Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

To początek modernizacji Dolnej Odry

Data publikacji: 2018-09-25 18:04
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:42
To początek modernizacji Dolnej Odry
W trakcie tzw. konsolidacji energetyki pod koniec poprzedniej dekady, kiedy to tworzono koncerny energetyczne, w tym PGE SA, nowy pracodawca podpisał ze związkowcami z ZEDO porozumienie, w którym zobowiązywał się do utrzymania miejsc pracy i inwestycji w nowe moce wytwórcze. Zarząd PGE za rządów koalicji PO-PSL wycofał się jednak z tych obietnic, a elektrownię w Nowym Czarnowie uznano za zbędną. Produkcja miała być wygaszona. Teraz rozpoczyna się nowy etap dla „Dolnej Odry”: czas modernizacji. Fot. PGE  

W Elektrowni Dolna Odra podpisano we wtorek (25 września) umowy na dostawę i montaż instalacji katalitycznego odazotowania spalin dla kotłów w czterech działających tam blokach energetycznych. Wartość inwestycji to około 200 mln złotych. To pierwszy, ale nie ostatni zastrzyk środków inwestycyjnych PGE GiEK SA, dzięki któremu Elektrownia Dolna Odra jeszcze przez długie lata utrzymać ma swoją ważną rolę w systemie energetycznym północnej i zachodniej Polski.

Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna rozpoczyna tym samym realizację zapowiadanych wcześniej planów związanych z inwestycjami w Elektrowni Dolna Odra. Tu warto zauważyć, że jeszcze w 2012 roku poprzedni zarząd PGE SA w swojej strategii rozwoju planował stopniowe wygaszanie produkcji energii elektrycznej w elektrowni w Nowym Czarnowie. W związku z tym nie planowano nowych inwestycji. Sytuacja zmieniła się przed trzema laty, kiedy to wznowiono prace nad wyborem technologii bloków energetycznych, które ewentualnie mogłyby powstać w EDO.

Ostatecznie zdecydowano, że inwestycje realizowane mają być tak w instalacje redukujące szkodliwe emisje – zgodnie z nowymi rygorystycznymi normami środowiskowymi, jak również w odnowę mocy wytwórczych. Chodzi między innymi o wydłużenie żywotności czterech działających obecnie bloków energetycznych, jak również budowę nowych jednostek. Powstać mają dwa bloki gazowo-parowe o mocy około 550 MW.

W lipcu 2018 roku Komitet Inwestycyjny PGE zarekomendował przeprowadzenie pełnej fazy przygotowania do realizacji projektu budowy dwóch bloków gazowo-parowych. Druga decyzja tego komitetu dotyczyła właśnie uruchomienia fazy realizacji programu inwestycyjnego mającego na celu dostosowanie bloków 5, 6, 7 i 8 w EDO do konkluzji BAT, m.in. poprzez budowę instalacji katalitycznego odazotowania spalin oraz poprawę efektywności instalacji odsiarczania.

Pełna faza przygotowania do realizacji projektu budowy bloków gazowo-parowych oznacza rozpoczęcie działań związanych m. in. z uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych, w tym decyzji środowiskowej, podpisaniem umów przyłączeniowych z PSE i Gaz Systemem, przygotowaniem modelu finansowania oraz pozyskaniem wykonawców inwestycji. Jak stwierdził Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu PGE SA – „zgodnie ze strategią grupy przyszłość Elektrowni Dolna Odra jest jednym z priorytetów PGE i prace nad nowymi blokami są tego najlepszym przykładem”.

Z kolei w Elektrowni Pomorzany trwa budowa instalacji oczyszczania spalin oraz katalitycznej instalacji odazotowania spalin.

Warto dodać, że w Zespole Elektrowni Dolna Odra inwestycje w ochronę środowiska realizowane są od wielu lat. Już w 2004 roku oddano do użytku instalację umożliwiającą wytwarzanie tzw. zielonej energii (tzw. współspalanie biomasy). W 2012 roku uruchomiono natomiast instalacje odsiarczania spalin dla bloków 5 i 6 w elektrowni w Nowym Czarnowie. Natomiast w styczniu 2012 roku w oddziale ZEDO – w Elektrowni Szczecin – oddano do użytku kocioł biomasy ze złożem fluidalnym, który umożliwia prawie stuprocentowy udział biomasy w spalanych paliwach odnawialnych.

Instalacja katalitycznego odazotowania spalin dla kotłów typu OP-650 bloków nr 5, 6, 7 i 8 w Elektrowni Dolna Odra pozwoli na dostosowanie jej do rygorystycznych regulacji w zakresie ochrony środowiska, które będą obowiązywać od 2021 roku.

(r.c.)

Fot. PGE

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rivanol
2018-09-29 20:48:21
juz sie balem, ze zamkna elektrownie i kupia paliwo i energię z importu PS zaczyna sie oplacac na świecie produkcja benzyny z wegla co robili Niemcy w czasie 2Wojny - tylko u nas jest popularna Platforma Zła, i jak mówił Lepper robi się z Polaków pariasów XXI wieku a sędziowie nie pozwalają na to by sądy pracowały jak w normalnym kraju, bo pariasi moga czekac na wyrok sadu i moze wycofaja sprawe i zwyciezy nieprawosc
Brawo!
2018-09-25 18:14:23
I to jest prawdziwa dobra zmiana.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA