Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

Rocznica uruchomienia Elektrowni Dolna Odra

Data publikacji: 2019-04-10 22:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Rocznica uruchomienia Elektrowni Dolna Odra
 

45 lat temu – 10 kwietnia 1974 r. o godz. 6.12 przeprowadzono pierwszą synchronizację bloku nr 1 w Elektrowni Dolna Odra z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. 29 kwietnia, po pomyślnie przeprowadzonym ruchu próbnym i odbiorze technicznym, blok został przekazany do eksploatacji.

Budowa i montaż pierwszego bloku Elektrowni Dolna Odra o mocy 200 MW trwały 30 miesięcy, licząc od początku robót. Osiągnięto wtedy najkrótszy w Polsce okres budowy bloku 200 MW oraz trzymiesięczne przyspieszenie budowy w stosunku do obowiązującego terminu. Uroczystość oficjalnego uruchomienia jednostki odbyła się 4 maja 1974 r. Budowę ostatniego bloku w elektrowni zakończono w 1977 r. Od tego momentu Elektrownia Dolna Odra pracowała mocą ośmiu jednostek, po 200 MW każda.

- Elektrownia Dolna Odra, jedna z trzech funkcjonujących na terenie województwa zachodniopomorskiego elektrowni zawodowych, zawsze pełniła i będzie pełnić strategiczną rolę dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, dlatego kluczowy jest jej ciągły rozwój. To także jeden z największych pracodawców w regionie – mówi Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Obecnie bloki Elektrowni Dolna Odra opalane są węglem kamiennym. - W celu dywersyfikacji paliw rozpoczęliśmy proces inwestycyjny dotyczący budowy dwóch bloków gazowych o łącznej mocy ok. 1400 MW w tej lokalizacji. Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na budowę – dodaje Norbert Grudzień, wiceprezes zarządu ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE GiEK.

Elektrownia Dolna Odra, będąca częścią Zespołu Elektrowni Dolna Odra, jednego z oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy Kapitałowej PGE, jest konwencjonalną elektrownią blokową z otwartym układem chłodzenia.

(k)

Fot. EDO

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA