Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Hyundai Engineering może zaczynać budowę Polimerów Police

Data publikacji: 2019-12-23 16:08
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:12
Hyundai Engineering może zaczynać budowę Polimerów Police
 

Ruszają prace związane z budową Polimerów Police. W poniedziałek (23 grudnia) Grupa Azoty Polyolefins SA, spółka zależna Grupy Azoty i Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police”, wydała wykonawcy projektu - Hyundai Engineering Co. Ltd - polecenie Przystąpienia do Pełnej Realizacji. 

Zgodnie z harmonogramem prace budowlane zaczną się już w styczniu 2020 r., a testowy rozruch instalacji do produkcji polipropylenu zakładany jest w II kwartale 2022 r. Projekt Polimery Police jest kluczowym przedsięwzięciem strategicznym z perspektywy długoterminowego rozwoju spółek z Grupy Azoty.

Kamień milowy dla inwestycji Polimery Police

- W obszarze operacyjnym realizacji projektu Polimery Police osiągnęliśmy kamień milowy 
w postaci wydania decyzji o rozpoczęciu prac budowlanych przez generalnego wykonawcę - mówi dr Wojciech Wardacki, Prezes Zarządu Grupy Azoty SA oraz Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA. - Realizujemy przedsięwzięcie zgodnie z zakładanym harmonogramem, zakładającym rozruch instalacji wytwarzającej polipropylen w II kwartale 2022 roku. Po kilku miesiącach testów naszą intencją jest rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji projektu Polimery Police.

Grupa Azoty Police

Fot. Grupa Azoty Police

W zmienionym porozumieniu (term-sheet) podpisanym 23 grudnia br. przez Grupę Azoty SA, Grupę Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA i Grupę Azoty Polyolefins SA z Hyundai i Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) strony zmodyfikowały także warunki finansowania equity projektu, określone w porozumieniu z 19 września br. Porozumienie nie zmienia wysokości kwot inwestycji Hyundai i KIND, tj., odpowiednio, 73 i 57 mln USD, ani łącznego zaangażowania koreańskich partnerów. Strony dokonały natomiast modyfikacji form finansowania poprzez decyzję 
o udzieleniu pożyczek podporządkowanych przez KIND (52 mln USD z łącznej kwoty 57 mln USD).

Pięć tys. osób na budowie Polimerów Police

- Projekt Polimery Police ze względu na skalę jego realizacji należy do największych przedsięwzięć inwestycyjnych prowadzonych w ostatnich latach w Polsce. W okresie najbliższych trzech lat, prace budowlane będzie prowadzić około pięciu tysięcy osób. Z kolei po oddaniu przedsięwzięcia, zakładamy wzrost zatrudnienia w naszej spółce, Grupie Azoty Polyolefins SA, o blisko 400 osób – uzupełnia dr Wojciech Wardacki.

Zmienione porozumienie zostało zawarte na czas określony, do 30 czerwca 2020 r., z możliwością jego przedłużenia lub rozwiązania we wcześniejszym terminie na podstawie porozumienia stron. Ich intencją jest jak najszybsze wynegocjowanie i zawarcie ostatecznych dokumentów transakcyjnych Porozumienie wygaśnie również w przypadku zawarcia przez strony ostatecznych dokumentów transakcyjnych (tj. dokumentów finansowania equity oraz umowy pożyczki KIND), które je zastąpią.

Wcześniej Grupa Azoty Polyolefins uzyskała pozwolenie wojewody zachodniopomorskiego na budowę terminalu przeładunkowo-magazynowego – gazoportu - wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie portu morskiego Police. Terminal będzie integralną częścią kompleksu chemicznego realizowanego w ramach projektu Polimery Police. Sercem Projektu będą instalacje do produkcji propylenu oraz do produkcji polipropylenu. Obie instalacje zostały zaprojektowane w oparciu o nowoczesne amerykańskie licencje (Oleflex od firmy Honeywell Universal Oil Product oraz Unipol od firmy Grace), umożliwiające wysoką elastyczność produkcji i dostarczanie szerokiej gamy rodzajów polipropylenu.

 (b)

Fot. Elżbieta Kubowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Odliczający czas ...PIS-ego upadku
2019-12-26 16:58:50
Więcej takich decyzji , a wyzdychamy tu , jak pluskwy!! Kto oprócz biorących kasę za podpisanie tych umów myśli racjonalnie co na nas sprowadza ?? Na pewno nie PIS!!
Naprawde
2019-12-23 22:34:28
Moze i dobre ale CZY ta fabryka NIE bedzie zatruwala nam powietrza jak byla z czasow post- systemu - w Zydowcach, ktora tez produkowala poilmerowa przedze ale jaki ta produkcja WYDYCHALA na Nas zapach smierdzacych jaj ( czyli zbuki) - TO zapytajcie swoich rodzicow!!!! Tak na wszelka OKOLICZNOSC to dobrze SPRAWDZCIE - jak i czym to bedzie "pachniec"!!!!
x
2019-12-23 20:04:33
I to jest wiadomość. Brawo!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA