Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Ze Starego Czarnowa do Szczecina. Drogą rowerową

Data publikacji: 27 grudnia 2018 r. 15:29
Ostatnia aktualizacja: 21 października 2019 r. 19:17
Ze Starego Czarnowa do Szczecina. Drogą rowerową
 

Stare Czarnowo od lat czeka na trasę rowerową z prawdziwego zdarzenia. Te oczekiwania mogą się w końcu spełnić. Dziewięć kilometrów nowej ścieżki połączy Stare Czarnowo i Kołbacz ze stolicą regionu – Szczecinem.

Ta 9-kilometrowa trasa stanie się atrakcją turystyczną oraz pozwoli na dotarcie przez mieszkańców 
i turystów w wiele urokliwych zakątków gminy Stare Czarnowo, a także do pracy czy szkół. Inwestycja otrzyma zastrzyk unijnej gotówki z RPO WZ 2014-2020. Umowę podpisali 
w czwartek, 27 grudnia w Szczecinie, zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz 
i wójt Marzena Grzywińska. 

– Konsekwentnie, we współpracy z zachodniopomorskimi samorządami, wdrażamy w życie założony plan budowy spójnej sieci tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim. Mają one służyć turystom i mieszkańcom. Moda na rower nie słabnie, dlatego każdy nowy odcinek infrastruktury dla cyklistów cieszy. W tym miejscu regionu cieszy podwójnie, bo to Szczeciński Obszar Metropolitalny, gdzie połączenia drogowe i trasy rowerowe mają szczególnie znaczenie dla codziennego życia – przekonuje marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Przedsięwzięcie jest największym turystyczno-rekreacyjnym projektem infrastrukturalnym w historii Starego Czarnowa. Zebranie pozwoleń i opracowanie dokumentacji projektowej zajęło dwa lata.

– Nowa infrastruktura rowerowa dla mieszkańców i turystów staje się właśnie faktem – podkreśla wójt gminy Marzena Grzywińska. – Wielu twierdziło, 
że budowa ścieżki rowerowej ze Starego Czarnowa przez Kołbacz do Szczecina nie ma szans powodzenia, a nam się to uda. To dobra wiadomość, bo rower stał się dziś zarówno sposobem na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu, ale również sposobem docierania do pracy czy szkoły. Rozpoczęcie prac związanych 
z budową drogi dla cyklistów planujemy na wiosnę 2019 roku. Trasa powinna być gotowa 
do końca przyszłego roku.

Inwestycja realizowana będzie wspólnie ze Szczecinem, który partycypuje w kosztach przedsięwzięcia.

Najpierw droga dla cyklistów o długości 250 metrów powstanie w stolicy Pomorza Zachodniego, w ciągu ulicy Pyrzyckiej, tj. od ulicy Topolowej do pętli autobusowej „Śmierdnica”. Tam też ulokowany zostanie parking typu Bike & Ride z wiatą i z co najmniej 20 miejscami postojowymi. Dalej trasa przebiegnie na odcinku 9 km przez gminę Stare Czarnowo, po śladzie nieczynnej od 1949 roku i rozebranej w 1992 roku linii kolejowej. Połączy Szczecin z Kołbaczem i zakończy się w Starym Czarnowie 
przy skrzyżowaniu z ulicami Szczecińską i Szkolną.

Projekt dofinansowany zostanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Planowany koszt inwestycji to prawie 5,5 mln zł. Unijne wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego wyniesie ponad 4,6 mln zł.

(a)

Fot. UMWZ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Droga rowerowa z Ploni do Starego Czarnowa
2019-10-21 18:51:44
Odkrylem ja dzis super piekna asfaltowa jedzie sie cudnie .Oby dalej biegla
TR
2018-12-28 15:23:41
Od Bp za Motańcem powinni pociągnąć ścieżkę do ZS a nie jakieś pipidówy..
Ryś śmigły
2018-12-27 20:15:12
Czyli następna obiecanka na wyborzczy 2019r. Przed wyborami samorządowymi 2018r ryczano na prawo i lewo o kończeniu budowy trasy rowerowej Dąbie -Lubczyna i co, ano rozgrzebana ścieżka niszczeje rozmywana przez wodę i rozkopywana przez psy. Wszystko w naszym mieście to prowizorka i buble.
Mieszkaniec
2018-12-27 18:19:06
Do Ploni dojedziesz rowerem bezpiecznie, dalszy odcinek polonia kijewo slalomem między autami czy lasem wydeptanymi przez panienki ścieżkami? Wolalbym, żeby gmina zainwestował w ścieżkę wokół jeziora miedwie lub sxiazke łącząca jeziora gminne,anie droga rowerowa do nikad.
dar
2018-12-27 17:24:13
A może by tak jeszcze połączyć Słoneczne z Płonią?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA