partii, która ma w programie zwalczanie owego "bez Vat-ykanu". .....P.S. zwykła większość głosów w Sejmie to; trzech na sali, dwóch jest za, a trzeci się wstrzymał.
Ale jakby był rabin
2020-01-07 20:13:35
to pewnie by wam nie przeszkadzało...
Zdziwiony
2020-01-07 19:13:58
Takie ważne i bez Kaczyńskiego?
Waldy do do Jazonów i gosc -ia (onuca)
2020-01-07 19:06:33
Onucą to sobie ten PISI łeb owiń ,ze wstydu ,że jeszcze z nimi przystajesz i promujesz ich bolszewickie metody działań!!
do Jazonów i gosc -ia (onuca)
2020-01-07 18:38:23
- takie gostki byli za rządu PO_j..w także. Demencja?
Odliczający czas ...PIS-ego upadku
2020-01-07 18:01:10
A ten w sukience to z "bez Vat-ykanu" jeszcze pewnie z tacą obskoczył...gdzie przyszło nam żyć ? gdzie art.24 Konstytucji RP. o rozdziale Państwa od Kościoła- nie wierzę ...
qpa
2020-01-07 17:45:34
naród z klechami , klechy z bankiem.:))))
RAJMUNDZIK
2020-01-07 17:43:21
ten rozkoszny facecik w czapce z pomponikiem to ile wziął za tę imprezę?? co łaska??
dexter
2020-01-07 17:41:13
klecha musi byś i tyle . a ministranci już rozebrani na plebanii???
gosc
2020-01-07 17:23:46
Ten z czerwonym pomponem to główny pajac.
Jazon
2020-01-07 17:15:11
A ten gostek w czapce z czerwonym pomponem to główny udziałowiec?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA