To obecnie największa inwestycja w polskiej branży chemicznej. Wartość całego projektu pod nazwą Polimery Police wynosi 6,5 mld zł. Za przedsięwzięcie odpowiada spółka Grupa Azoty Polyolefins. We wtorek, 7 stycznia, uroczyście przekazano plac budowy generalnemu wykonawcy – koreańskiej firmie Hyundai Engineering.
Na terenie przylegającym do portu morskiego Police powstaną wytwórnia propylenu i polipropylenu oraz obiekty towarzyszące. W kompleksie znajdzie się terminal przeładunkowo-magazynowy – gazoport – do odbioru i składowania przypływającego statkami płynnego propanu (LPG). W przeciwną stronę transportowany będzie propylen.
Testowy rozruch instalacji do produkcji polipropylenu przewidywany jest na drugi kwartał 2022 r., a zakończenie całej inwestycji – na czwarty kwartał. Odpowiedzialna za nią jest Grupa Azoty Polyolefins, podlegająca spółkom Grupa Azoty i Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police”. Realizacją przedsięwzięcia zajmuje się Hyundai Engineering.
– Nasz projekt Polimery Police realizujemy zgodnie z harmonogramem – powiedział dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty SA oraz Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA, przypominając, że na pierwszy kwartał 2020 r. zapowiadano rozpoczęcie budowy. – Ten projekt, który realizujemy, jest innym niż ten, o którym mówiliśmy w roku 2016. Jest dalej idący, o większej skali, ponieważ będziemy wytwarzali polipropylen, jak również stworzymy całą bazę infrastrukturalną.
Prezes wyraził przekonanie i pewność, że plac budowy przekazywany jest w bardzo dobre ręce: firmy renomowanej, sprawdzonej, silnej, mającej świetnych pracowników.
– Hyundai Engineering to światowy lider branży konstrukcyjnej, firma z ogromnym doświadczeniem w realizacji projektów na tak dużą skalę – podkreślił. – Również bardzo się cieszymy, że generalny wykonawca będzie zarazem współudziałowcem w naszej spółce celowej Grupa Azoty Polyolefins, która realizuje projekt Polimery Police. Traktujemy to jako potwierdzenie, że nasza strategia rozwoju w obszarze petrochemii jest słuszna, a sam projekt ma ogromny potencjał biznesowy.
Mówił też o pozyskaniu ważnego partnera dla inwestycji, jakim jest Grupa Lotos. Wspólnie Grupa Lotos i nasi koreańscy partnerzy zobowiązali się wyłożyć na nasz projekt miliard złotych
– Cieszę się, że polski rząd ma świadomość znaczenia tej inwestycji dla kraju i regionu – dodał, dziękując za wsparcie ze strony przedstawicieli rządu, za pozytywną decyzję Ministerstwa Aktywów Państwowych i Agencji Rozwoju Przemysłu w sprawie objęcia akcji nowej emisji Grupy Azoty Police, z której wpływy będą przeznaczone na realizację projektu Polimery Police. – Jesteśmy w szczególnym miejscu – w tym miejscu powstanie gazoport, terminal przeładunkowo-magazynowy, który będzie integralną częścią naszej inwestycji, dlatego chciałbym szczególnie podziękować ministrowi gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markowi Gróbarczykowi za przychylność i za pozytywne decyzje związane z rozbudową portu w Policach, a także za te działania, które były podejmowane wcześniej w zakresie pogłębienia toru wodnego.
Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc mówił podczas uroczystości, że to historyczny dzień dla regionu.
– Wiem, że ta inwestycja będzie budować nie tylko potęgę Zakładów Chemicznych „Police”, nie tylko potęgę Grupy Azoty, ale też siłę Pomorza Zachodniego – zaznaczył.
Przyszły kompleks petrochemiczny będzie mógł wytwarzać nawet do 437 tys. ton polipropylenu rocznie. To jedna z największych inwestycji prowadzonych w ostatnich latach w Polsce, a zarazem kluczowa dla rozwoju spółek z Grupy Azoty. W najbliższych trzech latach prace budowlane ma prowadzić około pięciu tysięcy osób.
Podczas uroczystego przekazania placu budowy „Polimerów Police” wstęgę przecięli: wojewoda Tomasz Hinc, prezes Wojciech Wardacki, dyrektor projektu „Polimery Police” Kim Won Ock, wiceprezes Grupy Lotos Marian Krzemiński i prezes Grupy Azoty Polyolefins Andrzej Niewiński.
Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA